تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۱:۴۲:۲۱
کد مطلب : 45275

چرا ترکیه از امضای «بیانیه جده» خودداری کرد؟

ترکیه به عنوان یکی از کشورهای شرکت کننده در نشست جده درباره تهدید داعش بیانیه نهایی این اجلاس را امضا نکرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اجلاس جده که روز پنجشنبه با حضور کشورهای عربی، آمریکا و ترکیه برگزار شد با صدور بیانیه‌ای ضعیف به کار خود پایان داد.

در پایان این نشست وزرای خارجه آمریکا و عربستان در کنفرانس خبری شرکت کردند و با تکرار شعارهای همکاری خود علیه داعش به کار خود پایان دادند.

سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان در کنفرانس خبری مشترک با همتای آمریکایی خود گفت: داعش بین سوریه و عراق با آزادی در حرکت است و و باید ریشه های تروریسم نابود شود و در پایان این کنفرانس به دیدگاهی مشترک در خصوص مبارزه با تروریسم رسیدیم.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز در ادامه با اشاره به سخنان چهارشنبه شب رئیس جمهور آمریکا در تشریح مواضع این کشور در مقابله با داعش افزود که راهبرد اوباما واضع بوده و هدف آن از بین بردن داعش است.

کشورهای شرکت کننده در این نشست عبارت بودند از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، ترکیه، مصر، عراق،‌ اردن، لبنان و آمریکا که همه به استثنا ترکیه “بیانیه جده” را امضا کردند.

در این بیانیه کشورهای امضا کننده بر تعهد مشترک خود به منظور مقابله با تهدید تمام اشکال تروریسم از جمله داعش تاکید کردند.

بر همین اساس نیز ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که چرا ترکیه بیانیه جده را امضا نکرد؟ گفت: هر کشوری خود تصمیم می‌گیرد.

وی همچنین تنش‌های ترکیه با آمریکا و مصر بر سر موضوع سرکوب جماعت اخوان المسلمین را رد کرد و گفت چیزی در این باره نشنیده است.

اما روزنامه حریت پیش از این در خبری اعلام کرد که ترکیه با پیوستن به ائتلاف کشورهایی که در جنگ با داعش حضور دارند موافقت کرد، هرچند اعلام کرده است که درحال حاضر تنها در عملیات‌های لجستیکی و کمک‌های بشردوستانه حضور خواهند داشت.

یک مقام ترکیه‌ای که نخواست نامش فاش شود به روزنامه حریت اعلام کرد: ترکیه آماده مشارکت در هرگونه عملیات نظامی صرفا در پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه خواهد بود که آماده استفاده برای کمک‌های بشردوستانه و عملیات‌های لجستیکی در مبارزه با داعش است.

یک مقام آگاه و رسمی دولت ترکیه نیز چهارشنبه تصریح کرد که ترکیه نه اجازه خواهد داد تا ائتلاف به رهبری آمریکا از پایگاه های هوایی این کشور برای حمله به داعش استفاده کند و نه در عملیات نظامی علیه شبه نظامیان داعش شرکت خواهد کرد.

مخالفت این مقام ترکیه با استفاده از پایگاه های هوایی این کشور برای حمله به داعش در شرایطی است که مخالفت آنکارا در سال ۲۰۰۳ میلادی برای استقرار ۶۰ هزار نظامی آمریکایی برای اشغال عراق موجب تنش در روابط آمریکا و ترکیه شد.

حال این سوال مطرح است که در این شرایط و با توجه به تغییر وزیر خارجه ترکیه و علی رغم این تاکید که سیاست خارجی آنکارا در دولت جدید به ریاست احمد داود اوغلو تغییر نخواهد کرد، چرا ترکیه از امضای بیانیه جده سر باز زده است و آیا آنکارا قصد دارد رویه‌ای دیگر در سیاست خارجی خود پیش گیرد؟