تاریخ انتشار خبر: ۵ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۰۸:۵۰:۴۰
کد مطلب : 105829

چرا مردم به خیابان ها نیامدند؟

دولت هرگز تصور نمی کرد که آنچه به زعم خودشان پیروزی دیپلماسی لقب گرفت ، با بی میلی و کم اعتنایی مردم مواجه شود.

به قلم سردبیر /  وقتی دولت برای امیدوار نگاه داشتن مردم ، سیاست گذاشتن همه تخم مرغ ها در سبد مذاکرات را در پیش گرفت ، بطور طبیعی می بایست به هدف رسیدن این برنامه و روش ، اثر خود را بگذارد و موجی از امیدواری و خوش بینی را در جامعه ایجاد کند.
تصور رئیس جمهور حسن روحانی نیز همین بود که می تواند با اعلام خبر از میان برداشته شدن تحریم های هسته ای آن هم بعد از چند دور مذاکرات پر سر وصدا و و طاقت فرسا و همزمان با بهره بردن از شانتاژ تبلیغاتی جریان های موافق با دولت ، فضای مأیوس کننده و بی اعتمادی مردمی که بر اثر بدعهدی دوساله ی دولت یازدهم در تحقق شعارهایش به وجود آمده بود را بشکند.
ارسال پیام های تهییج آمیز و احساسی از سوی رئیس جمهور و اعضای تیم مذاکره کننده در همان ساعات اولیه آغاز اجرای تعهدات غرب در شبکه های مجازی، و پس از آن از تریبون های صدا و سیما ، مؤید این ادعا است که دولتی ها ، در این مقطع زمانی پیش از انتخابات ، حساب ویژه ای بر روی جشن و پایکوبی ملت ایران باز کرده بودند.
علیرغم همه اینها اما مردم نه تنها واکنش احساسی از خود بروز ندادند بلکه در ادامه اشاره می شود که بسیاری مردم از نسبت آنچه داده و ستانده  بودیم راضی نبودند و بر خلاف نظر دولتمردان ، اعتقادی به پیروزی در فرجام برجام نداشتند.
اینکه چرا مردم در مواجهه با خبر نهایی شدن برجام و آغاز اجرای تعهدات طرف مقابل و لغو تحریم های مرتبط با موضوع هسته ای ، به خیابان ها نیامدند و اقدام به پایکوبی و برپایی جشن های معمول نکردند می تواند دلایل مختلف داشته باشد که در این مجال به دو مورد از آنها اشاره خواهیم کرد:
-فقر و مشکلات اقتصادی مردم :
مردم کشورمان این روزها شرایط مناسب و مطلوبی را تجربه نمی کنند.اینکه می گوییم مردم ، منظورمان قاطبه هموطنان عزیزمان است که دست شان از ثروت و امکانات رفاهی کوتاه است. برخلاف آنچه دولتمردان و رئیس جمهور می گوید، کاهش تورم محسوس نیست و قدرت خرید مردم نسبت به چند سال گذشته بهتر که نشد ، بدتر هم شد.
هنوز و بعد از گذشت ۲ سال ، وعده های اقتصادی روحانی در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ رنگ واقعیت به خود نگرفته است.
از وعده معروف حل مشکلات اقتصادی کشور با یک برنامه ۱۰۰ روزه گرفته تا چرخیدن چرخ زندگی مردم و چرخ های صنعت هسته ای بصورت توأمان ، همه و همه در حد حرف باقی مانده اند و بعد از گذشت چند ۱۰۰ روز از عمر دولت یازدهم ، مردم همچنان منتظر تجربه و مشاهده وضعیت امیدبخش و روشن در روند معیشتی زندگی شان هستند.
از سوی دیگر ، ناتوانی دولت در مدیریت اجرای برنامه های اقتصادی مانند سبد کالا که منجر به مرگ چند نفر از هموطنان شریف مان شد ، اظهار عجز در پرداخت یارانه نقدی که وزیر نفت دولت تدبیر و امید ، شب واریز یارانه به حساب سرپرستان خانوارهای شریف ایرانی را شب مصیبت عظمای دولت نام نهاده بود، افزایش نامتناسب حقوق کارگران که موجی از نگرانی را در میان این قشر آسیب پذیر به وجود آورد و تاخیر عجیب و غیر قابل توجیه دولت در تنظیم و بستن بودجه سالانه و تقدیم به مجلس شورای اسلامی می تواند از عمده دلایل بی اعتمادی مردم به کارکرد اقتصادی دولت باشند و مردم را به این نتیجه رسانده اند که بازگشت سرمایه های بلوکه شده چندسال اخیر به کشور پس از اجرای برجام ، هر اندازه چشمگیر و باشد اما چون تفکر و تیم قدرتمند و منسجم مدیریتی  در بدنه تصمیم گیر دولت برای حل مشکلات اقتصادی کشور وجود ندارد نمی تواند منشأ تغییرات مثبت و سازنده باشد.
-نگرانی مردم از بدعهدی آمریکا و امتیازاتی که داده شد
نگرانی مردم از بدعهدی آمریکا و امتیازاتی که در جریان مذاکرات هسته ای به طرف مقابل داده شد می تواند یکی دیگر از دلایل شادی نکردن مردم بوده باشد.دسته ای از مردم که با ریزبینی و دقت نظر بیشتر به موشکافی موضوع مذاکرات هسته ای پرداخته اند از بابت امتیازاتی که به طرف مقابل داده شد احساس نگرانی می کنند و باور ندارند که آمریکا و غرب بر عهد خود باقی بمانند و نیات پلید خود دست بردارند.
تعطیلی آب سنگین اراک و انتقال حجم قابل توجهی اورانیوم غنی شده به خارج از کشور و توقف حرکت پرشتاب دانشمندان کشورمان در حوزه فناوری هسته ای و در عوض آن ، لغو موقت تحریم هایی که با این موضوع مرتبط اند بر نگرانی این مردم افزوده است. موقتی بودن لغو تحریم ها به این دلیل است که موارد زیادی از بدعهدی آمریکایی ها در تاریخ معاصر دیده شده و همین چند روز نیز ، اثرات زیرقول زدن مسئولان آمریکایی به وضوح دیده می شود.
-عربستان سعودی و برخورد منفعلانه دستگاه دیپلماسی
مردم از عربستان سعودی دل خوشی ندارند که هیچ، بلکه دل شان از دست این آل خائن ، خون است.کشتار حجاج ما در سال ۶۷ و امسال کشته شدن بیش از ۵۰۰ نفر از هموطنان زائر ما در واقعه منا ، تجاوز به نوجوانان ایرانی در فرودگاه جده و اعدام روحانی شیعه آیت ا… نمر و ادبیات تند و بی ادبیانه و گستاخانه مسئولان سعودی در خصوص کشورمان و انقلاب اسلامی ، مردم ما را نسبت به این کشور ، شدیداً بدبین کرده است.
مردم انتظار داشته و دارند دستگاه دیپلماسی از موضع اقتدار و عزت با این دست موضوعات برخورد کند و شاید عدم رضایتمندی مردم از نهایی شدن برجام ، بی ارتباط با نارضایتی مردم از واکنش های منفعلانه مسئولان دولت جمهوری اسلامی ایران در قبال مسایل اخیر پیش آمده نبوده باشد.

  1. ناشناس می‌گه:

    این متن عالیه