تاریخ انتشار خبر: ۳۱ , شهریور, ۱۳۹۵ | ۱۳:۲۱:۱۷
کد مطلب : 123736
اقدام مداخله‌جویانه واشینگتن در پی افول استیلای کاخ سفید؛

کنگره آمریکا، پنتاگون را به ارائه گزارش در خصوص همکاری‌های ایران و روسیه موظف می‌کند

کنگره آمریکا طرحِ ارائه گزارش سالانه وزارت دفاع درباره همکاری‌های تهران و مسکو را بررسی می‌کند.

کنگره آمریکا، پنتاگون را به ارائه گزارش در خصوص همکاری‌های ایران و روسیه موظف می‌کند باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کمیته فرعی کنگره آمریکا در امور خاورمیانه، در اقدامی مداخله‌جویانه، طرح ارائه گزارش پنتاگون به این نهاد درباره همکاری های ایران-روسیه را بررسی می‌کند.

مایک پومپئو، نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا و از حامیان این لایحه، قصد دارد پنتاگون به طور قانونی موظف به ارائه گزارش سالیانه به کنگره درباره همکاری های بین مسکو و ایران باشد.
در پایگاه اینترنتی کنگره آمریکا در این خصوص آمده است این لایحه وزارت دفاع را به ارائه گزارش سالیانه به کنگره درباره همکاری های ایران و روسیه،  نحوه این همکاری‌ها و این که تا چه اندازه چنین همکاری‌هایی امنیت ملی آمریکا و منافع راهبردی آن را تحت تاثیر قرار می دهد، موظف می کند.
این گزارش باید امور مربوط به شماری از همکاری های تهران-مسکو از جمله مرکز تبادل اطلاعات که از سوی ایران ، روسیه و سوریه در بغداد تاسیس شد، همکاری‌های دریایی میان ایران و روسیه ، همکاری روسیه با جنبش حزب‌الله در سوریه، لبنان و عراق و نیز منافع مشترک روسیه-ایران در آمریکای لاتین را شامل شود.
در خلاصه این لایحه آمده است: این گزارش همچنین ” احتمال تطبیق ایران با مدل جنگ افزارهای ترکیبی روسیه علیه اهداف بالقوه  نظیر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس” و نیز “فهرست تسلیحاتی که فروش آن‌ها از سوی روسیه به ایران قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره تحریم های تسلیحاتی ایران را نقض می کند،” شامل خواهد شد.
انتهای پیام/