تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , دی, ۱۳۹۳ | ۲۰:۰۹:۴۵
کد مطلب : 64419
به بهانه شرکت در همایش شهر ایده آل/

کیش گردی گروهی با هزینه بیت المال

اخیراً همایشی با عنوان شهر ایده آل در کیش برگزار شده بود و شهرداری ها علاوه بر خود ده ها نفر دیگر را به همراه خود با هزینه بیت المال برای کیش گردی دعوت کرده بودند.

کیش گردی گروهی با هزینه بیت المال

به گزارش عصر آبادان ،  به نقل از مشکین رسا، چند سالی است که در جزیره کیش همایشی با عنوان شهر ایده آل با هدف انتقال تجربیات نوین در حوزه مدیریت شهری برگزار می شود و برای تمامی شهرداری های کشور از کوچک و بزرگ جهت شرکت در آن دعوت نامه ارسال می گردد و در چند روز گذشته پنجمین دوره این همایش در مرکز همایش های بین المللی جزیره کیش برگزار شد.

طبق سنوات گذشته امسال نیز شهرداران از روزها یا هفته های قبل جهت شرکت در این همایش با واریز مبالغ مورد نظر، نام نویسی کردند، اما همانطوری شنیده و مشاهده می شود در سال جاری بر خلاف سال های گذشته شهرداران شهرستان مشگین شهر به تنهایی راهی این سفر نشده اند و از بین اعضای شورای و کارمندان شهرداری  همراهانی نیز جهت شرکت در این همایش یا کیش گردی انتخاب شده اند.

اما نکته قابل توجهی که در این راستا وجود دارد برخی از شهرداران و شوراهای اسلامی شهرستان مشگین شهر همواره از مشکلات نقدینگی خود و عدم تخصیص مناسب اعتبارات دولتی سخن به میان می آورند، می توان گفت تنها منبع درآمد شهرداری را عوارض ناچیز و اعتبارات دولتی عنوان کرد که اکثراَ مسئولان محترم در این حوزه از کمبود اعتبار و مشکلات متعدد ان سخن به میان می آورند و همواره اعلام می کنند که در پرداخت حقوق کارکنان با مشکل مواجه هستند.

حال باید دید با این وضعیت اقتصادی شهرداری ها چرا باید علاوه بر شهرداری، اعضای شورای شهر و کارمندان شهرداری نیز با هزینه بیت المال که می بایست در جهت رفاه شهروندان هزینه می شد به سفر کیش گردی دعوت شوند.

حال اگر حقوق و مزایای روزانه و حق ماموریت شرکت کنندگان در این تور کیش گردی را در نظر نگیریم ، با جستجو در اینترنت و یک حساب ساده می‌توان دریافت که هزینه رفت و برگشت با هواپیما و اقامت پنج روز هر نفر در کیش تقریباً حدود ۲۵۰ میلیون ریال هزینه برای بیت المال به همراه دارد که با هزینه حقوق و حق ماموریت و خیره این مبلغ افزایش می یابد.

هر چند این مبالغ در این شرایط پول زیادی به شمار نمی رود ، ولی باید دانست که خیلی ها در کشور ما بسیار پایین تر از خط فقر و با چهل و پنج هزار و پانصد تومان یارانه دولت زندگی می کنند و ای کاش تنها مشکل شرکت در این همایش بود. چرا که  همه می‌دانیم در بدنه شهرداری ها ارقام بسیاری، دانسته یا ندانسته حیف و میل می شود. همین پول هاست که قطره قطره جمع شده و مبالغ کلانی را تشکیل می دهد و می توان با صرفه جویی در آن مشکلی را از مشکلات شهری  رفع کرد.

شرکت در این گونه همایش با هدف آموزش و رفع مشکلات شهری فی نفسه اقدام خوبی است ولی باید شرایط مالی کشور  و مردم را هم در نظر گرفت.

حال سوالی که در این راستا مطرح می شود این است که حضور در این گونه همایش ها چه عوایدی برای شهرداری ها داشته است؟

چه لزومی دارد چندین نفر از یک شهرداری در آن شرکت کنند؟

آیا باید تور دسته جمعی کیش گردی را با بهانه شرکت در همایش پوشش داد؟

اما می توان به جای شرکت دسته جمعی در همایش ، لحظه‌ای درنگ کرده و اندیشید که طی سالیان گذشته شهرمان را تا چه اندازه به ایده آل ها نزدیک کرده ایم.

حال اگر اقدامی در این خصوص صورت گرفته پس چرا روستایش می نامند؟