تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , آذر, ۱۳۹۳ | ۰۹:۳۷:۱۰
کد مطلب : 57525

کشف یک‌ابرزمین درآن سوی فضا+عکس

سیاره ۵۵-Cancri-e تقریبا دو برابر زمین حجم و ۸ برابر سنگین تر زمین است که هر ۱۸ ساعت یکبار به دور سیاره ی مادر خود می چرخد و دمای سمت روز آن به ۱۷۰۰ درجه سانتی گراد می رسد.

برای نخستین بار گروهی از ستاره شناسان، عبور یک سیاره ی بزرگ شبیه زمین را از مقابل ستاره ی مادرش، با استفاده از تلسکوپ های زمینی اندازه گیری کردند.

عبور سیاره فراخورشیدی ۵۵-کنسری-ایی سطحی ترین شناسایی از زمین است و موفقیت در بسیاری از سیارات فراخورشیدی کوچک باعث پیشرفت محققان در این پروژه شده است و این خود زمینه ساز اکتشافات بعدی خواهد بود.

تیم بین المللی این پروژه با استفاده از تلسکوپ ۲٫۵ متری شمال اروپا، در جزیره ی پالما توانستند به این موفقیت دست یابند و خاموشی ۰٫۰۵ درصدی نور ستاره ی مادر را در مدت ۲ ساعت رصد کردند.

بنا بر این گزارش این منظومه ی خورشیدی در فاصله ی ۴۰ سال نوری از ما قرار دارد که با چشم برهنه نیز قابل رویت است.

به گفته ی دانشمندان، این دستاورد کمک بزرگی برای داده گیری های آینده در پروزه های تس و افلاطون خواهد بود.

طبق اعلام سازمان فضایی ناسا ماموریت تس برای سال ۲۰۱۷ و ماموریت افلاطون (پلاتو) برای پرتاب در سال ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده است. تس و پلاتو بر روی رصد سیارات فراخورشیدی تمرکز خواهند داشت.

سیاره ی ۵۵-Cancri-e تقریبا دو برابر زمین حجم و ۸ برابر سنگین تر زمین است که هر ۱۸ ساعت یکبار به دور سیاره ی مادر خود می چرخد و دمای سمت روز آن به ۱۷۰۰ درجه سانتی گراد می رسد.

منبع: باشگاه خبرنگاران