تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۸:۴۵:۴۰
کد مطلب : 38401

پیش‌بینی محسن رضایی از ادبیات روحانی

آقای روحانی اگر بخواهد با این عصبانیت و این داد و بیدادی که کردند سکان کشور را به دست بگیرند، خداوند رحم کند به این کشور.

هفدهم خرداد ماه سال ۹۲ و در جریان مناظرات انتخاباتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری کشور، محسن رضایی در پاسخ به رفتار حسن روحانی در مواجهه با یک سوال گفته بود: “آقای روحانی اگر بخواهد با این عصبانیت و این داد و بیدادی که کردند سکان کشور را به دست بگیرند، خداوند رحم کند به این کشور.”

به گزارش صراط، گفتگوی مذکور به شرح زیر است:

محسن رضایی در نقد صحبت های آقایان روحانی و جلیلی گفت:‌ بعد از شنیدن صحبت های این دو نامزد به خود می گفتم که آیا حرف بزنم یا نزنم؟ اما اگر حرف نزنم ظلم به تصمیم گیری مردم است.

رضایی افزود: این میز و بحث های مطرح در آن به نوعی صداقت دولتمردان را با مردم نشان می دهد و بعد مردم این صحبت ها را جمع بندی می کنند لذا نباید بگوییم چون دشمنان سوءاستفاده می کنند باید از بیان این موضوعات اجتناب کرد و نباید این طور تصور شود که ما داریم پته یکدیگر را رو می کنیم.

رضایی تصریح کرد: واقعیت این است که چه در زمان آقای جلیلی و چه در زمان آقای روحانی افراط و تفریط هایی صورت گرفته است. زمان آقای جلیلی ما با آقای سولانا ۲۷۰۰ سانتریفیوژ را توافق کردیم اما اگر قراردادی درست منعقد کرده بودیم و جای پایش محکم می شد بهتر نبود؟ من در جریان جزئیات مذاکرات هسته ای هستم و این افراط و تفریط ها از سیاست های نظام دور بود؛ درست است که با مقام معظم رهبری چک می شد، حالا که گذشت.

وی با طرح این سوال که آیا می خواهیم از گذشته بدون کم و کاست دفاع کنیم، گفت: نباید این طور خود را حق مطلق بدانیم ، پس اشکال ها و ضعف های ما کجا بود؟ انقلاب تازه پای ما ۳۴ سال از عمرش می گذرد باید تجربه کنیم و این تجربه ها را منتقل کنیم ؛ اگر مسئولیتی به دوش ما گذاشته شد و اشتباه کردیم باید صادقانه آن را بیان کنیم.

وی در ادامه گفت: ما نباید دفاع از خود را بر دفاع از نظام و مردم ترجیح دهیم، ما در شرایط خاص هستیم؛ اما شک ندارم با کمک خداوند و بسیج توانایی های مردم می شود کارهای بزرگ انجام داد مشروط به اینکه صداقت را سرلوحه کارمان قرار دهیم.

پاسخ روحانی درخصوص انتقادات اقای رضایی گفت: اقای رضایی با یک لحنی صحبت می کنند، مثل اینکه ایشان نظرات دقیقی داشتند و ان نظارت اجرا نشد.

وی ادامه داد: اقای رضایی، جنابعالی همان کسی هستید که درجمع گفتید که شورای امنیت سازمان ملل به مراتب بهتر از شورای حکام است و اقای روحانی چرا جلوی این کار را گرفته است که پرونده از شورای حکام نرود به شورای امنیت، شما همان هستید، شما ان وقت اینجا ما را نصیحت می کنید.

روحانی گفت: من نمی خواهم اینها را بگویم چون شما اغاز کننده هستید من اینها را می گویم، من نظرات دیگر شما را هم دارم.

وی گفت: اولین جلسات هسته ای که ماگذاشتیم و به کلی سری بود، کدام سایت افشا کرد، چه کسانی در جلسه سران بودند که همه ناراحت شدند. اقای دکتر ولایتی حضور داشت انجا و دید که کدام سایت بود افشا کرد و اینجا خیلی حرفهاست و  نباید گفته شود و جای این بحث ها نیست.

روحانی افزود: ما اگر می خواهیم رقابت کنیم ، رقابت سالم کنیم یعنی بیاییم بگوییم من در فلان جا همچین برنامه ای داشتیم من هم جواب بدهم بگویم این برنامه این چنین بوده است.

وی اضافه کرد: با این لحنی که ان غلط بوده این غلط بوده، تمام گرفتاری های من این بوده است که  همه تلاش نشد برای این که پرونده به شورای امنیت نرود، من نمی خواهم بگویم هیچ کس مقصر نبود؛ می خواهم  بگویم همه تلاش را باید به کار می بردیم که نشود و امروز همه باید تلاش کنیم که این  پرونده برگردد و ظالمانه به شورای امنیت رفته است و باید برگردد به شورای حکام.

رضایی به این اظهارات روحانی این چنین پاسخ داد: آقای روحانی، صبر کنید زحمت بکشید.

رضایی افزود: ما اینجا می خواهیم اطلاعاتی به مردم بدهیم که مردم تصمیمی بگیرند برای سرنوشت خودشان. چرا طوری  صحبت می کنید که هیچ اشکالی نیست؟ آیا معنای این حرف این است که اگر یکی از شما رییس جمهور شدید،  می خواهید با همان وضع قدیم که دارید از آن دفاع می کنید، کشور را اداره کنید؟ یا نه، اشکالاتی بوده ، چرا به آن اشکالات اشاره نمی کنید؟

وی تصریح کرد: به عنوان نمونه، عرض کنم که شما می گویید آن مذاکرات منجر به این شد که جنگ نشود و نظام هم کنترل می کرد، هم حرکات آقای جلیلی را بالاخره نظام دارد کنترل می کند هم آقای روحانی را ؛‌ ولی بحث من این بود که آیا نمی شد شما با هزینه کمتری این کار را می کردید؟

رضایی گفت: شما ببینید سؤال من چقدر مؤدبانه است، آقای روحانی اگر بخواهد با این عصبانیت و این داد و بیدادی که کردند سکان کشور را به دست بگیرند، خداوند رحم کند به این کشور.

وی افزود : ما باید خونسردی خود را حفظ کنیم، من که کسی را تخریب نکردم من یک سؤال مؤدبانه کردم؛ از هر دو طرف هم کردم چرا؟ چون اطلاعات دقیقی دارم که به این صورت است ثانیاً یک زمانی واقعاً ما در حال تحریم نبودیم فکر می کردیم تحریم می شویم؛ اشتباه کردیم ما در حال تحریم نبودیم بله احتمال جنگ بود اما جنگ را از طریق دیگری هم می شد کنترل کرد که اگر لازم شد خواهم گفت.

رضایی افزود: یک زمانی ما واقعاً در حال تحریم بودیم آقایان گفتند کاغذ پاره ای بیش نیست اتفاقاً من اشکال اساسی سیاست خارجی را در مسئله تشخیص می دانم؛ یک وقتی جنگ نیست شما فکر می کنید جنگ می شود، چه هزینه عظیمی کشور خواهد پرداخت؟

وی گفت: یک تشخیص غلط چه مشکلاتی درست می کند؛ یک وقتی اصلاً واقعاً تحریم هست و می خواهد تحریم شود و شما می گویید نه، تحریمی در پیش نیست که این هم خسارت وارد می کند بنا بر این من بحثم این است که ما که می خواهیم خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهیم طوری صحبت کنیم که اگر اشتباهاتی بوده این گفته شود تا مردم بتوانند تصمیم بگیرند و بر آن اساس عمل شود