تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , دی, ۱۳۹۴ | ۱۲:۲۱:۰۶
کد مطلب : 104753

گاومیش های کارون توجه می خواهند توجه!

مسئولان بر ساخت مجتمع های گاومیش داری تاکید می کنند و البته فقط تاکید می کنند چرا که هنوز هم گاومیش ها برای خودشان در خیابان ها و حاشیه کارون جولان می دهند.

پرورش و نگهداری گاومیش در طول تاریخ یکی از منابع تامین معیشت مردم خوزستان بوده است اما سالهاست که این کار به روش سنتی در حال اجراست آنقدر سنتی که هنوز هم گاومیش ها در برخی از شهرهای استان برای خودشان آزادانه در خیابان ها پرسه می زنند و شهرستان کارون یکی از همین شهرستان هاست.
مدتهاست که برای در امان ماندن از مشکلات عدیده ای که در نگهداری سنتی گاومیش ها وجود دارد مسئولان بر ساخت مجتمع های گاومیش داری تاکید می کنند و البته فقط تاکید می کنند چرا که هنوز هم گاومیش ها برای خودشان در خیابان ها و حاشیه کارون جولان می دهند.
امید حاجتی  رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان گفته است برای زیباسازی شهر کارون باید گاومیش های از سطح شهر کارون و اهواز جمع آوری شوند وی خواستار توجه به وضعیت اسکان گاومیش داران شده است.
مدتهاست مجتمع گاومیش داران در شهرستان کارون خاموش مانده و چشم به راه برق است مجتمعی که برای تکمیل شدن نیاز به همت همه مسئولین شهرستان دارد.
فرماندار کارون در خرداد ۹۳ هم از بی برقی این مجتمع در حال ساخت گلایه کرده بود و از قول هایی سخن گفته بود که هیچ گاه عملی نشده اند.
وی وجود گاومیش ها در حاشیه کارون را یک تهدید جدی برای سلامتی مردم شهرستان کارون عنوان کرده بود و از تفاهم با سازمان جهاد کشاورزی استان برای حل این معضل قدیمی سخن گفت.
او با اشاره به ۱۲ هزار گاومیشی که در این منطقه وجود دارد گفت: اگر جابه جایی صورت گیرد و گامیش داری صنعتی شود در زمینه بهداشتی و اشتغال زایی قدم های مثبتی برای شهرستان برداشته می شود.
گاومیش داری صنعت کارون سالهاست با ظرفیت بیش از شش هزار راس در ۳ کیلومتری شهرستان کارون به مساحت ۳۰۰ هزار هکتار در حال احداث است.
شهرستان کارون در ۱۲ بهمن ۱۳۹۱  از شهرستان اهواز جدا و مستقل شد. این شهرستان جمعیتی بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر دارد که بیش از ۱۲۵ هزار نفر جمعیت شهری و مابقی جمعیت روستایی را شامل می شود..