تاریخ انتشار خبر: ۱ , شهریور, ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۳:۱۹
کد مطلب : 122965
در نخستین همایش علمی فرهنگی یوم النخله عنوان شد:

پیگیری برای ثبت آئین «یوم النخله» در تقویم کشور

دبیر همایش علمی فرهنگی یوم النخله از پیگیری برای ثبت آئین «یوم النخله» در تقویم کشوری خبر داد

دبیر همایش علمی فرهنگی یوم النخله از پیگیری برای ثبت آئین «یوم النخله» در تقویم کشوری خبر داد.

مجید علیرضایی در حاشیه نخستین همایش علمی فرهنگی یوم النخله که روز یکشنبه در شهر چوئبده از توابع آبادان برگزار شد، اظهار کرد: طبق هماهنگی های انجام شده با مسئولان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موافقت اولیه برای ثبت ملی آخرین روز مردادماه در تقویم کشور تحت نام «یوم النخله» انجام شد که با تحقق این موضوع چوئبده به عنوان بنیانگذار این آئین در سطح ملی خواهد بود.

تشکیل کارگروه ویژه کشاورزی در چوئبده

وی گفت: در سال گذشته اقدام به تشکیل «کارگروه ویژه کشاورزی» با عضویت کشاورزان پیشرو، نمایندگان شورای شهر و جهاد کشاورزی و با هدف رونق و توسعه شهر چوئبده با محوریت کشاورزی کردیم.

دبیر همایش علمی فرهنگی یوم النخله افزود: با برنامه ریزی های انجام شده در این کارگروه، ضمن شناسایی آسیب های مربوط به بخش کشاورزی و اولویت بندی آنها نسبت به رفع این معضلات اقدام کردیم.

علیرضایی عنوان کرد: بر این اساس سال گذشته با همکاری سازمان آب و برق خوزستان، سپاه و جهاد کشاورزی توانستیم ۵۳ کیلومتر از انهار کشاورزی منطقه را لایروبی کنیم.

وی تصریح کرد: در ادامه تشکیل جلسات این کارگروه، بر برگزاری جشنی در ایام برداشت خارک تحت نام «یوم النخله» در جهت تشویق و ترغیب مردم به کاشت نخل و فعال سازی صنایع جانبی این محصول به اجماع نظر رسیدیم.

برپایی کارگاه آموزشی روشهای تولید خرما

دبیر این همایش علمی فرهنگی در ادامه، با اشاره به برگزاری نخستین همایش یوم النخله در چوئبده اضافه کرد: از آنجایی که درصدد هرچه باشکوهتر و پرمحتواتر برگزار شدن این همایش چه امسال و چه برای سالهای آینده هستیم، در همین راستا اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی تحت عنوان «روشهای افزایش عملکرد و کاهش هزینه و تولید خرما» برای کشاورزان به طور همزمان کردیم.

علیرضایی با بیان اینکه به دلیل کاربردی بودن محتوای آموزشی این کارگاه خوشبختانه با استقبال خوب کشاورزان منطقه روبرو شد، ادامه داد: برپایی نمایشگاه صنایع دستی بانوان شامل حصیربافی، زنبیل بافی، جارو و غیره در راستای معرفی سایر ثمرات نخل به غیر از میوه آن که در قالب صنایع جانبی دارای اهمیت اقتصادی بالا تعریف می شوند، از جمله برنامه های جنبی این همایش به شمار می رود.

به گفته وی، در این همایش آخرین پژوهشها و ژورنالهای تحقیقاتی در حوزه نخیلات برای آشنایی و استفاده عموم علاقمندان به معرض نمایش گذشاته شد.

رونمایی از دستگاه گرده افشان الکترونیکی ساخت داخلی

دبیر همایش علمی فرهنگی یوم النخله بیان کرد: همچنین در این همایش از دستگاه «گرده افشان الکترونیکی» ساخت پژوهشگران پژوهشکده خرما و میوه های گرمسیری کشور که به ثبت نیز رسیده است، رونمایی شد.

علیرضایی با اشاره به هدف  معرفی این دستگاه به کشاورزان اضافه کرد: این دستگاه در جهت کاهش هزینه های گرده افشانی نخیلات و کاهش درصد خطا و شیت تولید به کشاورزان کمک فراوانی می کند.

به گفته وی، استفاده از چنین دستگاههایی در افزایش عملکردی کشاورزان نقش مهمی دارد.

تجلیل از کشاورزان نمونه

دبیر این همایش در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تجلیل از سه کشاورز نمونه در سطح استان و چهار کشاورز نمونه در سطح شهرستان افزود: میزان تولید، تمیزی نخلستان و استفاده از فن آوریهای نوین در تولید خرما از مهمترین معیارهای ما برای انتخاب این افراد بوده است، اگر چه بسیاری از کشاورزان چنین ویژگیهایی را دارند اما از لوازم و ماشین آلات نوین در تولید خرما استفاده نمی کنند.

وی عنوان کرد: علاقمندیم تا با افزایش ضریب نفوذ مکانیزاسیون در بحث نخیلات، کشاورزان به این خودباوری برسند که بایستی با استفاده از این ابزار و فن آوریها عملکردشان را بهبود ببخشند.

نخستین همایش یوم النخله مراسمی خودجوش بود که با اقبال جهاد کشاورزی آبادان و شهرداری چوئبده مواجه شد، سرودن اشعار در وصف نخیلات توسط کودکان و نوجوانان و پخش کلیپ هایی از فعالیتهای کشاورزان منطقه که توسط جوانان تهیه شده بود از دیگر برنامه های جنبی این همایش بود.

مرجع / مـهـر