تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , تیر, ۱۳۹۳ | ۲۲:۴۹:۰۲
کد مطلب : 35647

گزارشی از اقدامات تروریست هایی که مدعی حقوق بشر شده اند/رمضان خونین اهواز چگونه شکل گرفت/ سند + تصاویر

در سال ۸۴ مجموعه ای از ناآرامی ها در اهواز برخی دیگر از شهرهای استان رخ داد که با ۱۳ مورد بمبگذاری توسط جدایی طلبان خوزستان و شهادت ۲۲ نفر از هموطنان به اوج خود رسید.

به گزارش عصر آبادان به نقل از موج چهارم، جدایی طلبان خلقی معتقد بودند که تبعیض های قومیتی موجود در استان آنها را وادار به انجام اقدامات رادیکال نموده است، اما تحقیقات بعدی نشان داد که این افراد از مدت ها قبل و با حمایت سرویس های جاسوسی غربی و عربی برای انجام این وحشی گری ها خود را آماده کرده بودند.

 

با توجه به تقارن برخی بمب گذاری های انجام شده در آن سالها با ماه مبارک رمضان و شهادت عده ای از هموطنان روزه دار، تصمیم گرفتیم که این حوادث را مجدداً و به صورت اجمالی مورد بازخوانی قرار دهیم.

** آغاز ماجرا از کجا بود؟

آغاز این تحرکات را می توان به انتشار نامه محمدعلی ابطحی، مشاور رئیس جمهور منتسب نمود که در آن مهاجرت قوم عرب از خوزستان و تغییر ترکیب جمعیتی عرب و ترک را خواستار شده بود. هر چند ابطحی به صراحت این نامه را جعلی می دانست اما این نامه دست مایه بروز حوادث بسیار تلخی در استان خوزستان شد. در طی این حوادث، سلسله بمب گذاری هایی در سطح استان خوزستان رخ داد که طی ۱۳ مورد بمبگذاری ۲۲ نفر از هموطنان بیگناه شهید، و نزدیک به ۳۰۰ نفر مجروح و خسارات مالی جبران ناپذیری به بار آمد.

13-4-15-3

نامه جعلی منتسب به ابطحی

سیر وقوع بمب گذاری ها به این قرار است:

۲۲ خردادماه ۸۴: بمبگذاری در فرمانداری اهواز، سازمان مدیریت و برنامهریزی و سازمان مسکن و شهرسازی استان خوزستان.

۱۰ شهریورماه ۸۴: بمبگذاری در تأسیسات نفتی و دو خط لوله نفت در منطقه زرگان اهواز.

۲۳ مهرماه ۸۴ ( رمضان): بمبگذاری در دو نقطه از خیابان سلمان فارسی (نادری) دقایقی قبل از افطار.

۴ بهمن ماه ۸۴: بمبگذاری در بانک سامان در منطقه کیانپارس اهواز و اداره کل منابع طبیعی استان خوزستان.

۸ اسفندماه ۸۴: بمبگذاری در فرمانداری شهرستانهای دزفول و آبادان.

125

پس از دستگیری عوامل بمبگذار در برنامه ای که با عنوان “جلوه های توهم” از شبکه استانی مرکز خوزستان پخش شد، متهمان خود را اینگونه معرفی می کنند:

* علی مطیری نژاد: از سال ۱۳۷۹ تا زمان دستگیری فعالیت نظامی خود را در “تشکیلات نژاد عربی برای آزادی اهواز” در شاخه نظامی محیی الدین آل ناصر انجام داده است.

* عبدالله سلیمانی چعبی:  متولد شعبیه شوشتر دستگیر شده به اتهام عضویت در شاخه نظامی محیی الدین آل ناصر.

* مالک بنی تمیم: متولد سال ۵۵ دارای مدرک تحصیلی لیسانس رشته حقوق. متهم بمب گذاری در اهواز و عضویت در گروهک تروریستی محیی الدین آل ناصر که در تاریخ ۱۱/۱۲/۸۴ توسط اداره کل اطلاعات خوزستان دستگیر شده است.

