تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۱۲:۵۷:۳۹
کد مطلب : 25286

ژن تشدیدکننده آلزایمر در زنان

پزشکان در یک مطالعه جدید نوعی ژن خاص را شناسایی کرده‌اند که احتمال ابتلا به آلزایمر را در زنان بیش از مردان افزایش می‌دهد.

به گفته این پزشکان،‌ هرچند ژن مزبور در مردان و زنان مشترک است اما در زنان فعال‌تر بوده و احتمال ابتلا به آلزایمر را در آنان بیشتر بالا می‌برد. پزشکان در این بررسی دریافتند در زنان مسنی که وضعیت جسمی سالم دارند و دارای ژن APoE4 هستند، ۸۱ درصد بیشتر احتمال دارد به آلزایمر یا سایر اختلالات ذهنی مبتلا شوند اما از سوی دیگر در مردان مسنی که این ژن را دارند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر ناچیز است.

ژن APoE4 در افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر نقش دارد. همچنین در افرادی که دو نسخه از این ژن وجود دارد خطر ابتلا به این بیماری دو تا چهار برابر افزایش می‌یابد. متخصصان معتقدند طبق نتایج این مطالعه لازم است پزشکان وجود این ژن را در افراد مختلف بسته به اینکه بیمار مرد یا زن باشد مورد توجه قرار دهند.

در این مطالعه پزشکان به بررسی اطلاعات بیش از ۵۰۰۰ فرد مسن در آمریکا پرداختند که بیشتر آنان در دهه ۶۰ و ۷۰ سالگی عمرشان بودند و هیچ یک از اختلالات شناختی و ذهنی در آنان وجود نداشته است. آنها همچنین به مطالعه روی ۲۲۰۰ فرد مبتلا به اختلالات ذهنی خفیف پرداختند.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس،‌ این متخصصان مشاهده کردند که وجود ژن APoE4 در زنان احتمال ابتلای آنان به آلزایمر را ۱.۸ برابر افزایش می‌دهد.

منبع: ایسنا