تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۱:۲۵:۲۸
کد مطلب : 53432

کشف حدود ۸۰۰ سکه تاریخی در تهران

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: حدود ۸۰۰ سکه تاریخی با قدمت هخامنشی، ساسانی و ایلخانی در شهر تهران کشف شد.

سرهنگ «حسن قسمتی» روز سه شنبه در بازدید از بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها با حضور در غرفه ایرنا، افزود: در عملیات اخیر حدود ۸۰۰ سکه تاریخی با قدمت هخامنشی، ساسانی و ایلخانی از یک کارگاه طلاسازی در شهر تهران کشف و ۲ نفر دستگیر شدند.

وی گفت: تاکنون نتایج این عملیات به مقام های قضایی اعلام نشده و پس از طی کردن مراحل قانونی و قضایی نتیجه پرونده به زودی توسط رسانه های منتشر خواهد شد.

قسمتی در بخش دیگری، اظهار کرد: نمایشگاه مطبوعات، دید مردم را نسبت به خبر و خبرگزاری روشن می کند و باعث می شود، علاقه مردم نسبت به جراید و اخبار بیشتر شود.

وی با اشاره به نقش رسانه ها در حفظ میراث فرهنگی افزود: مردم نیازمندند از میراث فرهنگی کشور و قوانین مربوطه اطلاع داشته باشند و براین اساس رسانه ها باید به مقوله میراث فرهنگی بپردازند تا مردم نسبت به میراث فرهنگی آگاه تر شوند.

این مسوول، درباره فعالیت های خود در یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تهران افزود: در ۶ ماه اخیر کشفیات استان تهران در حوزه آثار و اشیای تاریخی، ۲۵ درصد رشد داشته و این عملیات نسبت به سال های گذشته بازخورد بیشتری داشته است.

قسمتی، با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون حدود ۶ عملیات کشف با موفقیت انجام شده، ادامه داد: در شهریور ماه امسال یکهزار و ۳۴۴ شی نفیس از ادوار مختلف تاریخی کشف شد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: میراث فرهنگی، حافظ تاریخ کشور است و ماموریت این سازمان نگهداشت تاریخ برای آینده است که نسل آینده بداند ما از چه تاریخی برخوردار بودیم.

وی در مورد دادن مجوز به فلزیاب ها نیز گفت: میراث فرهنگی تنها نهادی است که به گنج یاب ها و فلزیاب ها مجوز می دهد و تاکنون تنها چند شرکت نظارتی و دارویی مجوز فلزیاب را از یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تهران دریافت کرده اند.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران با اشاره به نقش شهروندان در کشف و حفظ میراث فرهنگی اظهار کرد: شهروندان می توانند، اطلاعات خود را درباره آثار، بناها و اشیای تاریخی با شماره ۸۸۳۴۲۸۸۳ به اطلاع این یگان برسانند.

بیستمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها با شعار آزادی مسوولانه از ۱۷ تا ۲۳ آبانماه ۹۳ همه روزه از ساعت ۹ تا ۲۰ پذیرای علاقه مندان و بازدیدکنندگان از این رویداد بزرگ رسانه در مصلای امام خمینی(ره) است.

منبع: ایرنا