تاریخ انتشار خبر: ۲۵ , تیر, ۱۳۹۵ | ۲۳:۴۱:۰۵
کد مطلب : 119384

کاخ سفید: اثری از نقش عربستان در ۱۱ سپتامبر نیست

کاخ سفید: در ۲۸ صفحه منتشر شده هیچ اثری از نقش عربستان در ۱۱ سپتامبر نیست

سخنگوی کاخ‌سفید می‌گوید در ۲۸ صفحه باقی‌مانده از گزارش ۱۱ سپتامبر که توسط کنگره منتشر شده، هیچ ردی از همدستی سعودی‌ها با عاملان حمله دیده نمی‌شود.

به گزارش فارس، دقائقی پس از آنکه انتظار ۱۴ ساله خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر برای انتشار بخش‌های باقی‌مانده گزارش این حادثه به سر آمد و همه فکر می‌کردند حالا نقش سعودی‌ها در این حادثه برملا می‌شود، سخنگوی کاخ‌سفید همه را ناامید کرد.

جاش ارنست دقائقی پس از انتشار این گزارش توسط کمیته منتخب اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «هیچ ردی از همدستی سعودی‌ها با عوامل حمله در این گزارش دیده نمی‌شود.»

اردیبهش ماه امسال بود که مجلس نمایندگان آمریکا با تهدید عربستان به بیرون کشیدن ۷۰۰ میلیارد دلار از اقتصاد آمریکا، دیگر پی تصویب طرح ضدسعودی نرفت؛ اگر آن طرح تصویب می‌شد، خانواده قربانیان آمریکایی حادثه ۱۱ سپتامبر حق پیدا می‌کردند از دولت عربستان سعودی بخاطر حمایت از تروریست‌ها شکایت کنند و دستگاه پلیسی و اطلاعاتی آمریکا موظف می‌شد در خصوص نقش سعودی‌ها در این ماجرا تحقیق کند.

سعودی‌ها در خصوص انتشار ۲۸ صفحه باقی مانده از گزارش ۸۰۰ صفحه‌ای مربوط به ۱۱ سپتامبر هم تاکنون سکوت کرده بودند؛ منابع مطلع اما می‌گفتند که این ۲۸ صفحه به نقش حمایتی سعودی‌ها از تروریست‌ها اشاره دارد.

۱۵ نفر از ۱۹ تروریست دخیل در حملات ۱۱ سپتامبر، اتباع سعودی بودند.

امشب بلافاصله پس از انتشار ۲۸ صفحه باقی‌مانده که البته بخش‌های از آن قلم گرفته شده و ناخوانا بود، «عبدالله بن فیصل» سفیر عربستان در آمریکا از انتشار این گزارش «استقبال» کرد و گفت: «امیدوارم این بخش از گزارش، شک و شبهه‌های پیرامون نقش کشور من در حملات ۱۱ سپتامبر را برطرف کند.