تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۱:۲۸:۳۶
کد مطلب : 66677
عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور

چالش های جدی نظام سلامت در سال آینده/ لزوم تغییرات اساسی در لایحه پیشنهادی دولت برای نظام سلامت

عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور گفت: اگر نمایندگان مجلس تغییرات اساسی در لایحه پیشنهادی دولت ایجاد نکنند قطعا سال دشواری در انتظار نظام سلامت خواهد بود.

 داریوش طاهرخانی عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور در گفت گو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا در خصوص بحث رشد اعتبارات سلامت در سال آینده اظهار داشت: باید گفت هرچند در لایحه بودجه ۱۳۹۴ رشد اعتبارات حوزه سلامت ۷۰ درصد منظور شده است،اما تحقق آن وابسته به جذب درآمدهای پیش بینی شده در بودجه می باشد و مطابق لایحه بودجه،حوزه سلامت برای پیشبرد وظایف خود در سال آتی باید درآمدی اختصاصی با رشدی معادل ۱۱۲ درصد نسبت به امسال داشته باشد.
 وی افزود: این کار یکی از چالش های جدی نظام سلامت در سال بعد خواهد بود، چون این درآمد باید در قبال خدمات بهداشتی و درمانی و از محل درآمدهای این خدمات تامین گردد.
 عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور خاطر نشان کرد: عمده خدمات بهداشتی ارائه شده در کشور رایگان است، بنابراین این رقم باید از محل خدمات درمانی ارائه شده به مردم در مراکز دولتی و دانشگاهی حصول گردد.
 طاهرخانی تصریح کرد: این مراکز نیز درآمدشان را از دو ماخذ به دست می آورند، نخست وجوهی که بیمه های پایه به عنوان سهم خود پرداخت می نمایند و دوم ، ارقامی که مردم از جیبشان به عنوان فرانشیز به این مراکز در قبال دریافت خدمات درمانی پرداخت می کنند.
 وی تاکید کرد: با این اوصاف اگر نمایندگان مجلس تغییرات اساسی در لایحه پیشنهادی دولت ایجاد نکنند قطعا سال دشواری در انتظار نظام سلامت خواهد بود، چون یا باید وزارت رفاه و بیمه های پایه با تمکین از قانون درصد سهم پرداختی خود را در هزینه های سلامت به ۹۵ درصد ارتقا دهند و یا اینکه مردم ناگزیر خواهند شد برای حفظ سلامت خود  ارقامی بسیار بیشتری را پرداخت نمایند.
 عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور خاطرنشان کرد: به این ترتیب تحقق این درآمد برای حوزه سلامت ، افزایش چشگیر پرداخت از جیب مردم را به دنبال خواهد داشت و دور نمای این موضوع حذف بسیاری از نیازهای افراد از سبد خانواده ، برای تامین سلامتی خواهد بود که این امر مغایر ماده ۳۴ قانون برنامه پنجم توسعه است؛در آنجا به دولت تکلیف شده است تا در مسیر تقلیل وابستگی امور بهداشت و درمان به درآمد اختصاصی حرکت نماید.
منبع: دانا
انتهای پیام/م