تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۱۰:۲۲:۰۶
کد مطلب : 122142

کره شمالی موشک بالستیک آزمایش کرد/ واکنش شدید آمریکا و ژاپن

ارتش کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی امروز چهارشنبه یک موشک بالستیک را به سمت آب‌های نزدیک سواحل شرق این کشور شلیک کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری رویترز، ارتش کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی روز چهارشنبه یک موشک بالستیک را از منطقه غربی خود به سوی آبهای نزدیک سواحل شرقی این کشور شلیک کرده است و این تازه‌ترین مورد از یک رشته شلیک موشک های بالستیک است که این کشور منزوی با به چالش کشیدن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل آزمایش می کند.

دفتر ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد این موشک از منطقه ای در استان « هاوانگهائه جنوبی» به سوی جنوب غرب پیونگ‌یانگ،  پایتخت کره شمالی، شلیک شده است.
کره شمالی نوزدهم ماه ژوئیه نیز سه موشک بالستیک را مقابل سواحل شرقی خود به سوی دریا شلیک کرد که مسافتی میان ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر را بر فراز دریا پیمود.
پیونگ یانگ اعلام کرد شلیک این سه موشک در چارچوب تمرین شبیه‌سازی حملات پیشدستانه به بنادر و فرودگاه‌های کره جنوبی مورد استفاده ارتش آمریکا صورت گرفت.
شلیک این موشک ها بعد از توافق ماه گذشته آمریکا و کره جنوبی برای استقرار سامانه پیشرفته دفاع موشکی تاد در جنوب این کشور صورت گرفت.
در همین حال، فرماندهی راهبردی آمریکا اعلام کرد ساعت پنج و ۵۳ دقیقه دوم اوت به وقت محلی دو فروند موشک را که کره شمالی شلیک کرده بود رهگیری کرده است.
فرماندهی راهبردی آمریکا اعلام کرد موشک هایی که کره شمالی روز چهارشنبه شلیک کرد ظاهرا از نوع موشک های بالستیک میان برد بوده است.
وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد از گزارش مربوط به آزمایش های موشکی بالستیک کره شمالی مطلع شده است و اوضاع را به دقت زیر نظر دارد. وزارت امور خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد این آزمایش های موشکی کره شمالی را که نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است به شدت محکوم می کند.
از سوی دیگر، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، روز چهارشنبه گفت موشک جدیدی که کره شمالی شلیک کرد و داخل یا نزدیک آبهای ژاپن فرود آمد، تهدیدی جدی برای امنیت ژاپن است و توکیو اعتراض شدید خود را به این اقدام اعلام می کند.
انتهای پیام/