تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , بهمن, ۱۳۹۳ | ۲۰:۲۴:۱۲
کد مطلب : 71089

گرد و خاک اهواز را در بر گرفت/ لزوم تشکیل کمیته بحران در اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس گفت: به اقای روحانی هم گفته ام آیا پنج میلیون خوزستانی به اندازه دریاچه ارومیه اهمیت نداشتند که برای دریاچه کمیته بحران تشکیل دادید ولی برای خوزستان و مرزنشینانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند هیچ کار فوق العاده ای انجام ندادید.

گرد و خاک اهواز را در بر گرفت/ لزوم تشکیل کمیته بحران در اهواز

به گزارش  عصر آبادان ، سید شکرخدا موسوی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با رهیاب در خصوص گردوخاک شدید امروز در اهواز  اظهار داشت: دولت برای گردوخاک باید یک کمیته بحران تشکیل دهد و این مشکل را منطقه ای حل کند.

وی اضافه کرد: به اقای روحانی هم گفته ام آیا پنج میلیون خوزستانی به اندازه دریاچه ارومیه اهمیت نداشتند که برای دریاچه کمیته بحران تشکیل دادید  لی برای خوزستان و مرزنشینانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند هیچ کار فوق العاده ای انجام ندادید.

نماینده اهواز گفت:انتظار ما از استاندار خوزستان این است در چنین شرایطی دستور ویژه دهند حداقل ۴۸ ساعت مدارس و ادارات تعطیل شوند تا مردم در خانه بنشینند و بیرون نیایند این کارها که از دست استان برمی آید  ما با شجاعتی که در وی سراغ داریم می دانیم می تواند این امور را حداقل انجام دهد

وی ادامه داد:در بحث ریزگردها دو عامل مهم وجود دارد عامل اول خشکسالی هایی است که در چندسال گذشته در کشورمان و جنوب عراق اتفاق افتاده است زمین های زیادی به رملستان تبدیل شده است با هر بادی این خاک از روی زمین بلند می شود ۷۰ درصد گردوخاک از عراق به ایران می آید

موسوی گفت:عامل دوم ریزگردها به دلیل سدهایی زیادی است که در بالادست رودخانه های ما ساخته اند و تالاب های استان خشک شده اند.

وی با بیان اینکه گردوغبار امروز ۲۰ استان کشور را گرفت ادامه داد: بحث هایی مثل مالچ پاشی در نوار مرزی و ایجاد کمربند سبز در حال انجام است ولی این اقدامات راه به جایی نمی برد

نماینده مردم اهواز تصریح کرد:باید وضعیت خشکسالی را سروسامان بدهیم از طرفی کشورهای ایران،عراق،اردن، کویت و عربستان باید کنارهم بنشینند یک معاهده ای را امضا و با هم به صورت مشترک این مشکل را برطرف کنند.

خاطرنشان می شود گرد و خاک شدید در اهواز تعدادی از پروازها را کنسل و چند روز است که اهالی این شهر را با مشکلات زیادی رو به رو کرده است.

انتهای پیام/ط