تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۰:۴۳:۱۹
کد مطلب : 65595

کسری هزار میلیاردی صندوق بازنشستگی

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به مشکلات صندوق‌های بیمه‌ای در کشور گفت: صندوق بازنشستگی کشوری هر ماه با هزار میلیارد تومان کسری اعتبار روبه‌رو است.

 محمود اسلامیان در نشست خبری امروز خود اظهار داشت: پول نفت نمی‌گذارد تصمیمات درست و اقتصادی صورت بگیرد و بسیاری از این تصمیمات ممکن است ریشه‌های سیاسی داشته و با ملاحظاتی صورت بگیرند که صندوق بازنشستگی کشوری نیز از آن مستثنا نیست.

وی ادامه داد: صندوق‌های بیمه‌ای با دو معضل بزرگ روبه‌رو هستند که یکی از آنها کمبود اعتبار است و کسوراتی که دولت از اعضای این صندوق می‌گیرد به دلیل انجام نشدن فعالیت‌های اقتصادی فقط به اندازه نیاز بازنشستگان پرداخت می‌شود. مورد دوم نیز تورمی است که در دهه‌های گذشته با آن روبه‌رو بوده‌ایم. تورمی که برای مملکت از هر دردی بالاتر است و به نوعی سرطان است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تصریح کرد: به دلیل مشکلات این صندوق‌ها، صندوق‌های بیمه‌ای به عنوان یکی از محورهای اصلی در برنامه ششم توسعه مطرح شده‌اند؛ امسال دولت حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان به صندوق‌ها کمک کرده است و پیش‌بینی می‌شود این رقم برای سال ۹۴ به حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برسد. امیدواریم با توجه به مطرح شدن این مورد در برنامه ششم توسعه با کمک اساتید و خبرگان بتوانیم پیگیری جدی‌تری داشته باشیم.

اسلامیان خاطرنشان کرد: صندوق بازنشستگی کشوری در سال ۵۴ تشکیل و در سال ۷۶ از سازمان به صندوق تبدیل شد و در حال حاضر به حدود یک میلیون و ۲۲۳ هزار نفر بازنشسته خدمات می‌دهد که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ هزار نفر اضافه شده است. البته در حالت معمول دنیا به ازای هر ۷ تا ۸ فرد شاغل یک بازنشسته وجود دارد اما در حال حاضر در کشور ما نسبت شاغلان به بازنشسته‌ها کمتر از یک شده است و تهران با ۲۳ درصد دارای بالاترین میزان بازنشسته است.

وی افزود: بیشترین تعداد بازنشستگان نیز مربوط به آموزش و پرورش با ۵۶ درصد و ۶۹۷ هزار نفر است و رتبه بعدی را بازنشستگان حوزه بهداشت و درمان با ۱۴ درصد و ۱۷۲ هزار نفر به خود اختصاص داده‌اند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه میانگین سن بازنشستگی در کشور به ۵۱ سال و نیم رسیده افزود: به نظر ما این عدد خیلی پایین است که خود باعث وارد شدن آسیب به صندوق‌های بیمه‌ای می‌شود و از سوی دیگر تاثیری در اشتغال جوانان نیز نداشته است.

اسلامیان با اشاره به اینکه این صندوق هر ماه هزار میلیارد تومان کسری اعتبار دارد، تصریح کرد: باید بدانیم که نیاز بازنشستگان فقط نیاز مالی نیست و بحث کرامت انسانی و رسیدگی به آنها مهم‌تر است. در واقع باید در نوع نگاه و رفتار با بازنشستگان تجدیدنظر شود و خدماتی به آنها ارائه کنیم که برای استفاده از آن زحمت کمتری را متحمل شوند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در حوزه مدیریتی جدید این صندوق خدمات تفریحی و سیاحتی برای بازنشستگان در نظر گرفته می‌شود یا خیر، بیان کرد: ما بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار بازنشسته را تحت پوشش داریم که با افراد خانواده‌شان حدود ۴ میلیون نفر هستند. باید توجه کرد که این صندوق یک مرکز بیمه‌ای است و وظیفه و امکان این خدمات را ندارد اما در حد وسع خود انجام می‌دهیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود: در بدو ورود برنامه اعطای وام قرض‌الحسنه ۲ میلیون تومانی به ۲۰۰ هزار بازنشسته مطرح بود که ۸۰ هزار نفر از این تسهیلات بهره‌مند شدند و تا پایان سال مابقی این تعداد نیز از این وام بهره‌مند می‌شوند.

اسلامیان در پایان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه حقوق بازنشستگان خارج از کشور پرداخت می‌شود یا خیر، تصریح کرد: حقوق افرادی که خارج از کشور هستند و شرایط و هویت‌شان احراز شده باشد، پرداخت می‌شود و این تعداد حدود ۳۵۰۰ نفر هستند.
منبع:تسنیم

منبع: تسنیم