تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , آبان, ۱۳۹۴ | ۱۱:۲۹:۳۴
کد مطلب : 103225
یادداشت جمال محمدیان :

چرا ۱۳ آبان روز مبارزه با استکبار است؟

سیزده آبان در ایران روزی تاریخی است که در آن حوادثی تاریخی رخ داد . نخستین اتفاقی که ۱۳ آبان را در تاریخ ماندنی کرد حادثه تبعید امام بود.امام خمینی در تاریخ ۱۳ آبان ۴۳ توسط مزدوران رژیم طاغوت ربوده شده وبه ترکیه تبعید شدند.علت این تبعید،افشاگری هایی بود که امام علیه رژیم وقت درمورد قضیه کاپیتولاسیون انجام داده بود.براساس کاپیتولاسیون دولت ایران حق محاکمه اتباع امریکایی را در داخل ایران نداشت.

ارسالی مخاطبان عصر آبادان/ جمال محمدیان : دومین حادثه ۱۳ آبان ،حرکت دانش آموزان به سمت دانشگاه تهران در آبان ۱۳۵۷ بود که با همراهی دانشجویان دانشگاه منجربه دادن شعار علیه رژیم شاهنشاهی شد. در این روز ماموران امنیتی رژیم با شلیک گلوله تعدای از این دانش آموزان ودانشجویان را به شهادت رساندند.

اما شاید ۱۳ آبان ۱۳۵۸ باعث شد که این روز برای همیشه در تاریخ ماندگار شود.در این روز دانشجویان دانشگاه تهران و چند دانشگاه دیگر با حرکت به سمت سفارت آمریکا آنرا به تسخیر درآورند.در این حرکت بزرگ اسناد محرمانه زیادی از این سفارتخانه بدست آمد که دلالت بر فعالیت های جاسوسی داشت و باعث شد که این سفارت به نام لانه جاسوسی در ایران شناخته شود. امام خمینی نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگتر از انقلاب اول نامیدند واین ها تقریبا نخستین حوادثی بودند که باعث تولد “شعار مرگ بر امریکا” شدند وباعث نامگذاری این روز به نام روز مبارزه با استکبار شدند.در این حوادث دانش آموران نقش اساسی را داشته اندکه این نشان دهنده اوج هوشیاری آنان از وضعیت زمان خوداست.

اما چرا مرگ بر امریکا؟ با نگاهی به تاریخ به راحتی می توان به این سوال پاسخ داد.در زمان رژیم شاهنشاهی ایران یکی از مناطق مهم در حوزه نفوذ امریکا بوده که منافع این کشور را تامین می کرده و برمنطقه خاورمیانه حکم رانی می کرده که با از دست دادن آن تکیه گاه بزرگی را از دست داد. اما باز هم مسئله این نیست ، نگرانی امریکا از ایران ترس از الگو شدن ایران برای جوانان وملت های دنیا وبویژه منطقه است واین باعث شده این کشور انواع توطئه ها را اعم از جنگ در هشت سال دفاع مقدس وبعداز آن به ایران تحمیل نماید تا به مردم دنیا ثابت شود کشوری که علیه امریکا اقدام کند محکوم به فناست .بنابراین مشکل ما با امریکا مشکل این شعار نیست ، مشکل برسراصول و اختلاف عقاید است.

البته باید گفت که در سالهای اخیر برخی مسولان هر گونه اشتباه و ضعف مدیریتی خودرا به گردن امریکا انداخته اند و این باعث تمسخر این شعار شده است.خودامریکایی ها اذعان دارند که بخش قابل توجهی از مشکلات ما به دلایل سوء مدیریت است.

امروزه امریکا متوجه شده که با جنگ نظامی نمی تواند حریف ایران شود وحتی اگر حریف ایران شود ضربات و خسارات سنگینی را متحمل خواهد شد که منجر به ازبین رفتن سیادت آن در جامعه جهانی خواهد شد.بنابراین راه نفوذ خودرا تغییر داده و سعی کرده که از مسیرهای دیگر بوِیژه حوزه فرهنگ به ایران نفوذ کند و در این مسیر هدف وسرمایه گزاری خود را برروی دانش آموزان و دانشجویان این مرزوبوم قرار داده است.

امروزه با دانش آموزانی روبرو هستیم که تحت تاثیر فرهنگ منحط غربی برندها و نمادهای امپریالیسم غرب مانند موسیقی رپ را بیشتر از فرهنگ و تاریخ خود میشناسند. نفوذ فرهنگ غربی به جایی رسیده که ما امروزه حتی در برنامه های معروف خود در صداوسیما محصولات بیگانه مانند رپ را برای جوانان خود تبلیغ می کنیم . در همین شهر آبادان دانش آموزانی داشته ام که فعالیت های موسیقی زیرزمینی رپ یکی از علایق وتفریحات شان است.

متاسفانه امروزه هیچ حرکت قابل توجهی از سوی مسولان وبویژه آموزش و پرورش یا وزارت علوم صورت نمی گیرد و این عواقب خطرناکی دارد که در صورت عدم جلوگیری از آن در سال های آینده با آن روبرو ومواجه خواهیم شد.

در سوالی که از گورباچف پرسیده شد دلایل فروپاشی شوروی چه بود؟ وی پاسخ داد مشکل ما از زمانی شروع شد که ماکدونالد اولین شعبه خود را در شوروی ایجادکرد. ما غفلت کردیم !

این نشان می دهد که سیاست امریکایی ها به جای جنگ به سیاست تغییر فرهنگ ازطریق نفوذ برندها تبدیل شده است.

در حقیقت شعار مرگ بر آمریکا که از طریق امام مطرح شد یک شعار نیست .بلکه یک استراتژی است که هدف از آن آگاه سازی مردم از اقدامات پلیدی است که علیه مردم ما در جریان است .روزهای گذشته نیز رهبر انقلاب بر این امرنیز تاکید کردند که شعار مرگ بر امریکا یک شعار فراموش نشدنی و تغییرناپذیر در سیاست ماست .وجای تاسف دارد که برخی صداها از داخل برآن هستند تا این شعار را کنار بگذارند.

lll-4

 

جمال محمدیان ،دبیر ومهندس شیمی شهرستان آبادان