تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , فروردین, ۱۳۹۴ | ۰۹:۲۳:۳۴
کد مطلب : 79385

کنگره می‌تواند مانع توافق شود؟

برخی تحلیلگران سیاسی بر این باورند که توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی که با استقبال باراک اوباما روبرو شده ممکن است از سوی کنگره مسدود شود.

برخی تحلیلگران سیاسی بر این باورند که توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی که با استقبال باراک اوباما روبرو شده ممکن است از سوی کنگره مسدود شود.

به نقل از پایگاه خبری آر اف آی، تهران و قدرت‌های جهانی روز پنجشنبه به چارچوب توافقی در شهر لوزان سوئیس دست یافتند که مقدمه‌ای برای دستیابی به توافق نهایی تا ۳۰ ژوئن خواهد بود.

تحلیلگران و کارشناسان معتقدند که کنگره آمریکا که در اختیار جمهوریخواهان است، احتمالا تلاش های دیپلماتیک اوباما برای حل و فصل مساله هسته‌ای ایران را از بین خواهد برد. بسیاری از نمایندگان کنگره اعلام کرده‌اند که آمریکا از مسیر اصلی مذکرات بسیار فاصله گرفته است.

داگلاس ییتس استاد علوم سیاسی دانشگاه آمریکایی پاریس روز شنبه تاکید کرد که اصل تفکیک قوا در قانون اساسی آمریکا به این معناست که اوباما به تصویب و تایید نمایندگان کنگره نیاز دارد. به دلیل آنکه جمهوریخواهان کنترل کنگره را در شرایط کنونی در اختیار دارند، این مساله برای اوباما بسیار سخت خواهد بود تا کنگره را متقاعد کند. نه به خاطر اینکه اکثر نمایندگان کنگره خواستار عادی شدن روابط با ایران نیستند، بلکه به خاطر یک بلوک حزبی.

ماریو ابو زید تحلیلگر و محقق مرکز کارنگی بر این باور است که کنگره توافق هسته‌ای با ایران را مسدود نخواهد کرد. وی در این باره تاکید کرد: تا زمانی که اوباما در قدرت است، کنگره چیزی را به طور اساسی تغییر نخواهد داد. در شرایط کنونی همه چیز بستگی به واکنش های ایران و اجرای توافقنامه دارد.

این تحلیلگر در ادامه تصریح کرد: اگر توافقنامه طی تابستان نهایی شود، نقطه عطفی در دستاوردهای سیاست خارجی آمریکا محسوب می شود، که اوباما به خاطر آن ماه‌هاست تلاش می کند. اگر کنگره این توافق را از بین ببرد، نه بر اساس تجزیه و تحلیل کارشناسی و بدون ارائه پیشنهاد جایگزین منطقی، آنگاه این آمریکا خواهد بود که به خاطر شکست دیپلماسی، مورد سرزنش قرار خواهد گرفت.

ولی مسیر لازم برای مسدود کردن توافق هسته‌ای با ایران، چندان آسان نخواهد بود. مخالفان توافق بر این باورند که اوباما امتیازات زیادی را داده و متحدان خود یعنی عربستان سعودی و اسرائیل را در این روند، رها کرده است.

دو طرح توسط کنگره مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد. یک طرح پیشنهادی کورکر و منندز است که به کنگره این حق را می دهد تا هرگونه توافق نهایی را پیش از لغو هرگونه تحریم آمریکا علیه ایرن، مورد بازنگری قرار دهد.

اوباما بارها تاکید کرده است که این طرح را در شکل کنونی آن وتو خواهد کرد و همین طور با طرح دیگری که تحریم های بیشتری را علیه تهران اعمال می کند، مخالفت کرده است.

ولی دیوید ییتس بر این باور است که رئیس جمهور آمریکا مجبور خواهد بود تا با کنگره بر سر این موضوع همکاری کند. وی گفت: تفکیک قوا در نهایت به اوباما این حق را خواهد داد تا پیشنهادات اصلاحی کنگره را رد یا قبول کند. در هر صورت، اوباما نیاز به قدرت اجرایی برای چنین توافق مهمی دارد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته به کنگره هشدار داد که مخالفت با یک توافق به معنای پایان مذاکره با ایران خواهد بود.

منبع: تسنیم