تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۰۲:۲۰:۳۱
کد مطلب : 122104

کوک ناخوش شیلات خوزستان زیر سایه مدیریت ضعیف

نماینده آبادان اذعان می‌کند: به وزیر در خصوص ضعف مدیریتی رئیس شیلات خوزستان تذکر دادم بعد از تذکر طرح سؤال می‌کنم و تا آخر این مسئله را پیگیری می‌کنم چراکه سوء مدیریت در شیلات خوزستان بیداد می‌کند.

شهر بندری چوئبده از توابع آبادان که در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق این شهرستان واقع‌شده است. در زمان جنگ تحمیلی که آبادان در محاصره به سر می‌برد جاده چوئبده – آبادان تنها مسیر ارتباطی آبادان بود و اهالی شهر برای شکست حصر آبادان بسیاری از نیازهای جنگ تحمیلی را به‌وسیله لنج‌های چوبی از بندر امام خمینی (ره) به بندر چوئبده محیا می‌کردند.

پس از پایان جنگ تحمیلی و به‌منظور اشتغال‌زایی در این منطقه محروم و مرزی مطالعات مختلفی انجام شد و درنهایت منطقه چوئبده آبادان یکی از مناطق مستعد برای پرورش میگو در نظر گرفته شد.

بر همین اساس سرمایه‌گذاری روی زیرساخت‌ها به عمل آمد و پرورش میگو در این شهر بندری رونق خوبی گرفت. امروزه اما به دلایل مختلفی ازجمله بیماری لکه سفید، پرورش میگو در این سایت را با مشکل مواجه ساخت.

دلیل آلودگی استخرهای پرورش میگو ضعف مدیریت در شیلات خوزستان است
در این رابطه جلیل مختار در گفتگو با خبرنگار رهیاب می‌گوید: طبق اطلاعات موثق و مستند ۸۶ استخر به بیماری ویروس لکه سفید مبتلا شدند و همه باید ضدعفونی شوند.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: دلیل این آلودگی استخرها بی‌کفایتی و ضعف مدیریت در شیلات استان خوزستان است که با حذف فرآیند کنترل کیفیت این اتفاق افتاد.

بیماری لکه سفید ازجمله بیماری‌های ویروسی است که باعث تلفات شدید در استخرهای پرورش میگو می‌شود. علیرغم اقدامات گسترده صورت گرفته جهت کنترل آن، این بیماری هنوز اصلی‌ترین مشکل بهداشتی مزارع پرورش میگو در ایران است.

سوء مدیریت در شیلات خوزستان بیداد می‌کند
مختار همچنین دلیل مشکلات سایت پرورش میگو چوئبده را ضعف مدیریتی خون میرزایی مدیرکل شیلات خوزستان می‌داند و اظهار می‌کند: مدیریت سایت پرورش میگو چوئبده یک آسیب‌شناسی کردند و گفتند که ۵۰ درصد کمبود بچه میگو در سایت وجود دارد چندین بار از استان خواستند این کمبود را برطرف کند ولی مدیریت شیلات استان هیچ توجهی به این درخواست‌ها نکرد.

نماینده آبادان اذعان می‌کند: به وزیر در خصوص ضعف مدیریتی رئیس شیلات خوزستان تذکر دادم بعد از تذکر طرح سؤال می‌کنم و تا آخر این مسئله را پیگیری می‌کنم چراکه سوء مدیریت در شیلات خوزستان بیداد می‌کند.

بنا به دلایلی ازجمله فرسودگی شاهد رشد سایت پرورش میگو چوئبده نیستیم
معاون عمرانی و برنامه‌ریزی فرماندار آبادان نیز در جلسه هماهنگی شورای کشاورزی با محوریت آب در محل سرسرای اجتماعات فرمانداری ویژه شهرستان آبادان از سایت پرورش میگو چوئبده به‌عنوان بخشی از صنعت کشاورزی استان نام می‌برد و تصریح می‌کند: سایت پرورش میگوی چوئبده ظرفیت بالقوه‌ای دارد که متأسفانه بنا به دلایلی ازجمله فرسودگی سایت شاهد رشد چشمگیر و قابل‌توجه در این بخش نیستیم.

