تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۴:۲۴:۴۶
کد مطلب : 33024
کارشناسان خوزستانی از آپارتمان نشینی سگ ها می گویند

گرایش به نگهداری از سگ یکی از مولفه های فرهنگی غرب است/عفونت‌های انگلی ارمغان نگهدار سگ است/اهل بیت از نگهداری سگ در خانه نهی کرده اند

یکی از معضلاتی که در سالیان اخیر در خوزستان بروز پیدا کرده و متاسفانه به صورت علنی رواج پیدا کرده ، نگهداری از حیوانات به خصوص سگ و گرداندن آنها در خیابانها و معابر عمومی به ویژه پارکها است.

 

به گزارش عصر آبادان به نقل از بانو پرس، نگهداری سگ‌های تزئینی بین جوانان خوزستانی بویژه مرفهین  رو به گسترش است.

اخیرا با رواج استفاده از شبکه های ماهواره ای نگهداری سگ‌های تزئینی توسط جوانان خوزستانی بحث برخی نشست های خانوادگی شده بطوریکه این موضوع خانواده‌ها را بشدت نگران کرده است.

خبرنگار ما برای آگاهی از معضلاتی نگهداری این حیوان در منزل و زندگی با انسان با چند نفر از کارشناسان گفتگو کرده است .

خانم ابوالقاسمی کارشناس ارشد روانشناسی در این خصوص به خبرنگار ما می گوید : گرایش به نگهداری از سگ در محیط خانه، یکی از مولفه های فرهنگی غرب است که در دهه های اخیر همزمان با گسترش مشخصه های زندگی غربی و فرهنگسازی ماهواره ای برای افزایش گرایش به سگ در کشور، پا به زندگی مردم گذاشته است  که مردم استان ما هم از این هجمه در امان نیستند .

وی در ادامه می گوید:اختلالات شخصیتی ،کم شدن  تعاملات اجتماعی، افزایش زندگی در فضای مجازی و استفاده زیاد از اینترنت، تهاجم فرهنگی و فخر فروشی  از دلایلی است که افراد به ویژه جوانان دست به این کار می زنند .

این کارشناس روانشناسی اضافه می کند:اگر هم استانی های عزیز آگاهی کافی از فرهنگ غنی اسلامی ایرانی  ما داشته باشند هرگز  بازیچه دست این فرهنگ غربی نخواهند شد .

از گذشته مساله انتقال انواع بیماری های از طریق حیوانات به انسان از موضوعات نگران کننده زندگی انسان ها بوده است خانم قانع ، متخصص بیماری های عفونی در خصوص نگهداری حیوانات در منزل گفت :  عفونت‌های پوستی زیادی از طریق نگهداری این حیوانات در منزل به انسان منتقل می‌شود که انواع ژیاردیا و عفونت‌های انگلی که بین سگ و انسان قابل انتقال است از جمله آنها است.

این در حالی است که مبانی دینی ما هم دستورات اکیدی را در این حوزه داشته است که از این زاویه نیز به بررسی این موضوع پرداختیم خانم سیدنبوی کارشناس ارشد الهیات می گوید:  پیامبر(ص) فرمودند : خانه ای که سگ در آن باشد، ملائکه الهی به آن در نمی آیند همچنین امیرمومنان علی (ع) فرمودند : در نگهداری سگ خیری نیست، مگر در سگ شکاری برای نگهبانی و سگ همراه گله گوسفندان. از نظر شرع مقدس شیع نجاسات هفت مورد اند که یکی از آنها سگ است . بدون رفع نجاست از بدن ، لباس و محل نماز ، طهارت لازم برای ادای فریضه وجود ندارد.

 

برخی شهروندان گاها مشاهده می شود که از شرایطی که همسایگانشان به واسطه نگهداری حیوان در خانه ایجاد می کنند در رنج و ناراحتی هستند خانم علایی کارشناس حقوق معتقد این مساله راهکار قانونی دارد.

این کارشناس حقوق اظهار داشت: اگر نگهداری سگ مخل نظم و آسایش همسایگان شود ، افراد می‌توانند با استناد به موادی از قانون مجازات اسلامی از کسی که سگ را در منزل نگهداری می کند طرح شکایت کنند.

با توجه به نکاتی که کارشناسان در این گزارش مطرح کرده اند به نظر می رسد برای آگاهی بخشی به شهروندان در خصوص این معضل روزافزون باید چاره ای اندیشید…