** انفجار بمب در ماه رمضان و در آستانه افطار

از دیگر عوامل این بمب گذاری ها می توان به عوده عفراوی و پسرش علی عفراوی به همراه مهدی نواصری اشاره کرد. علی عفراوی به همراه مهدی نواصری در مهرماه ۸۴ در خیابان سلمان فارسی در لحظات افطار با انفجار دو بمب ۶ هموطن روزهدار خوزستانی را به شهادت رسانده بود، در گوشه ای از اعترافات وی به نقل از خبرگزاری فارس می خوانیم :

علی عفراوی از ارتباط با سی دطاهر آلنعمه که در کشور کانادا و در حرکت تحریرالوطنی عضویت دارد سخن گفت.

عفراوی از ارتباط با سید صباح موسوی که او هم در کانادا و در حزب النهضۀ بود نیز سخن گفت و افزود: بعد از آن با ابوبشار که همان محمود احمد است  در کشور انگلیس مرتبط شدم. وی افزود: بیشتراز همه سیدطاهر آل نعمه روی او اثر گذاشته است.

علی عفراوی افزود: سیدطاهر احساسات قومی من را تحریک کرد و روی من اثر گذاشت و گفت باید با ایجاد ناامنی هر طور که می توانیم به جمهوری اسلامی ایران ضربه بزنیم.

در بخشی دیگر از اعترافات عاملان بمب گذاری اهواز آمده است: مهدی نواصری و علی عفراوی عوامل اصلی تهیه بمب و کارگذاشتن آن در خیابان سلمان فارسی اهواز هستند. این دو با دو بمب رمضان خونین اهواز را رقم زدند. در اعترافات این دو که صبح ۵ شنبه ۱۱/۱۲/۸۴ در خیابان سلمان فارسی محل جنایتی که مرتکب شده بودند، اعدام شدند، آمده است:

علی از مهدی برای بمب گذاری طلب بمب میکند مهدی نواصری به او میگوید توانایی این کار را دارم و از او میخواهد یک هفته دیگر سر قرار و در محل مورد نظر بمبها را بگیرد یک روز قبل از انفجار اهواز (در خیابان سلمان فارسی) علی بار دیگر با مهدی تماس می گیرد و اطمینان میدهد بمبها را تهیه کرده است. ساعت ۱۵:۳۰ فردای آن روز همدیگر را در محل مقرر دیده و کارهای را مرور میکنند.

علی عفراوی میگوید ترسیده بودم، نواصری دو کیسه مشکی دستش بود. یکی از آنها را به من داد و سپس به محل مورد نظر کنار مغازه ها و پاساژ خیابان سلمان فارسی (نادری سابق) رفتیم.

عفروای می افزاید: بمب اول را مهدی کار گذاشت و در سطل دوم زباله بمب دوم را خودم کار گذاشتم، در ساعت۱۷:۲۰ بمب اول یک ساعت قبل از افطار منفجر و روزه داران را به خاک و خون کشید، بمب دوم نیز جمعیتی را که ازدحام کرده و قصد کمک و امدادرسانی داشتند را به خاک و خون کشید.

174829_orig

در اعترافات تمامی متهمین به وضوح نقش سرویس های اطلاعاتی غرب و به ویژه انگلیس در حوادث اهواز آشکار بود. اطلاعیه های عوامل ضد انقلاب که مسئولیت این انفجارها را بر عهده گرفته بودند از انگلیس صادر می شد که مقر اصلی فرماندهی این عوامل بود. انگلیسی ها علاوه بر حمایت اقتصادی و معنوی از گروهک های ضد انقلاب، به آنان آموزش نیز می دادند تا در داخل کشور آشوب های قومی و مذهبی به راه بیندازند. دخالت های انگلیس باعث آن شده بود که حمید رضا آصفی سخنگوی آن زمان وزارت امور خارجه بار ها مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران را به اطلاع دولت انگلیس رساند.

در قسمت بعدی از این مقاله به ابعاد دیگری از حمایت های پیدا و پنهان دولت های غربی بویژه انگلیس از این اقدامات تروریستی می پردازیم.