تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۷:۰۸:۰۷
کد مطلب : 36944

چرا آمریکا ممنوعیت خرید نفت از داعش را زیرپا می گذارد؟/ایجاد بازار سیاه نفت چه منفعتی برای یانکی ها دارد؟

طبق بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد تجارت و خرید نفت از گروهکهای تروریستی سوریه و عراق ممنوع می باشد. در این بیانیه آمده است ” اشخاصی که این قانون را زیر پا می گذارند مشمول تحریم خواهند شد.”

 

به گزارش  عصر آبادان ، طبق بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد تجارت و خرید نفت از گروهکهای تروریستی سوریه و عراق ممنوع می باشد. در این بیانیه آمده است ” اشخاصی که این قانون را زیر پا می گذارند مشمول تحریم خواهند شد.”

ویتالی چورکین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا اجازه نداد تا این بیانیه با قاطعیت بیشتری نوشته شود و در گفتگوهای دو جانبه ای که با گروه امریکایی داشتیم آنها تمام تلاششان را به کار بردند تا شدت این قانون کمتر شود.

طبیعتا اینجا سوالی بوجود می آید و آن نیز این است که ” علیرغم غیرقابل تغییر بودن اصول و مبادی معروف چرا آمریکا اصرار دارد تا این قانون ضعیف و کمرنگ تصویب شود؟”

الکساندر ایونوف رئیس جنبش مبارزه با جهانی سازی در روسیه بر این باور است که شکوفایی بازار سیاه نفت در عراق و سوریه برای آمریکا بسیار مهم است . وی افزود:  آمریکایی ها به طور مستقیم و غیر مستقیم با داعش ارتباط داشته و قرار دادهای اقتصادی مشکوکی با آنها دارند. این وضعیت را در لیبی پس از سقوط نظام قذافی نیز دیدیم و اینکه چطور حجم زیادی از نفت این کشور بدون مشخص بودن خریدار فروخته شد.در عراق و سوریه نیز وضع به همین منوال است و بی شک آمریکا تلاش دارد تا مواد نفتی این کشورها را پس از رساندن به ترکیه به کشورهای دیگر بفروشد.  همچنین شورشیان این نفت را با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت بازار به فروش می رسانند زیرا زحمتی جهت حفاری و استخراج آن نکشیده اند.

آمریکا با تسهیل و ایجاد شرایط و تشکیل بازار سیاه در واقع با یک تیر دو هدف می زند. ریاض الصیداوی مدیر مرکز عربی مطالعات سیاسی و اجتماعی می گوید: آمریکا بیشترین بهره را از تجارت نفت در بازار سیاه می برد چرا که شرکت های این کشور وارد معامله های نفتی شدند.

از طرف دیگر اموال به دست آمده از فروش نفت گروهکهای تروریستی را تامین می کند که آنها نیز در جهت خدمت به اهداف امریکا فعالیت می کنند و دولتهای مستقل مانند عراق و سوریه و لیبی را از بین می برند. طرح خاورمیانه جدید یا سایکس بیکو ۲ هدف بزرگ آمریکاست که در نهایت به تقسیم عراق به سه دولت سنی –شیعی و کرد می انجامد و سوریه و لیبی را نیز به امارت های کوچک تقسیم می کند.

پس می توان نتیجه گرفت که ممانعت  از اقدام علیه تجارت نفت در بازار سیاه نشان دهنده همدست بودن آمریکاست و این برخلاف ادعای آنهاست که خود را پلیس بیم المللی و قیم کشورهای جهان می دانند.

شام تایمز