تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۳:۵۱:۲۰
کد مطلب : 34887

چه کنیم تا همسر خوب نصیبمان شود + صوت

خداوندا در این روز پنجم ماه مبارک رمضان ما را از آمرزیده ها و استغفار طلبان و آمرزیدگان در راه حق و حقیقت قرار بده .

 متن زیر قسمتی از سخنان آیت الله مجتهدی تهرانی درباره دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان است. هر روز گزیده ای از شرح دعای هر روز ماه مبارک در این قسمت خواهد آمد تا با تدبری بیشتر در معانی این دعا از برکات آن بهره بیشتری برده شود:

صوت ، متن و ترجمه دعای روز پنجم :

دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان.mp3 | دانلود فایل

اَللّهُمَّ اجْعَلْنى فیهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرینَ وَاجْعَلْنى فیهِ مِنْ عِبادِکَ الصّالِحینَ اْلقانِتینَ وَاجْعَلنى فیهِ مِنْ اَوْلِیاَّئِکَ الْمُقَرَّبینَ بِرَاءْفَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ

خدایا قرارم ده در این ماه از آمرزش خواهان و قرارم ده در آن از بندگان شایسته فرمانبردارت و بگردانم در این روز از اولیاء مقرب درگاهت به مهرت اى مهربانترین مهربانان

شرح دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان در کلام آیت الله مجتهدی تهرانی:

شرح دعای روز پنجم ماه مبارک رمضان | دانلود فایل

آیت‌الله مجتهدی در شرح «اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِیهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِینَ» می‌گوید: در این دعا می‌گوییم خدایا من را در این ماه رمضان جزو مستغفرین قرار بده، برای استغفار، باید شرایط استغفار را داشت. کسی که مال حرام خورده که با استغفار کارش درست نمی‌شود. باید برود و صاحبان مال را راضی کند. وی در ادامه می‌گوید: با مال حرام و رشوه و ربا رشد کرده‌ای، حال که توبه می‌کنی باید بروی سود ربا را به صاحبان آن بازگردانی. غذای کم و حلال بخوری تا گوشت‌های تنت که با مال حرام پرورش یافته‌اند، آب شوند.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی به بیان حدیثی در این باره می‌پردازد و می‌گوید: «من اکثرالاستغفار» کسی که زیاد استغفار کند، ۴ چیز به دست می‌آورد. «جعل الله له من کل همٍ و غمٍ فرجا» اگر غم و غصه دارد، غم و غصه‌اش بیرون می‌آید. من هم دلم غصه‌دار می‌شود. وقتی شیعیان عراق را می‌کشند، وقتی در فلسطین جنایت مرتکب می‌شوند، روایت هم داریم وقتی یک شیعه در غرب عالم غصه‌دار می‌شود، یک شیعه هم در شرق عالم محزون می‌شود. این استاد اخلاق تأکید می‌کند: آدم گاهی اوقات بیخودی غم و غصه‌اش می‌شود. من گاهی همین‏طوری غصه‌ام می‌گیرد، تسبیح را برمی‌دارم، استغفار می‌کنم و حالم خوب می‌شود.

آیت‌الله مجتهدی تهرانی در ادامه می‌گوید: دوم «من کل خوفٍ امنا» گاهی اخبار ناخوشایند را می‌دهند. اگر استغفار کنی، هیچ خبری نمی‌شود. یه نفر دشمن داری، تهدید کرده که امشب ترورت می‌کنم، استغفار کنی او را یکی دیگر ترور می‌کند و راحت می‌شوی. اگر استغفار کرده‌ای از کسی نترس و فقط از خدا بترس.

وی ادامه می‌دهد: سوم «من کل ضیق ٍ مخرجا» صاحبخانه‌ تو را جواب کرده؟ سفته‌هایت عقب افتاده؟ گرفتاری؟ اگر استغفار کنی همه اینها درست می‌شود. این عالم برجسته ادامه می‌دهد: اگر در گرفتاری هستید، اگر مشکل ازدواج دارید، اگر منزل می‌خواهید،‌ استغفار کنید، خدا گره از کارهاتان باز می‌کند. اما باید شرایط استغفار را هم مراعات کرد.

وی ادامه می‌دهد: و چهارم اینکه «ورزقه من حیث لایحتسب» از جایی که گمان نداری استغفار کنی، می‌آید. همسفر خوب پیدا می‌کنی، یه زن خوب گیرت می‌آید برای نماز شب. اگر استغفار کردی یک زن نماز شب‌خون گیرت می‌آید و اگر استغفار نکنی یک زن بی‌نماز گیرت می‌آید. آیت‌الله مجتهدی در ادامه می‌گوید: رزق همه‌اش پول نیست. در احادیث که آمده اگر این کار را بکنی رزقت زیاد می‌شود، رزق معنوی رزق است، رفیق خوب رزق است، همسفر خوب هم رزق است. هر وقت می‌خواهید مسافرت بروید، چندبار استغفار کنید تا یک همسفر خوب داشته باشید.

این استاد بزرگ اخلاق در ادامه در شرح «وَاجْعَلْنِی فِیهِ مِنْ أَوْلِیائِکَ الْمُقَرَّبِینَن» اظهار می‌کند: خدایا من را از دوستان نزدیکت قرار بده. آیا خدا دوست نزدیک دارد؟ بله، بندگانی هستند که آدم آنها در بهشت هم پیدا نمی‌کند. خطاب می‌شود که خدایا این دوست ما کجاست؟ ندا می‌آید که در حضور و بهشت خدا رفته است.

وی با بیان اینکه بهشت خدا جدا از بهشت معمول است، می‌گوید: بهشت معمولی برای کسانی است که غذا و حوری می‌خواهند؛ اما آنها که خود خدا را می‌خواهند و عبادت را برای خود خدا کردند و نه برای ترس از جهنم، آنها در بهشت خدا وارد می‌شوند. آیه قرآن هم وجود دارد. «فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی» از خدا بخواهیم که در آن بهشت قرار بگیریم. جنت فردوس، جنت عدل جنت‌های متعدد وجود دارد ولی جنت خدا عالی است.

این عالم ربانی در ادامه در شرح فراز آخر دعای روز پنجم ماه رمضان «بِرَأْفَتِکَ یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ» می‌گوید: خدا به مهربانی خودت، دعاهای ما را مستحاب کن. این خدایی که رحمت از همه رحم‌ها بیشتر است.