تاریخ انتشار خبر: ۲۹ , اسفند, ۱۳۹۲ | ۱۲:۵۰:۰۳
کد مطلب : 21274

“چ” حرف آغاز حضور طلایی اسطوره ها بر پرده نقره ای/ وقتی یک قهرمان ملی در سینما روایت می شود

فیلم “چ” ساخته ابراهیم حاتمی کیا روایت دو روز از مقاومت و ایستادگی چندین ساله مردم پاوه است. روایتی شکوهمند با ساختاری تحقیق شده و هدف دار از قهرمانی های یک اسطوره.

به گزارش عصر آبادان  به نقل از مرصاد، فیلم “چ” ساخته ابراهیم حاتمی کیا روایت دو روز از مقاومت و ایستادگی چندین ساله مردم پاوه است. روایتی شکوهمند با ساختاری تحقیق شده و هدف دار از قهرمانی های یک اسطوره.

“چ” حرف آغاز حضور طلایی اسطوره ها بر پرده نقره ای/ وقتی یک قهرمان ملی در سینما روایت می شود

یک سینما به معنای واقعی که وقتی در جشنواره فجر یکی پس از دیگری سیمرغ ها را شکارکرد بسیاری از مردم در انتظار اکران آن در سینماهای کشور بودند. شهرهایی هم که میزبان اکران جشنواره ای فیلمها در دهه فجر بودند فرصت را از دست نداده و “چ” را در همان ایام به نظاره نشستند.

وقتی خبر اکران آخرین فیلم حاتمی کیا در جشنواره فیلم فجر کرمانشاه رسانه ای شد کاملا قابل تصور بود که بسیاری از مردم حاضر باشند علی رغم پر شدن سالن فیلم را ایستاده ببینند.

این بود که اکران “چ” در کرمانشاه به سانس فوق العاده کشید تا افراد بیشتری بتوانند از شاهکار حاتمی کیا در اورامانات دیدن کنند و نگاهی متفاوت به چمران را نظاره گر باشند.

“چ” از نگاه یک خبرنگار

یکی از روزنامه نگاران کرمانشاهی که در ایام دهه فجر فیلم چ را به نظاره نشسته است می گوید: قبل از دیدن فیلم احساس می کردم که شاید یک نگاه ژورنالیستی به چمران را ببینم اما حاتمی کیا بازهم خوب و متفاوت روایت کرد.

مسعود اسماعیلی گفت: فکر نمی کردم که با این استقبال عمومی از سوی مردم مواجه شود. خود من بعد از جشنواره در انتظار اکران “چ” هستم مه دوباره آن را ببینم.

110123 [640x480]

“چ” از نگاه یک دانشجو

یکی دانشجوی کرمانشاهی نیز با اشاره به ساختارمند بودن فیلم “چ” به خبرنگار مرصادگفت: یک برش از زندگی چمران را در قالب داستانی دو روزه در پاوه توسط حاتمی کیا روایت شده اما شما ابعاد پنهانی از شخصیت چمران را به راحتی می توانید ببینید.

احسان مرادی خاطر نشان کرد: من معتقدم که حاتمی کیا یک پازل گمشده از سینمای دفاع مقدس را با “چ” تکمیل کرد.

وی ادامه داد: وقتی که تیزر تبلیغاتی “چ” را از تلویزیون دیدم و شنیدم که با عنوان آخرین حرف حاتمی کیا در سینمای ایران از آن یاد می شد، واقعا دیدم که تعبیر درستی در خصوص این فیلم نشده استو به نظر من “چ” آخرین حرف سینمای ایران است نه فقط حاتمی کیا.

“چ” از نگاه یک رزمنده دفاع مقدس

یک رزمنده دفاع مقدس نیز در رابطه با فیلم چ گفت: مطمئنم که مردم با این فیلم ارتباط خوبی برقرار خواهند کرد. چون در عین صداقت و بی پیرایگی به خوبی نشان می دهد که مردم ایران در چه شرایطی ایستادگی کردند.

95599 [640x480]

سردار عبدالله ویسی گفت: حکایت دور روز از سختی هایی یک شهر جنگ زده و محاصره شده در ایام دفاع مقدس با روایت حاتمی کیا به خوبی نشان می دهد که چرا امروز مردم برای حراست از دستاورد های کشور خود لحظه ای کوتاه نمی آیند.

خلق ظرافت های “چ” فقط از حاتمی کیا بر می آید

در همین رابطه یک کارگردان فعال عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون در گفتگو با سرویس نقد رسانه پایگاه خبری مرصاد اظهار داشت: فیلم چ زندگی یک قهرمان ملی و دینی را برجسته می کند و معرفی یک قهرمان در رسانه به عنوان الگو کار دشوار و مهمی است.

حجت الا سلام یزدان پرونده گفت: من معتقدم که فیلم چ به نکات ریز و ظریفی اشاره می کند که اگر هر کس غیر از حاتمی کیا گارگردان این اثر سینمایی بود این نکات ظریف دیده نمشده و به تصویر کشیده نمی شد.

وی ادامه داد: یکی از این ظرافت ها جدا کردن دقیق، درست و آگاهانه مردم پاوه از منافقین و همچنین به تصویر کشیدن قهرمانی ها و رشادت های آنها بود. مردمی که جان دادند اما با نفاق هم پیمان نشدند.

nf00247863-3 [640x480]

چمران را با یک نگاه متفاوت می توان در “چ” به نظاره نشست

این کارگردان سینما و تلویزیون خاطر نشان کرد: حاتمی کیا توانسته بود زندگی چمران را با یک نگاه تازه روایت کند. زندگی یک انسان بزرگ که هم مرد خانواده بود هم آرام و با ایمان و هم محکم و توانمند.

پرونده ادامه داد: فیلم “چ” در دیالوگ هایش بسیاری از ناگفته ها را بازگو می کرد. باباک حمیدیان در نقش شهید والا مقام اصغر وصالی یک فوق بازی را نشان داد و دیالوگ های او با فرمانده نیروی زمینی بسیار ظریف و در واقع پاسخ به سوالاتی اساسی بود. پاسخ به سوالاتی که چگونه ارتش شاه انقلابی شد و به سمت انقلاب گلوله ای شلیک نکرد.

جلوه های ویژه و انتخاب بازیگر نقاط قوت فنی فیلم حاتمی کیا

این کارگردان کرمانشاهی با اشاره به نقاط قوت فنی فیلم حاتمی کیا گفت: فیلم “چ” یک تحول در حوزه جلوه های ویژه سینمای ایران است. آقای عظیمیان فوق العاده از پس جلوه های ویژه و صحنه معروف سقوط هلی کوپتر بر آمده بود. تصویر برداری بسیار حرفه ای با یک تیم کارکشته به سرپرستی آقای جعفریان هم از نقاط قوت این فیلم است.

Chamran_101_590710 [640x480]

حجت الاسلام پرونده با اشاره به انتخاب خوب بازیگران در فیلم حاتمی کیا گفت: آقای عربنیا بسیار خوب چمران را بازی کرد و البته گریم وی هم به خوبی از عربنیا چمران ساخته بود. بازی خوب خانم زارعی که هم بسیار خوب احساس یک زن کورد را به نمایش گذاشته بود و خوب هم از پس کوردی حرف زدن بر آمده بود.

“چ” یک نماد ملی و مذهبی در سینمای ایران است

وی در پایان با اشاره به اینکه “چ” به یک نماد مذهبی و ملی در سینمای ایران بدل شده است گفت: این فیلم از زخم ها و رشادت های مردم می گوید و هر آنچکه از دل مردم بر آید قطعا در میان آنها جای خود را پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام/