تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۵:۵۱:۲۶
کد مطلب : 90666
روایتی از اشغال سرزمین فلسطین؛

کلیدی که پس از ۶۷ سال، هنوز حفظ شده است +عکس

در سال ۱۹۴۷ نیروهای انگلیس که فلسطین را به اشغال خود درآورده بودند، بر اساس طرح‌های قبلی، مقدمات تاسیس رژیمی به نام «اسرائیل» در فلسطین را فراهم کردند.

 در سال ۱۹۴۷ نیروهای انگلیس که فلسطین را به اشغال خود درآورده بودند، بر اساس طرح‌های قبلی، مقدمات تاسیس رژیمی به نام «اسرائیل» در فلسطین را فراهم کردند.
تا قبل از این، اعراب مسلمان، مسیحی و یهودی در مناطق مختلف زندگی می‌کردند و کسی به این دلیل که دینش متفاوت بود، کوچانده نمی‌شد یا کشته نمی‌شد یا اسیر نمی‌شد یا تحقیر نمی‌شد. 

 

فلسطین- دهه ۴۰ قرن ۲۰ میلادی

 

زندگی در فلسطین در جریان بود. اما ظلم تاریخی در سال ۱۹۴۸ آغاز شد. فقط در همین سال بیش از ۵۰۰ روستا تخریب شد. تصویر زیر، نقاط قرمز نشان دهنده ۵۳۱ روستاست که در آن سال ویران شد تا اسرائیل برپا شود.

 

 

نقشه فلسطین و روستاهای تخریب شده در سال ۱۹۴۸-یوم النکبه

 

هزاران خانواده فلسطینی برای حفظ جان خود مجبور شدند به مناطق اطراف و حتی کشورهای اطراف کوچ کنند.
و روزگار آوارگی آغاز شد…

 

 


در سال ۱۹۴۸، طبق آمار اعلام شده، فلسطین حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت داشت که در آن زمان ۸۰۰ هزار نفر از آنان مجبور به کوچ به کرانه باختری رود اردن، نوار غزه و کشورهای عربی همسایه شدند. این آمار شامل هزاران فلسطینی نمی‌شود که با وجودی که در محدوده زندگی خود باقی ماندند اما با منطقه‌ خود به مناطق مجاور کوچانده شدند.
در آن سال حدود ۱۳۰۰ شهر و روستا در فلسطین بود که رژیم اسرائیل (طبق آمار اعلام شده) در آن سال (۱۹۴۸) ۷۷۴ شهر و روستا را اشغال و ۵۳۱ روستا و شهر را ویران کردند. در این سال کشتار فلسطینی‌ها هم به موازات کوچ اجباری انجام شد.
در آن سال حدود ۷۰ کشتار در حق مردم فلسطین انجام شد که دست‌ کم ۱۵ هزار شهید بر جای گذاشت.

 

 

 

 

از آن زمان به بعد، فلسطین شاهد شدیدترین جنگ‌ها و ظلم‌های رژیم صهیونیستی به خود بوده اما مردم فلسطین همواره گفته‌اند که به خانه خود باز می‌گردند. مردم فلسطین کلید را نماد بازگشت خود قرار داده‌اند و هنوز بر حق بازگشت هزاران آواره به سرزمین خود تاکید می‌کنند.

 

 

 

 

 

 

امسال شصت و هفتمین سالروز اشغال فلسطین است اما مردم فلسطین همچنان به مبارزه ادامه می‌دهند. آمار نشان می‌دهد که جمعیت ۱.۴ میلیونی فلسطین در سال ۱۹۴۸ تا پایان سال ۲۰۰۹ یعنی ۶ سال پیش به حدود ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر رسیده است و این یعنی جمعیت فلسطین ۸ برابر شده است.
فقط آمار فلسطینی‌هایی که در فلسطین تاریخی (از بحر تا نهر) زندگی می‌کنند بیش از ۵.۲ میلیون نفر است و این آمار تنه به تعداد اسرائیلی‌هایی می‌زند که آمارشان در سال ۲۰۱۵ ، ۵.۶ میلیون نفر اعلام شده است. گفته می‌شود که تا سال ۲۰۲۰ میزان یهودیان ساکن فلسطین اشغالی به حدود ۴۸.۸ درصد می‌رسد و این یعنی ۶.۸ میلیون یهودی مقابل ۷.۱ میلیون فلسطینی در فلسطین اشغالی.
آنچه مسلم است پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که در کودکی آواره شده‌اند، کلید بازگشت را که با مقاومت حفظ کرده‌اند تحویل فرزندان و کودکانی می‌دهند که بزودی به خانه خود بازخواهند گشت.

 

 

 

فارس