تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۰۶:۵۷:۴۴
کد مطلب : 72413

کشف ۲ مومیایی در فاضلاب! +تصاویر

دو مومیایی مصری با قدمتی ۲۴۰۰ ساله از فاضلاب سر درآوردند.

بر اساس اعلام وزارت آثار تاریخی مصر، دو مومیایی تاریخی که محل کشف آنها توسط پلیس اعلام نشده در روستایی در ۲۴۰ کیلومتری جنوب شهر قاهره، پایتخت مصر که فاضلاب این شهر به نزدیکی آن انتقال می یابد، توسط مردم محلی پیدا شد.

این مومیایی ‌ها با قدمتی ۲۴۰۰ که به دوره یونانی – رومی تمدن مصر باستان تعلق دارند، در زمان کشف در تابوتهای چوبی قرار داشته اند که این تابوتها بشدت صدمه دیده اند که به احتمال فراوان از ترس کشف آنها در ایستهای بازرسی پلیس توسط قاچاقچیان آثار تاریخی به فاضلاب انداخته شده اند.

 کشف 2 مومیایی در فاضلاب! +تصاویر

کشف این دو مومیایی که یک زن و یک مرد تعلق دارند در شرایطی صورت می گیرد که با گذشت چند سال از سرقت ۶۳ اثر تاریخی از «موزه ملی مصر» در قاهره در جریان اعتراضات مردمی در سال ۲۰۱۱ که به برکناری «حسنی مبارک» از قدرت انجامید، هنوز تعدادی از آنها پیدا نشده و تنها چند اثر تاریخی در چند کانال فاضلاب و یک ایستگاه مترو کشف شدند.

 کشف 2 مومیایی در فاضلاب! +تصاویر

در جریان حمله به موزه ملی مصر که در سال ۱۹۰۲ ساخته شده و برخی آن را از نظر ارزش گنجینه‌ هایی شامل ۱۲۰ هزار اثر تاریخی که در آن نگهداری می ‌شوند، معادل موزه لوور و در ردیف پنج موزه برتر جهان می دانند، ۷۰ اثر تاریخی نیز صدمه دیدند که بلافاصله توسط ۱۱ مرمتگر، بازسازی و مرمت شدند.

همچنین در همان زمان دکتر «زاهی هاواس» وزیر وقت آثار تاریخی مصر در مصاحبه‌ ای اعلام کرد که در طول اعتراضات گسترده مردمی حدود ۱۱۰۰ اثر تاریخی از موزه‌ها و محوطه ‌های تاریخی این کشور به سرقت رفته ‌اند. وی با اشاره به اینکه هیچ یک از سرقتها سازماندهی شده نبوده، اعلام کرد که سارقان افرادی بوده اند که در نزدیکی محوطه ‌های تاریخی سکونت داشته و در تاریکی شب و نبود نیروهای امنیتی، اقدام به سرقت کرده‌ اند.

منبع: فارس