تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۵:۱۰:۳۰
کد مطلب : 66366
گزارش خبری/

کنگره شعر سپید عربی در آبادان برگزار شد

کنگره شعر سپید عربی با حضور رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان و دو شاعر مطرح عراقی میثم حربی و احمد عبدالساده در تالار مهر این شهرستان برگزار شد.

 

به گزارش  عصر آبادان ،  این برنامه شامگاه گذشته برای اولین بار با حضور شاعران بین المللی در استان خوزستان انجام شد که نوید ایجاد یک نقطه وصل میان ادبیات عرب استان و کشورهای همسایه را می دهد و فرصتی است برای آنکه شاعران این سبک ادبی نوظهور در استان، نقاط ضعف خود را بیابند و هم سو با دیگر شاعران شعر فصیح پیشرفت کنند.

در این کنگره شاعرانی از اهواز و کشور عراق حضور داشتند که هر یک از آنها قصاید خود را خوانده و در کنار آن شاهد نقد اشعارشان از سوی منتقدان و صاحب نظران شعر سپید عربی بودند.

بدقولی منطقه آزاد اروند

جمال نصاری دبیر این کنگره ادبی در این مراسم گفت: برای انجام این حرکت فرهنگی، سازمان منطقه آزاد اروند متعهد شده بود که تمامی هزینه ها را تقبل و با برگزارکنندگان به بهترین نحو همکاری کند.

نصاری با اشاره به بدقولی منطقه آزاد در تحقق وعده های خود مبنی بر کمک مالی به این مرامس اظهار کرد: بعد از ارائه طرح این برنامه به منطقه آزاد و گرفتن قول مساعد برای برای همکاری آنها، دعوت نامه هایی برای مهمانان خود ارسال کردیم و بعد از حضور آنها در کشورمان، کم کم شاهد بی اهمیتی منطقه آزاد اروند بودیم که تنها اسپانسر این برنامه بود.

وی افزود: منطقه آزاد حتی برای تهیه هتل به منظور اسکان این دو مهمان کمکی نکرده و در عوض برای برگزاری برنامه های موسیقی و جنگ های شادی مبالغ هنگفتی را هزینه می کند.

دبیر این کنگره ادبی با اشاره به جشن های اجرا شده به صورت همزمان در سطح شهر عنوان کرد: با وجود بی مهری منطقه آزاد اروند نسبت به بانیان این حرکت فرهنگی ادبی و بی احترامی به مهمانان دعوت شده، ما جشن هایی را در سطح شهر می بینیم که با خرج میلیون ها و دعوت هنرمندانی از تهران در منطقه آزاد اجرا می شوند و این یک تناقض بزرگ در نگاه های فرهنگی منطقه آزاد به شمار می رود.

شعر سپید خوزستان

وی در رابطه با حضور دو شاعر عراقی و مشارکت ادبی آنها در کنگره تاکید کرد: بی شک مخاطب شعر سپید از فرهنگ متفاوتی بهره می برد و این سبک شعری نیز جایگاه خود را کم کم در ادبیات عرب استان می یابد و روی آوردن به شعر فصیح بیش از پیش خواهد بود.

دبیر کنگرده ادبی شعر سپد در پایان گفت: هر دو شاعر عراقی مجموعه های شعری ارزشمندی را به چاپ رسانده که حضور آنها می تواند بر جا افتادن هر چه بیشتر شعر سپید اثر مثبت بگذارد.

ارتباط میان شعر سپید عربی در ایران و عراق

احمد عبدالساده یکی از شاعران عراقی حاضر در جشنواره نیز در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: برگزاری چنین حرکت های در ترقی شعر سپید و ایجاد یک ارتباط قوی و موحد میان شاعران این سبک در ایران و عراق بسیار مفید و حائز اهمیت است.

عبدالساده بیان کرد: پیش از این هیچگونه نگاه و یا تفکری نسبت به ادبیات عربی در کشور ایران نداشتم که بعد از دریافت اثر برخی از شعرا از وجود چنین سرمایه های ادبی در استان خوزستان تعجب کردم.

وی با اشاره به وجود آثار ارزشمند ادبی و آینده روشن برای شعر سپید عربی در ایران افزود: بعد از خواندن این آثار و حضور در این کنگره به این باور رسیده ام که شاعران خوزستانی هم سطح با دیگر کشورها شعر می سرایند.

این شاعر عراقی همچنین گفت: در روزهای آتی شاهد ایجاد ارتباطات قوی تری میان دو قشر ادبی در ایران و عراق خواهیم بود.

عبدالساده در پایان گفت: به عنوان یک روزنامه نگار نیز آثار شاعران خوزستانی را در روزنامه های عراق منتشر خواهم کرد تا بدین شکل ادبیات عرب در اهواز و شعر سپید را در ایران به کشور خود منتقل کنم.

کنگره شعر سپید عربی در ایران کاملا تخصصی بود

میثم حربی دیگر شاعر عراقی حاضر در کنگره نیز در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: این یک حرکت رو به جلو است برای پیشرفت این سبک نو ظهور و نوپا در کشور ایران و  خوزستان که اجرا کننده آن بوده است.

حربی با اشاره به حضور قوی شاعران خوزستانی در این برنامه تاکید کرد: دیدن تجارب دیگران در سرودن این شعر و یافتن نقاط ضعف می تواند بسیار به شاعر کمک کند و من شخصا از حضور قوی و فعال شاعران حاضر استفاده کردم.

شعر سپید خوزستان

وی افزود: این یک نشست کاملا تخصصی بود و شعر سپید از تمام ابعاد مورد قضاوت و نقد افراد متخصص در این زمینه قرار گرفت که این نشان دهنده اشراف کامل بر شعر فصیح عربی در استان خوزستان است.

این شاعر عراقی در پایان گفت: شعر سپید حاوی مفاهیم بسیاری است که در سرودن آن شاعر می خواهد تک تک این مفاهیم را به مخاطب برساند و استدلال، فهم و انتخاب را به او می سپارد.

مظلومیت شعر سپید عربی در خوزستان

یوسف صرخی از شاعران شعر سپید عربی در استان نیز در این رابطه به خبرنگار مهر اظهار کرد: پیش از این نیازمند حمایت و همراهی جامعه ادبی از شعر فصیح داشتیم ولی جز نقد ظالمانه و بی رحمانه چیزی عایدمان نشد.

صرخی بیان کرد: کنگره نقطه روشنی است در تاریکی حال حاضر که نتیجه آن را نیز در آینده نزدیک و با استمرار جلسات نقد و بررسی و معرفی شاعران و آثار آنها خواهیم بود.

وی افزود: با این وجود که سایه نقد همیشه به دنبال این حوزه ادبی بوده ما همچنان سعی بر آن داریم تا هنر خود را در سرودن این قصاید ثبت کنیم و به مظلومیت شعر سپید عربی در استان خاتمه دهیم.

این شاعر اهوازی در پایان گفت:با حمایت و تعریف درست از شعر نثر، به تدریج بر مخاطبان آن نیز افزوده می شود.

 

منبع: مهر