تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , دی, ۱۳۹۳ | ۲۱:۵۹:۳۰
کد مطلب : 65488

کاریکاتوری که باعث کشتار شد/تصاویر

دفتر مجله شارلی ابدو که در سال ۲۰۱۱ اقدام به انتشار کاریکاتوری موهن از پیامبر(ص) کرده بود مورد حمله مسلحانه قرار گرفت.

ابنا: حمله مسلحانه به دفتر یک مجله طنز در فرانسه دست کم ۱۱ کشته بر جای گذاشته است.

یک شاهد عینی گفته است که دو مرد با نقاب‌های سیاه و کلاشینکف به دفتر مجله «شارلی ابدو» در پاریس، پایتخت فرانسه حمله کرده و به افراد تیراندازی کرده‌اند.

کمی بعد شاهدان عینی مهاجمان را در حال فرار از محل دیده‌اند. گفته شده که ۱۰ نفر دیگر هم در جریان این حمله زخمی شده‌اند. حال چهار نفر از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

در بین قربانیان یک روزنامه نگار کشته و ۳ افسر پلیس زخمی شده‌اند.

مجله شارلی ابدو در سال ۲۰۱۱ و پس از چاپ کاریکاتوری موهن از پیامبر گرامی اسلام(ص) هم مورد حمله قرار گرفته بود.

مهاجمان در حدود پنج دقیقه با مسلسل تیراندازی کردند و به گفته پلیس در حدود ده نفر در این تیراندازی کشته شده‌اند اما این آمار هنوز رسما تائید نشده است.

این هفته نامه فکاهی در مواردی ادیان مختلف را هم به تمسخر گرفته است و یکی از مهم‌ترین این موارد انتشار چندین تصویر درباره حضرت محمد(ص) بوده است.

گفته می‌شود در حدود ۵۰ یا ۶۰ نفر در دفتر هفته نامه امروز مشغول کار بوده‌اند.

پیش از این به دلیل انتشار تصاویر مختلف حضور پلیس در اطراف این نشریه بسیار پررنگ بود اما اخیرا تعداد آن‌ها کمتر شده بود و دقیقا مشخص نیست که امروز چند نیروی پلیس در آنجا حضور داشته است.

منابع خبری اعلام کردند که نیروهای پلیس فرانسه در خیابان‌های پاریس در حال تعقیب افراد مسلح عامل حمله به ساختمان نشریه شارلی ابدو هستند.

«فرانسوا اولاند» رئیس ‌جمهور فرانسه، کمی پس از حمله به دفتر شارلی ابدو رفته و این حمله را «توحش شدید» دانسته و مهاجمان را «تروریست‌های بزدل» خواند.

وی گفت که دولت فرانسه حقوق و آزادی‌های روزنامه‌نگاران را حفظ می‌کند.

به دنبال این حمله سطح آماده‌باش امنیتی در پاریس به بالا‌ترین سطح افزایش یافته است. «مانوئل والس» نخست وزیر فرانسه نیز حالت آماده باش کامل برای مبارزه با تروریسم در کشور اعلام کرد.