تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , آبان, ۱۳۹۳ | ۰۹:۰۱:۲۶
کد مطلب : 52749

کفاشیان: حِسَّم می‌گوید ۵-۶ سال دیگر رئیس فدراسیونم !

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: در صورت آمدن کرانچار به تیم امید، باید خودش را با کی‌روش تطبیق دهد.

 علی کفاشیان درباره انتخاب و برکناری نلو وینگادا در تیم المپیک اظهار داشت: با توجه به اهمیت حیاتی تیم المپیک، مربی را آوردیم که رزومه چهارم کردن تیم در المپیک را داشت و از کارنامه قوی برخوردار بود؛ ضمن اینکه تیمی که به بازی های آسیایی برد تیم خودش نبود.

وی در عین حال متذکر شد: کمیته فنی ما به این نتیجه رسید که این مربی توانایی کافی را ندارد و پس از ۸ ماه وینگادا را تغییر دادیم.

کفاشیان ادامه داد: تمامی اعضای کمیته فنی و توسعه نظرشان این بود که این مربی برود. ریسک تیم المپیک هم برای ما بالا بود و مانند رده نوجوانان و جوانان نبود که بگوییم یکی، دو سال دیگر هم فرصت خواهیم داشت و به‌همین دلیل هم وینگادا را برکنار کردیم.

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: به‌دلیل نتایج تیم زیر ۲۲ سال در مسابقات عمان در سید ۲ انتخابی المپیک قرار گرفتیم. این مسابقات ۲ سال یک‌بار است که ما هم درخواست میزبانی آن را داده‌ایم.

کفاشیان که در برنامه تلویزیونی زاویه شبکه تهران حاضر شده بود، خاطرنشان کرد: تیم امید را همیشه تیم دسته دوم دیدیم. همین دوره هم تیم های ما در لیگ بازیکنانشان را در اختیار قرار ندادند.

وی متذکر شد: در بازی های آسیایی هم امکان استفاده بیشتر از ۲ بازیکن وجود نداشت؛ ضمن اینکه بازیکنان لژیونر مانند جهانبخش و آزمون هم نبودند.

رئیس فدراسیون فوتبال اظهار داشت: البته برخی اوقات هم مشکلات مدیریتی وجود داشته، مانند انتخابی المپیک لندن و مشکلات بازی با عراق که به‌دلیل مشکلات مدیریتی رخ داد.

کفاشیان در خصوص حِسّ افرادی چون امیر عابدینی در مورد برکناری اش گفت:  حِسَّم را باید خودم پیش بینی کنم و اکنون چنین نظری ندارم. حِسَّم می‌گوید که ۵-۶ سال دیگر در فدراسیون فوتبال هستم.

وی افزود: ما باید کار کارشناسی انجام دهیم و نتیجه ملاک کارشناسی نیست. ایران زمانی در رده پنجم رنکینگ آسیا بود اما اکنون در رده اول است. آیا تیم‌های پایه ژاپن خوب کار نمی‌کنند؟ ما بیشترین هزینه را برای فوتبال پایه کردیم. در نوجوانان مقابل کره شمالی که یک تیم سربازی است، بازی کردیم، در پنالتی باختیم و کره شمالی قهرمان شد.

کفاشیان ادامه داد: جوانان ما قطری که قهرمان آسیا شد را ۲۰ روز قبل از مسابقات برده بود و وقتی در اولین بازی، در حالی که پیش بودیم برابر تایلند شکست می‌خوریم نشان دهنده مشکل مدیریت فنی است و نباید آن را تقصیر فدراسیون بیندازیم. یا میانماری که در رده امید مقابلش شکست خوردیم به جمع ۴ تیم پایانی بازی های آسیایی رسید.

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد اینکه تیم المپیک چگونه توانایی راهیابی به المپیک را دارد، تصریح کرد: مدیریت باشگاه ها اصلا بر روی تیم های پایه نیست و آنها حاضر هستند هزینه زیادی بر روی تیم اصلی انجام دهد اما زورش می آید که در رده پایه هزینه کند. ضمن اینکه فوتبال ما مصالح و ابزارهایی که کشورهای دیگر آسیایی دارند را ما نداریم.

کفاشیان در مورد اینکه رؤسای قبلی فدراسیون فوتبال چگونه بدون مصالح کار می‌کردند و ساختمان فدراسیون همچنان برای دوران دادکان است، اظهار داشت: آنها چه کاری کردند که ما نکردیم؟ ما هم ۲ هتل، یک کلینیک ورزشی، زمین چمن مصنوعی و زمین فوتبال ساحلی ساختیم. همچنین آکادمی درست کردیم که فیلم و عکس قبل از ساخت آن موجود و وضعیت فعلی آن هم موجود است. ما فدراسیون را معلق و با بدهی سنگین تحویل گرفتیم اما اکنون بدهی نداریم. ضمن اینکه پول مربوط به جام جهانی را هم هنوز دریافت نکردیم.

وی افزود: برای داشتن مصالج باید پول فوتبال به طور کامل دریافت شود. از جمله حق پخش که صدا و سیما باید ۵۰ – ۶۰ درصد حق باشگاه‌های ما را بدهد اما نمی‌دهد. اگر می خواهیم حرفه ای باشیم باید حرفه‌ای رفتار کنیم. اگر بخواهیم آماتور باشیم هم می‌توانیم مثل کشورهای آماتور رفتار کنیم.

کفاشیان ادامه داد: رئیس فدراسیون فوتبال کره جنوبی رئیس کل هیوندایی است و توانایی اش را دارد که تمام اعضای این تیم را  با هواپیمای اختصاصی به سفر ببرد. ژاپن هم همینگونه است. آیا من می توانم این کار را انجام دهم؟ یا کشورهای عربی که مسئولان فوتبالش خواهرزاده و برادرزاده رئیس کشور هستند، ما می توانیم مثل آنها هزینه کنیم؟ من خواهرزاده و برادرزاده کسی نیستم.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره رضایت از عملکرد تیم های پایه گفت: از عملکرد تیم های پایه راضی هستم. کارهای ما از فستیوال فوتبال پایه آغاز شد و تا رده جوانان آمدیم که بسیاری از بازیکنان این رده در لیگ بازی می کنند. AFC هم یکی از کشورهایی را که در رده پایه انتخاب کرده و حتی ۵۰ هزار دلار به ما پاداش داده، ایران است.

کفاشیان در مورد اینکه اگر کرانچار به تیم امید بیاید، با توجه به اختلافاتش با کی روش چگونه تعامل خواهد داشت، تأکید کرد: سال گذشته آنها برخوردهایی داشتند که البته نظر کرانچار از دیدگاه باشگاهی بوده است. به هر حال این هم یکی از معیارهایی است که در مذاکره با کرانچار باید لحاظ کنیم.

وی ادامه داد: با کی روش هم صحبت کردیم و علاوه بر وظایفی که در تیم ملی دارد، از او در تیم امید هم کمک خواستیم حتی به کی‌روش هم گفتیم که بعد از جام ملت‌ها اولویت ما با تیم امید است. ما باید در مذاکرات نظر سرمربی تیم ملی  را هم ببینیم و در واقع کرانچار باید با کی روش هماهنگ باشد نه اینکه کی روش با او هماهنگ باشد.

رئیس فدراسیون فوتبال در مورد اعزام تیم امید به اردوی قطر هم گفت: چهارشنبه به قطر خواهند رفت. نفرات تیم ما هم از قبل مشخص بودند و البته خاکپور و افاضلی هم با آنها به قطر خواهند رفت.

کفاشیان در مورد انتخاب مدیر جدید تیم المپیک تصریح کرد: کاشانی مدیر توانمندی است که در رده باشگاهی کار کرده و فوتبال را بهتر از من می شناسد. عرق ملی دارد و می خواهد که این تیم را به المپیک ببرد. همه باید به کاشانی کمک کنیم تا تیم را به المپیک ببریم.

وی در مورد اینکه کاشانی گفته عده‌ای نمی خواهند تیم امید به المپیک برود، گفت: شاید او خسته باشد و چیزی بگوید. در بحث تیم امید کمیته فنی اختیار انتخاب کادر فنی را دارد اما بحث سرپرستی حوزه اختیارات رئیس فدراسیون است و من اختیاراتم را به کاشانی واگذار کردم.

وی درباره وظایف کمیته المپیک خاطرنشان کرد: کمیته ملی المپیک فقط مسئولیت اعزام تیم را دارد و نظارت می‌کند. آنها صد درصد اختیارات فنی را به فدراسیون دادند.در بحث سربازی بازیکنان و مجوز سفرشان هم وزارت ورزش و نیروی انتظامی تصمیم می گیرند.

کفاشیان در پایان گفت: کاشانی توانمندی این را دارد که بازیکنان را از باشگاه ها بگیرد و به‌عنوان مثال با مقامات عالی نیروی انتظامی درباره خروج بازیکنان جلسه بگذارد. ما هم همگی پشت کاشانی هستیم و از او حمایت می کنیم. چراکه اعتقاد دارم اصلا خوب نیست که نزدیک به ۴۰ سال تیم ما به المپیک نرفته است. بعد از جام ملت‌ها هم اولویت اول ما تیم امید خواهد بود و تلاش خواهیم کرد تا این تیم به المپیک برسد.

منبع: تسنیم