تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , تیر, ۱۳۹۵ | ۱۷:۲۵:۲۶
کد مطلب : 118600

کُره جواهر نشان ایران در کجا نگهداری می‌شود؟ +عکس

کُره جواهرنشان به دستور ناصر‌الدین شاه بر روی یک کُره ۳۴ کیلوگرمی به قطر ۶۶ سانتیمتر، از طلای ناب ساخته شده و در این کُره ۵۱ هزار و ۳۶۶ قطعه جواهر نصب شده است.

کُره جواهرنشان، ۵۱ هزار و ۳۶۶ قطعه جواهر نصب شده بر روی یک کُره ۳۴ کیلوگرمی به قطر ۶۶ سانتیمتر، از طلای ناب است.

به گزارش فارس، این کُره در سال ۱۲۹۱ ه. ق به دستور ناصرالدین شاه توسط گروهی از جواهرسازان ایرانی به سرپرستی زرونی ماسحیان معروف به ابراهیم زرگرباشی از جواهرات پیاده‌ای که در خزانه موجود بود، ساخته شده است. وزن خالص طلای به کار رفته در این کُره ۳۴ کیلوگرم و وزن جواهرات آن ۳ کیلو و ۶۵۶ گرم است. تعداد کل جواهراتی که در روی کُره نصب شده، بالغ بر ۵۱۳۶۶ قطعه است.

کُره جواهر نشان ایران در کجا نگهداری می‌شود؟ +عکس

اقیانوس‌ها و دریاها زمردنشان و آسیا مرصع به یاقوت و لعل، ایران مرصع به الماس، اروپا مرصع به یاقوت، آفریقا مرصع به یاقوت سرخ و کبود و آمریکای شمالی و جنوبی، استرالیا مرصع به یاقوت و لعل است. کشورهای ایران و انگلستان خط استوا به وسیله الماس نشان داده شده و دو حلقه زرین ساده که در روی آن‌ها گل‌های الماس نشان نصب شده، به طور متقاطع کره را در میان گرفته است. پیدا کردن کشورها در آن مشکل است و ظاهراً سازنده، مهارت کافی در نقشه‌کشی نداشته است.

بر روی کُره القاب ناصرالدین شاه منبت و الماس نشان شده است. در این کُره، کوه دماوند با یاقوت درشتی مشخص و شهر تهران با یاقوت معروفی به نام اورنگ‌زیب نمایان است.این کره در حال حاضر در موزه جواهرات ملی ایران قرار دارد.