محمدرضا حقیقت از کمبود نقدینگی به‌عنوان مشکل عمده پرورش‌دهندگان میگو در سایت چوئبده نام برد و گفت: یکی از راه‌های اشتغال، تولید مولد و ارزش‌افزوده سایت پرورش میگو چوئبده است که چاره‌ای جز حمایت و کمک به راه‌اندازی بخش توسعه‌ای آن نداریم.

وی از تعیین تکلیف مزارع پرورش میگو به‌ویژه مزارعی که از سوی مالکان رهاشده‌اند به‌عنوان یکی از راه‌های برون‌رفت از وضعیت فعلی در این سایت برشمرد.

پرورش‌دهندگان میگو خواستار پرداخت خسارت شدند
یکی دیگر از مشکلات پرورش‌دهندگان میگو در چوئبده عدم پرداخت خسارات وارده از بیماری لکه سفید آبزیان در سال گذشته است تا جایی که اوایل تیرماه سال جاری جمعی از پرورش‌دهندگان میگو در بندر چوئبده آبادان خواستار پرداخت خسارت سال گذشته از سوی صندوق بیمه شدند.

پرورش‌دهندگان میگو گفتند: پارسال براثر بیماری لکه سفید، خسارت زیادی به پرورش‌دهندگان میگو در سایت بندر چوئبده وارد شد که تاکنون این خسارات پرداخت‌نشده‌اند.

به گفته آنان، مزارع پرورش میگو زیرپوشش بیمه بود که با بروز بیماری دچار خسارت زیادی شد و امسال برای شروع به کار مجدد نیازمند تأمین نقدینگی موردنیاز هستیم که پرداخت خسارت می‌تواند بخش از این نقدینگی را تأمین کند.

پرورش‌دهندگان میگو در بندر چوئبده آبادان همچنین خواستار تمدید بازپرداخت وام‌های دریافتی از بانک‌ها و پرداخت یارانه از سوی دولت برای ازسرگیری کامل فعالیت خود در مجتمع پرورش میگو در چوئبده شدند.

شیلات خوزستان یک وضعیت مبهمی دارد
همچنین عباس پاپی زاده عضو گروه کشاورزی مجلس در گفتگو با رهیاب در خصوص انتقادات مطرح‌شده درباره مدیریت شیلات خوزستان می‌گوید: از زمانی که مدیرکل جدید به اداره شیلات خوزستان آمده است یعنی دریکی دو سال گذشته، حتی یک گزارش هم به گروه کشاورزی مجلس نداده است.

وی ادامه می‌دهد: مدیریت جدید شیلات در خوزستان در خصوص عملکرد خود به نمایندگان گزارشی ارائه نکرده است و این جای تأسف دارد.

نماینده مردم دزفول تأکید می‌کند: وضعیت شیلات خوزستان یک وضعیت مبهمی دارد معلوم نیست که آیا اصلاً برنامه‌ای برای توسعه شیلات خوزستان وجود دارد یا خیر.

باید مدیران منفعل و ضعیف در استان را عوض کرد
ضعف مدیریت در استان خوزستان به‌اندازه‌ای است که آیت‌الله موسوی جزایری نماینده ولی‌فقیه در استان خوزستان نیز در همایش بزرگداشت روز صنعت، معدن و تجارت بابیان اینکه برخی از ضعف‌های خوزستان مدیریتی است اظهار داشت: مدیران ضعیف در استان را باید کنار گذاشت.

وی ادامه داد: باید مدیران منفعل و ضعیف در استان را عوض کرد زیرا این‌چنین عملکردی در سایر استان‌ها وجود ندارد.

نماینده ولی‌فقیه در خوزستان تصریح کرد: کسانی که برای حل مشکلات استان تلاش نمی‌کنند و ریسک‌پذیر نیستند را باید کنار گذاشت.

صنعت پرورش میگو در چوئبده در اوایل دهه ۷۰ با سرمایه‌گذاری ثابت یک‌صد میلیارد ریال در این منطقه پا گرفت. پرورش‌دهندگان میگو در چوئبده آبادان که تنها مرکز تولید میگوی پرورشی در استان خوزستان محسوب می‌شود در یک دهه اخیر با مشکلات و چالش‌های عدیده‌ای روبرو بودند.
منبع: رهیاب
انتهای خبر/