تاریخ انتشار خبر: ۳ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۹:۵۴:۱۴
کد مطلب : 46488

کشورهای پرازدواج دنیا و جایگاه ایران +جدول

ازدواج و طلاق به عنوان دو واقعه از وقایع چهار گانه حیات همواره مورد توجه و حساسیت مسئولان هر کشوری بوده است.

 
 
 
 
 ازدواج و طلاق به عنوان دو واقعه از وقایع چهار گانه حیات همواره مورد توجه و حساسیت مسئولان هر کشوری بوده است.

در کشورهای مدرن و کشورهایی که پا در راه توسعه اقتصادی نهاده اند معمولا نهاد خانواده و به تبع آن پدیده های مانند ازدواج و طلاق با دگرگونی هایی همراه بوده اند.

این دگرگونی ها در هر شکل و صورت باعث کاهش نرخ ازدواج و افزایش نرخ طلاق شده است. گرچه در بسیاری از این کشورها طلاق امر مذمومی نیست اما تاثیر کلی این روند نهاد خانواده را در بسیاری از این کشورها تهدید می کند.

جدول زیر نشان دهنده وضعیت طلاق در ده کشوری است که دارای بالاترین درصد طلاق نسبت به ازدواجند؛

ردیف کشور ازدواج طلاق درصد طلاق به ازدواج
۱ بلژیک ۴.۲ ۳ ۷۱
۲ پرتغال ۳.۷ ۲.۵ ۶۸
۳ جمهوری چک ۴.۴ ۲.۹ ۶۶
۴ اسپانیا ۳.۶ ۲.۲ ۶۱
۵ استونی ۳.۸ ۲.۲ ۵۸
۶ کوبا ۵.۲ ۲.۹ ۵۶
۷ فرانسه ۳.۸ ۲.۱ ۵۵
۸ آمریکا ۶.۸ ۳.۶ ۵۳
۹ لیتوانی ۴.۲ ۲.۲ ۵۲
۱۰ روسیه ۹.۲ ۴.۸ ۵۱

وضعیت ایران
کشور ما از دیرباز به عنوان کشوری با داشتن نرخ بالای ازدواج در جهان شناخته می شده است تقریبا در تمام سایتهای مربوط به ثبت ازدواج در دنیا را که بگردید لا اقل تا سال ۲۰۱۱ هنوز ایران را در رده های بالای ثبت ازدواج می توانیم بیابیم.

اما حقیقت این است که در طی ۵ سال گذشته همواره نرخ ازدواج در حال سقوط و نرخ طلاق در حال صعود  بوده است.

نابسامانی های اقتصادی در دولت قبل و احساس بلاتکلیفی و آینده مبهم از دلایل اصلی سقوط نرخ ازدواج بود و هست . ضمن آن که گرایشهای جدید در مورد ازدواجهای دوستانه و زندگی مجردی و حتی ازدواجهایی که با زندگی دور از هم توام اند بسیار در تغییرات این دو واقعه مهم حیات تاثیر گذاشته اند

بر اساس آمار سال‌های ۹۱ تا ۹۲، کل ازدواج‌ها با ۶.۷- روبرو بوده که این رقم نشان دهنده آن است که نبود تسهیلات و زمینه‌سازی برای ازدواج، بی‌رغبتی برای زوج‌ها برای تشکیل خانواده را رقم زده است.

همچنین کل ازدواج در سال ۹۱ به ۸۲۹ هزار و ۹۶۸ نفر رسیده که در سال ۹۲ آمار ازدواج ۷۷۴ هزار و ۵۱۳ بوده است. متاسفانه این آمارها در روستاها بدتر است زیرا در سال ۹۱ تعداد کل ازدواج‌ها به ۱۵۱ هزار و ۰۹۸ نفر رسیده اما در سال ۹۲، این رقم معادل ۱۱۰هزار و ۳۸۰ نفر است که در اینجا شاهد رشد منفی ۹، ۲۶ درصدی هستیم.

در سال ۹۲ تعداد ۷۷۴ هزار ۵۱۳ واقعه ازدواج به ثبت رسیده است که بر این اساس نرخ خام حاصل از ثبت ازدواج در کشور ۱۰.۱ در هزار به دست آمده است.

استان‌های اردبیل، کردستان و خراسان شمالی به ترتیب با ۱۳.۶، ۱۳.۲ و ۱۳.۲ در هزار بیشترین و استان‌های تهران، البرز و کرمان به ترتیب با ۷.۵، ۷.۶ و ۷.۸ در هزار کمترین نرخ ثبت ازدواج را به خود اختصاص داده‌اند.

در سال ۱۳۹۲، بیشترین ازدواج ثبت شده مردان در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال با رقم ۲۸۴ هزار و ۶۲۴ نفر بوده است، بیشترین ازدواج ثبت شده زنان در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال با رقم ۲۵۲ هزار و ۵۸۶ نفر و بیشترین ترکیب ازدواج ثبت شده مربوط به ترکیب سنی مردان گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال با زنان ۱۵ تا ۱۹ سال بوده که تعداد آن برابر ۱۲۹ هزار و ۷۸۰ واقعه است.

در افزایش طلاق در بین سال‌های ۹۱ و ۹۲ است که درصد تغییرات آن ۳.۴ درصد رشد داشته و آمار نگران کننده‌ای به شمار می‌رود.

بر این اساس کل طلاق‌ها در سال ۹۲، نیز به ۱۵۵ هزار و ۳۶۹ نفر رسیده که این وضعیت در هرماه به طور متوسط تعداد ۱۲۹ هزار و ۴۷ نفر به ثبت رسیده، در شبانه‌روز ۴۲۶ واقعه طلاق، و در هرساعت ۱۸ نفر از زوجین طلاقشان به ثبت رسیده می‌شود.

نمودار زیر بیانگر آمار ازدواج در ایران است؛

آیا ایران هنوز پر ازدواج ترین کشور دنیاست؟ + جدول
 
منبع: خبرآنلاین