تاریخ انتشار خبر: ۵ , مهر, ۱۳۹۳ | ۲۱:۱۵:۱۲
کد مطلب : 46931

چالش آب یخ کامرون برای اصلاح طلبان!

رفتار زشت و توهین آمیز کامرون درحالی صورت گرفت که او حرمت دیدار چند ساعت قبل خود با حسن روحانی را نگه نداشت و بدون اعتنا به جشن دوستان انگلیس در ایران، آب سردی بر سر حامیان ایرانی خود ریخت.

 
 
چالش آب یخ کامرون برای اصلاح طلبان!

 

 
 

 زمانیکه خبرگزاری های دولتی خبر دادند حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل دیدار می کنند؛ افکار عمومی در ایران ناگهان شوکه شدند. آن روزها برنامه های روحانی در سازمان ملل به صورت ویژه در دستور کار رسانه های ایران قرار داشت و رسانه ها به صورت ویژه درباره احتمال دیدار رروحانی و باراک اوباما اظهارنظر می کردند. در این میان ناگهان اعلام خبر دیدار روحانی و کامرون مطرح شد. قاعدتاجریان انقلابی به اندازه دیدار روحانی و اوباما نسبت به دیدار او و کامرون حساسیت نشان نمی داد. 

به عبارتی رسانه های حامی دولت “به مرگ گرفتند” که جریان انقلابی “به تب راضی شوند.” این موضوع را حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور نیز تایید کرد. حمید ابوطالبی درباره دیدار روحانی و کامرون نوشت:”وقتی عده‌ای نگران دیدار با اوباما باشند، دیدار با کامرون دیگر محل نزاع آنان نخواهد بود؛ زیرا زمانی که گروهی تصور می‌کنند قصد داری گامی بلند برداری و دل نگران آن می‌شوند؛ فرصت داری در این مسیر، گام‌های مدنظر را راحت‌تر تنظیم کنی.” این اظهارنظر ابوطالبی نشان می دهد انتشار خط خبری دیدار روحانی و اوباما اقدامی از سوی حامیان دولت بود تا از حساسیت جامعه ایرانی نسبت به دیدار رئیس جمهور ایران با نخست وزیر انگلیس بکاهد. 

به هر حال درست در همان زمانیکه افکار عمومی مردم ایران توسط رسانه های دولت فریب خوردند؛ روحانی در نیویورک و در محل اقامت کامرون با او دیدار کرد. دیداری که رسانه های اصلاح طلب در ایران از اون به عنوان “بخشی از تاریخ” یاد کردند. اصلاح طلبان برای این دیدار یک جشن تمام عیار در تهران گرفتند و صدای پایکوبی آنها تا نیویورک هم شنیده می شد.

اصلاح طلبان: کامرون نماینده اوباما است!
روزنامه ایران به عنوان رسانه رسمی دولت با تیتر « پایان ۳۵ سال رابطه سرد » به استقبال دیدار روحانی و کامرون رفت. این روزنامه در گزارش خود در این‌باره نوشت:”این دیدارهای پرحجم و نیز سطح و اندازه آنها در این سفر، نشان‌دهنده رویکرد تازه جهان به ایران و تثبیت پیامدهای مثبت دیپلماسی فعال دولت یازدهم است. این درحالی است که تا پیش از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، برخی کشورها در جهت انزوای سیاسی ایران در جهان حرکت کرده بودند، امری که تکانه‌های انتخابات خرداد ۹۲ خلاف آن را عملی کرد.”

روزنامه آرمان هم در حمایت از این دیدار نکته جالبی را اشاره کرد. در مطلب این روزنامه آمده بود:” از آنجا که نخست‌وزیر انگلیس پس از دیدار با روحانی برنامه گفت‌وگو و دیدار با رئیس‌جمهوری آمریکا را دارد، این دیدار تاریخی حائز اهمیت مضاعف بوده و می‌تواند در نزدیکی دیدگاه‌های قطب‌های حاضر در پرونده هسته‌ای نقش جدی ایفا کند. هر چه هست طلسم ۳۶ ساله شکسته شد و از آنجا که بریتانیا نقش محوری در اردوگاه ۱+۵ دارد و همواره روابط راهبردی با طرف آمریکایی به عنوان مهم‌ترین قطب پرونده هسته‌ای داشته، می‌تواند به عنوان رابط نقش محوری در نزدیکی دیدگاه‌های طرفین بازی کند. حال این دیدار تاریخی بی‌گمان بخشی از این معادله پیچیده را تکمیل می‌کند و باید دید طی چند روز آینده دیوید کامرون و کشور متبوعش چه مواضع تازه و شاید متفاوتی را در پرونده هسته‌ای به منصه ظهور خواهند رساند.”

