تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۰:۲۰:۳۲
کد مطلب : 67217
ندیمی عنوان کرد:

کسری فاحش بودجه کشورهای نفتی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: رویکرد دولت در کاهش وابستگی به نفت مثبت است که در راستای اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

ایرج ندیمی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور در جمع مردم بوشهر مبنی بر وابستگی بیشتر کشورهایی مانند عربستان و کویت به درآمدهای نفتی و ضرر کردن از پایین ماندن قیمت آن اظهار داشت: نمایندگان نقش عربستان را پررنگ می‌دانند، اما مسئولان دولتی باید بازار عرضه را پررنگ‌تر از نقش عربستان در کاهش قیمت‌های نفت تحلیل کنند و به همین علت در بحث جهانی و موضوع نفت آمریکا و خلیج و تحولات کشورهایی مانند روسیه و لیبی مورد توجه قرار گرفته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت می‌خواهد با کاهش درآمدهای نفتی در بودجه این  علامت را بدهد که وابستگی خود را کاهش داده، اما مطمئناً کشورهایی مانند عربستان که روزانه بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت در بازار عرضه می‌کنند، قطعاً با کسری بودجه مواجه خواهند شد، زیرا سهم ایران در بازار تنها یک میلیون بشکه است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه بسیاری از شرکت‌های دنیا  از نوسان قیمت نفت راضی نیستند، تصریح کرد: از نظر تجزیه و تحلیل قیمت نفت تصویر خوبی وجود ندارد و این موضوع در روند اقتصاد جهانی تأثیرگذار خواهد بود.

ندیمی تأکید کرد: عربستان قطعاً با کاهش قیمت نفت ضرر می‌کند، زیرا ۸۰ درصد بودجه آنها وابسته به نفت بوده و آثار این موضوع از طریق کاهش شاخص بورس و پرداخت حقوق نمایان می‌شود، بنابراین شرایط سختی وجود داشته که رکود اقتصادی و کاهش عرضه و مباحث سیاسی در نفت را به دنبال دارد.

منبع: فارس