تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۰۱:۵۵:۲۴
کد مطلب : 114297
به قلم عادل فریحی:

کدام شهردار برای آبادان مناسب تر است؟

در ایام پر خیر وبرکت ماه رمضان که ماه تحول درونی انسان ها است ، شهرمان با یک تحول اساسی مواجه شده گردیده و آن انتخاب شخصی برای تصدی صندلی مدیریت شهری می باشد .

۶۹۹۶۰۱۱۳۷۹۷۳۹۶۰۳

به گزارش عصر آبادان ، حجت الاسلام فریحی در یادداشت خود آورده است :

 

برای دانستن اهمیت موضوع مدیریت شهری در ابتدای این یادداشت به فرازی از درس خارج «فقه نظام عمران شهری » که توسط حضرت استاد آیت الله محسن اراکی ارائه شده است اشاره می کنم « اهمیت این موضوع وقتی مشخص می شود که بدانیم رابطه انسان با محیط زندگی خویش رابطه ی متقابل است ، همان گونه که انسان بر محیط زندگی خود اثر می گذارد ، محیط زندگی نیز در پرورش روح و روان آدمی و در رفتار فردی و اجتماعی او اثر گذار است .تا جایی که می توان گفت زندگی سعادتمند انسانی به نوعی در گرو محیط سالم زندگی او است .
در شرایط کنونی که زندگی شهری سراسر زندگی انسان را در برگرفته ، نظام عمران شهری از ضروری ترین مسائل و دغدغه های مدیران و مصلحان اجتماعی است تا جایی که همگان اقرار دارند یکی از مهم ترین نیازهای ضروری زندگی انسان معاصر نظام عمران شهری مناسب است به شکلی که بتواند از یک سو پاسخ گوی نیازهای مادی انسان باشد و از سوی دیگر تامین کننده نیازهای روحی و روانی آن ها باشد . نظام عمران شهری خوب می تواند در ایجاد آرامش و امنیت و تعالی اخلاقی و روانی انسان ها نقش موثر و بسزایی ایفا کند .»(منبع : یادداشت های این حقیر از درس حضرت استاد)
بر طبق این موضوع ، دیگر شهردار فقط مسئول  عمران و آبادانی شهر نیست بلکه ارتباط مستقیم با روح وروان مردم دارد .
در این صورت کسی باید متصدی این جایگاه مهم و ارزشمند باشد که  روحیه ی جوان ، آشنا به منطقه ، دارای مدیریت جهادی و اجرایی و خالی از هر نوع سیاست زدگی باشد .
مردم از شهردارشان وابستگی به جناح‌های سیاسی خاص را نمی‌خواهند. مردم یک شهر به‌دنبال کسی خواهند بود که بتواند عمران و آبادانی را برای‌شان به ارمغان بیاورد.
در شرایط فعلی شهر آبادان آمدن یک برند مدیریتی شاید برای پرستیژ شهری جذاب باشد ولی آیا واقعا می تواند وارد بازی های سیاسی شهری نشود ؟ آنچه ما از شهرمان می شناسیم این است که قدرت های سیاسی هیچ گاه در مقابل کسی که وجاهتی بین مردم داشته باشد سکوت اختیار نمی کنند و ناخواسته او را وارد درگیری ها و بازی های سیاسی خود می کنند و این سیاست زدگی دقیقا چیزی است که سال های زیاد گریبان گیر مدیریت شهری آبادان می باشد .
مضاف بر این طبق آنچه اعضای شورا در گفت وگو های عمومی و خصوصی خود بیان کرده اند ، شهرداری دچار مشکلات بودجه ای و مدیریتی است و این سبب می شود که یک برند مدیریتی بیشتر به فکر حل این موضوعات برای ارتقای روزمه خود شود نه کمک به شهر و این در دراز مدت به یک آفت مدیریتی دچار خواهد شد.
حاصل سخن آنکه در راستای ایجاد آرامش روحی و روانی شهروندان  باید به مدیرتی پناه برد که خود در بطن مشکلات شهری بوده تا بتواند خالی از سیاست زدگی با مدیریتی جهادی بسامانی  نظام شهری بپردازد .

  1. سيد عبدالوهاب احمد نژاد می‌گه:

    آبادان نیازمند یک شهرداری است که کمترین وظایف یک شهردار را که مهمترین احتیاجات حال حاضر شهر است اجرا کند. و این کار به هیچ وجه نیازمند یک شخصیت خیلی خاص باشد. همین که کمی تخصص داشته باشد و واقعا دلسوز و آشنا به منطقه باشد می تواند زباله ها را جمع کند و به آسانی می تواند تشخیص دهد که کدام منطقه نیاز به خدمات دارد تا حداقل از حالت بحرانی خارج شود. چرا که واقعا بعضی مناطق حاتی بحرانی دارند