تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۷:۲۸:۰۷
کد مطلب : 75872

کی‌روش مانع از کسر امتیار استقلال!

اگر فیفا در همکاری با باشگاه استقلال سهمیه این باشگاه از جام جهانی را به رودریگو توزی برزیلی پرداخت کند، آبی ها از خطر کسر امتیاز نجات پیدا می کنند.

رودریگو توزی بازیکن برزیلی – ایتالیایی است که ۱۷ تیرماه سال ۹۱ با استقلال تهران رسما قرارداد امضا کرد. این بازیکن خارجی قبل از پیوستن به جمع آبی پوشان در تیم تراکتورسازی تبریز توپ می زد و با حضور قلعه نویی در استقلال، به این تیم پیوست.

حضور توزی در جمع آبی پوشان دیری نپایید به طوری که به دلیل مسایل مالی با باشگاه به مشکل خورد و آنها را تهدید به جدایی و حتی پیوستن به رقیب دیرینه آبی پوشان یعنی پرسپولس تهران کرد.

توزی که کج دار و مریز با استقلالی ها کنار آمده بود در نهایت صبرش لبریز و از جمع آبی پوشان جدا شد. این بازیکن برزیلی – ایتالیایی فقط به جدایی از استقلال رضایت نداد و برای دریافت مطالباتش، آبان ماه سال ۹۱ رسما به فدراسیون جهانی فوتبال شکایت کرد.

به دنبال شکایت رودریگو توزی از باشگاه استقلال، فدراسیون بین المللی فوتبال در نامه ای که برای این باشگاه و فدراسیون فوتبال ایران ارسال کرد ، به باشگاه آبی پوش تهرانی ۱۵ روز مهلت داد تا مستندات خود در مورد پرداخت قرارداد این بازیکن را ارایه کنند اما مدیریت وقت استقلال نه تنها در مدت یاد شده مستندات و مدارک خود را ارسال نکرد، که نامه ها و اخطارهای بعدی فیفا را نیز بی پاسخ گذاشت.

این وضعیت ادامه داشت تا اینکه مدیریت فعلی استقلال روی کارآمد. هر چند آنها به موضوع ورود و چندین نامه و لایحه دفاعی نیز به فیفا ارسال کردند، اما نوش دارو بعد از مرگ سهراب بود و فیفا باشگاه استقلال را به پرداخت ۳۷۰ هزار دلار در حق توزی محکوم کرد و به آبی پوشان مهلت داد تا ۱۸ اسفند سال ۹۳ این مبلغ پرداخت شود.

مسوولان باشگاه استقلال برای حل و فصل این موضوع با توزی و مدیربرنامه های وی وارد مذاکره شدند و از او مهلت خواستند و حتی خواهان قسط بندی این مبلغ شدند که این درخواست باشگاه از سوی بازیکن برزیلی – ایتالیایی بی پاسخ ماند.

از طرف دیگر فدراسیون بین المللی فوتبال به تیم های حاضر در جام جهانی مبالغی را به عنوان پاداش و هزینه آماده سازی می دهد که سهم فدراسیون فوتبال از حضور در جام جهانی ۲۰۱۴، پنج و یک دهم میلیون دلار بابت هزینه آماده سازی و هشت میلیون دلار نیز به عنوان پاداش بود و فدراسیون فوتبال نیز باید بر اساس تعداد بازیکنانی که هر باشگاه در تیم ملی داشت، مبلغی را به باشگاه ها اختصاص دهد.

سهم استقلال تهران بابت حضور بازیکنانش در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل، بیش از ۳۸۰ هزار دلار می شد به همین دلیل باشگاه استقلال با ارسال نامه ای به فیفا خواستار پرداخت بدهی توزی از محل این مبلغ شد که فیفا اعلام کرد یکی از مسئولان استقلال با معرفی نامه مراجعه و پول را دریافت کند.

باشگاه استقلال بر اساس پاسخ فیفا در حال فراهم کردن مقدمات اعزام یکی از مسوولان خود برای دریافت پول بود که فیفا طی نامه ای اعلام کرد نمی توانند مبلغ مورد نظر استقلال را به حساب ایرانی واریز کنند یا به اتباع ایرانی بدهد.

باشگاه استقلال که برای تهاتر طلب خود به در بسته خورده بود، با ارسال نامه ای به فیفا درخواست کرد این مبلغ به سفارت یا کنسولگری ایران در زوریخ پرداخت شود که باز هم مسئولان فیفا پاسخ منفی دادند.

در نهایت استقلالی ها از فیفا خواستند طلب توزی از محل طلب این باشگاه به صورت مستقیم به توزی داده شود و این غائله پایان یابد . این در حالی است که هنوز فیفا پاسخی به درخواست اخیر استقلال نداده است.

نکته مهم ، اهمیت تعدد ملی پوش در استقلال در فصل جام جهانی است و استقلالی ها بابت این مسئله باید ممنون کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی باشند.

منبع: ایرنا