روزنامه شرق نیز همانند آرمان با خوش خیالی در حمایت از این دیدار گزارشی با عنوان «پاره‌ای از تاریخ ساخته شد»منتشر و در بخشی از آن نوشت: دیدار رئیس‌جمهوری ایران و نخست‌وزیر انگلیس که یک‌ساعت به طول انجامید، درست زمانی بود که «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری آمریکا در صحن مجمع عمومی مشغول نطق سالانه‌اش بود. هرچند، تا لحظه تنظیم این خبر، جزئیات و محتوای مذاکره دو رئیس‌جمهور منتشر نشد، اما پس از این دیدار، خبرنگار روزنامه «سان» در نقل قولی که روزنامه «گاردین» نیز آن را منتشر کرده، گزارش داد نخست‌وزیر انگلیس به دستیار خود گفته است: «پاره‌ای از تاریخ ساخته شد». 

روزنامه اعتماد هم در گزارشی با عنوان «روحانی – کامرون دیدار پس از ۳۶ سال » نوشت: دیداری که شاید کامرون از همان روزهای روی کار آمدن حسن روحانی دل به آن بسته بود و در پایان این دیدار به دستیار خود اعلام کرد با این ملاقات قسمت کوچکی از تاریخ ساخته شد…آمدن حسن روحانی اما شرایط را متفاوت کرد. با آمدنش نخست وزیر انگلستان برایش پیام تبریک فرستاد و برای از سرگیری روابط پیشقدم شد. کمی بعد وزرای خارجه ۲ کشور دیدار کردند و کمی آن طرف‌تر تماس تلفنی نخست وزیر بریتانیا با رئیس‌جمهور کشورمان کار را تمام کرد. کاردار غیرمقیم تعیین شد و کمی بعد پرچم‌ها افراشته شد. حالا اما فصل جدیدی از روابط رقم خورده است، روابطی که با همین فشردن ۲ دست کلیدی شده است. بازگشایی سفارتخانه‌های ۲ کشور دور از انتظار نیست که بدون شک روابط هم گسترده‌تر خواهد شد. ».

روزنامه آفتاب یزد نیز در گزارشی با عنوان «تحول تاریخی در دیپلماسی» در باره این دیدار نوشت:« به نظر می‌رسد یکی از نتایج این دیدار کاهش تیرگی روابط تهران و لندن باشد. احتمالا به دنبال این دیدار سطح روابط ۲ کشور که در سال‌های اخیر کاهش یافته بود، وارد مرحله‌ای تازه شود. این روزنامه همچنین به نقل از ایسکانیوز نوشت: برخی تحلیلگران و کارشناسان در غرب بر این اعتقادند که دیدار کامرون و روحانی یک دیدار نیابتی است که طی آن نخست‌وزیر انگلیس به نیابت از آمریکا با روحانی گفت‌وگو می‌کند».

آب سرد کامرون
اما علیرغم این استقبال صریح از بهبود رابطه با انگلیس، رفتار زشت کامرون در آن دیدار که پای راستش را روی پای چپش و کف آن را به سوی رئیس جمهور ایرن گرفت؛ تاحدودی این جشن را تحت الشعاع قرار داد با این حال تنها چند ساعت پس از این دیدار ، کامرون با نطق توهین آمیزش آب سردی بر روی سر اصلاح طلبان ایرانی ریخت و تمامی آرزوهای آنان درباره این یدار را بر باد داد. 

او در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ایران را حامی تروریسم خواند و گفت: “من پیش‌تر با پرزیدنت روحانی دیدار کردم… ما اختلافات جدی داریم. حمایت ایران از سازمان‌های تروریستی، برنامه اتمی این کشور و نحوه رفتار با مردم خودش، جملگی باید تغییر کند.” نخست وزیر انگلیس درحالیکه ایران طی سال های اخیر به عنوان مهمترین مانع در برابر تروریست های داعش شناخته شده، در ادعایی مضحک ایران را بخشی از مشکل تروریسم در منطقه خواند! او گفت: نخست‌وزیر انگلستان درباره همکاری با ایران علیه داعش نیز در اظهارنظر توهین‌آمیز دیگری خواسته بود ایران بخشی از راه‌حل معضل داعش باشد، نه قسمتی از خود مشکل آن.

این رفتار زشت و توهین آمیز کامرون درحالی صورت گرفت که او حرمت دیدار چند ساعت قبل خود با حسن روحانی را نگه نداشت و بدون اعتنا به جشن دوستان انگلیس در ایران، آب سردی بر سر حامیان ایرانی خود ریخت. نکته مهم این است که نمایندگان انگلستان سال های گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل علیه ایران صحبتی نکرده یا به این صراحت علیه ایران سخنی نگفته اند. این نخستین باری است که آنان علیرغم دیدار بعد از ۳۶ سال، به صراحت علیه ایران در سازمان ملل اظهارنظر می کنند

 
منبع: افکار نیوز