تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۱:۴۱
کد مطلب : 32173
تلاش برای تبدیل تریبون نقد به محل تمجید از دولت

چرا بازگشت هاشمی به نماز جمعه دوباره مطرح شد؟

دولت که در ماه های اخیر با به حاشیه کشیدن مباحث اصلی، فضای نقد را به تعطیلی نزدیک کرده، با مطرح شدن نام هاشمی برای بازگشت دوباره به تریبون نماز جمعه، به تغییر موضع آخرین سنگر منتقد دولت نیز امیدوار خواهد شد!

بحث ها پیرامون بازگشت هاشمی رفسنجانی به تریبون نماز جمعه، ماه ها بود که دیگر رونقی نداشت و حتی از سوی رسانه های وابسته به اصلاح طلبان، حزب کارگزاران و جریان هاشمی هم به آن پرداخته نمی‌شد.

575888_514

۲۶ تیر ماه سال ۸۸ بار آخرین بود که حجت الاسلام هاشمی در جایگاه خطیب نماز جمعه در میان مردم ظاهر شد. مطالب بیان شده توسط هاشمی در این نماز جمعه به قدری تعجب آور بود که جایگاه امام جمعه تهران به شدت تحت الشعاع قرار گرفت و به تبع آن به صندلی ریاست مجلس خبرگان رهبری نیز خدشه‌ای جدی وارد شد، البته بعد از گذشت زمانی منتخبین ملت در مجلس خبرگان رهبری، رای به حذف هاشمی از جایگاه ریاست خبرگان رهبری دادند. هاشمی در آن نماز جمعه از جماعت سبز رنگ حاضر در آن نماز جمعه خواست که آرام باشند چون او دقیقا همان حرف آنها را از جایگاه نماز جمعه خواهد زد.

به گزارش گروه سیاسی “صراط”، این نماز جمعه بعد از طرح صحبت هایی از سوی هاشمی، در نهایت، به صحنه برخورد معاندین نظام با نیروهای انتظامی حاضر در صحنه بدل شد.

حامیان هاشمی رفسنجانی تا در سالیان گذشته خصوصا ماه های اول بعد از ترک جایگاه نماز جمعه، بسیار سعی کردند بحث بازگشت هاشمی به این تریبون را زنده نگاه دارند اما با توجه به عدم رغبت مردم این تلاش ها فروکش کرد.

هاشمی رفسنجانی در مصاحبه ای که با ویژه نامه روزنامه آرمان در سال ۹۱ انجام داده است، می گوید: “اوایل من را به نماز جمعه دعوت می کردند، اما دیگر نمی کنند”.

تصاویری از آخرین نماز جمعه هاشمی

پر و بال دادن دوباره به بحث حضور مجدد هاشمی در نماز جمعه

هاشمی رفسنجانی که این ماه ها و خصوصا بعد از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بسیار در عرصه سیاسی فعال شده، در دیدار اعضای ستاد برگزاری هفته جوان و در پاسخ به درخواست یکی از حاضرین که گفته بود «از طرف گروهی از جوانان تقاضای حضور مجددتان را در نماز جمعه دارم»، تاکید کرد: “در نماز جمعه که یک تریبون سیاسی، عبادی برای نظام است، نباید نگاه باندی داشت و به خاطر امیال جناحی، از کسی تعریف کرد و به کسانی تهمت زد!”

حجت الاسلام مرادی که سایت هاشمی رفسنجانی او را از مسئولین سابق ستاد نماز جمعه تهران معرفی کرده است در بیان برخی واقعیات(!) ترک نماز جمعه توسط هاشمی می‌نویسد که آقای هاشمی بنا به درخواست خیل عظیم از علما، نخبگان و دانشگاهیان گفته اند که هرگز به نماز جمعه برنمی گردند و اگر هم بنا باشد روزی برگردم خیلی از مسائل را با مردم در میان می گذارم.

البته این مطلب از سوی مرادی بی پاسخ مانده که چرا هاشمی تا کنون به درخواست‌های مکرر(!)  مبنی بر بازگشت به تریبون نماز جمعه هنوز جواب درستی نداده است؟

چرا بحث بازگشت هاشمی احیا شد؟

در روزهای اخیر، روند خسته کننده و طولانی مذاکرات هسته‌ای و بی نتیجه ماندن آن ۱۰ ماه بعد از شروع به کار دولت یازدهم، سیر اباحه‌گری و عملکردهای ناپخته دولت در حیطه فرهنگ را به دنبال داشت. ائمه جمعه نیز در این شرایط سعی به انتقاد نرم و منصفانه از دولت پرداختند تا هم وظیفه امر به معروفی خود را انجام داده باشند و هم از فاصله گرفتن دولت از ارزش های انقلابی جلوگیری کنند.

اما واکنش کلی دولت، بی اعتنایی و حمله به منتقدان توسط رئیس و اعضای کابینه بود.

در این میان زد و خورد رسانه ای در خصوص اظهارنظر رئیس جمهور مبنی بر “نبود زور در بهشتی کردن مردم” باعث واکنش اکثر ائمه جمعه  شد، که تقریبا طرح این مساله توسط رئیس جمهور یکی دو هفته ای بحث داغ تریبون نماز جمعه شده بود. کوتاه آمدن های غیر منطقی در موضوع هسته ای توسط تیم مذاکره کننده نیز، بخش عمئه ای از انتقادات ائمه جمعه را به خود اختصاص داده بود.

دولت که توانسته در ماه های اخیر با فشار به رسانه‌های منتقد و به حاشیه کشیدن مباحث اصلی، فضای نقد را به تعطیلی نزدیک کند، با مطرح شدن نام هاشمی رفسنجانی برای بازگشت دوباره به تریبون نماز جمعه توسط رسانه‌های خود، به تغییر موضع آخرین سنگر منتقد دولت نیز امیدوار خواهد شد!