تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , تیر, ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۵:۳۵
کد مطلب : 119180

گزارش عجیب رفسنجانی از احیای واحدهای صنعتی در همدان!

در حالی هاشمی رفسنجانی خبر از احیای تمام واحدهای صنعتی همدان داده و این استان را نمونه و الگو خوانده است که ۶۰ درصد از واحدهای تولیدی استان راکد هستند.

محمدناصر نیکبخت از ابتدای فعالیت دولت یازدهم به عنوان استاندار سکان مدیریت استان همدان را به دست گرفت.

از همان روزهای نخست ورود او به کاخ سبز استانداری بسیاری از کارشناسان و مدیران بر این مهم تاکید داشتند که نیکبخت مدیری اقتصادی است و می‌تواند منشأ تاثیر در استان باشد.

این مهم که نیکبخت مدیری اقتصادی است جای ذره‌ای تردید نیست و پیگیری‎های بسیاری در حوزه اقتصادی داشته است، صدالبته که تاکنون به واسطه حضور نیکبخت به عنوان مدیر ارشد استان مباحث اجتماعی، فرهنگی و … آنچنان مورد توجه قرار نگرفته است، هرچند استاندار این شعار را نیز همواره مطرح کرده و می‌کند که اولویت اصلی‌اش گردشگری است و گردشگری محور توسعه استان است.

نیکبخت سابقه حضور در دولت قبل را در استان در جایگاه معاونت استانداری دارد و به خوبی با وضعیت این منطقه آشنایی دارد.

از همین باب شخص استاندار نسبت به صنعت و اقتصاد اشراف خوبی بر استان دارد و زیاده‎گویی نیست اگر گفته شود اهالی اقتصاد، تولیدکنندگان و صنعتگران از وی انتظار حمایت و تلاش بیشتری برای روان‌کردن چرخ صنعت و تولید در استان داشته باشند!

نیکبخت از ابتدای ورود به همدان در جلسات مختلف توجه ویژه خود به بحث اشتغال و رفع مشکل بیکاری را نشان داد و این مهم رفته رفته به جایی رسید که پس از ارائه گزارشی از سوی مرکز آمار ایران که رقم بیکاری در استان همدان دو رقمی است استاندار واکنش نشان داد و در جواب رسانه‏‎هایی که در این خصوص گزارش‎هایی را منتشر کرده بودند این موضوع را مطرح کرد که سه سال حضورش در استان به عنوان استاندار به طور میانگین ماهانه ۸۰۰ تا یک‎هزار شغل ایجاد شده و این رقم در سه سال عدد قابل توجهی است.

نیکبخت اعلام کرد که نرخ بیکاری از ۸٫۷ درصد به ۶٫۷ درصد کاهش یافته و ما از نظر کاهش نرخ بیکاری توانستیم به مقام دوم کشوری دست یابیم.

این سخنان استاندار در مورد ایجاد اشتغال و وضعیت بیکاری در استان برای اهالی رسانه که در بین مردم حضور دارند و همچون مدیران دولتی در اتاق راحت خود به سر نمی‎برند قابل پذیرش نبود، چنان که دیده می‎شد در جامعه نیروی بیکار فراوانی وجود دارد و در نهایت مشخص و واضح نبود که این شغل‌ها برای چه کسی ایجاد شده است؟ آیا مدیران دولتی برای فرزندان و اقوام خود اشتغال ایجاد کرده‎اند؟ اینکه جوانان جامعه سر کار رفته‎اند که نتایج آزمون‌های استخدامی مشخص می‎شود و بالاخره فرجی خواهد شد! البته این امر نیز شاید نوعی ایجاد اشتغال باشد برای آنهایی که سر کار هستند!!!

ارائه آمار ایجاد اشتغال از سوی استاندار اهالی رسانه استان را بر آن داشت که این مهم را مورد بحث و واکاوی قرار دهند و صحت و سقم آن را بررسی کنند، هرچند این موضوع در ابتدای امر پیشنهاد شخص استاندار بود.

بر همین اساس گروهی متشکل از چند رسانه طی بازدید از چند کارگاه و کارخانه بحث راستی‌آزمایی آمار ایجاد اشتغال را دنبال کردند و نکته جالب اینکه این موضوع هنوز به پایان نرسیده و نتیجه آن مشخص نشده، از سوی استاندار نامه‎ای به معاون رییس جمهور ارسال شد و در آن عنوان شد که خبرنگاران آمار اشتغال را تایید کرده‌‌اند!! این بحث باعث شد که تعدادی از خبرنگاران حاضر در امر راستی‌آزمایی در اعتراض به نامه استاندار دست به کار شوند و نامه‌ای را معاون اول رئیس جمهور ارسال کنند و بگویند که راستی‎آزمایی را تایید نکرده‌اند.

نهایت امر اینکه آمار ارائه شده از سوی استاندار در این خصوص با نامه به معاون رئیس جمهور و بیان آن در جلسات مختلف به دفتر تشخیص مصلحت نظام رسیده و رئیس مجمع در جلسه با مدیران رسانه و کارشناسان اقتصاد و صنعت، همدان را به عنوان استان نمونه و الگو نام برده و گفته تمام کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی این استان فعال شده است!!.

بنابر خبر منتشر شده از طرف روابط عمومی دفتر مجمع تشخیص مصحلت نظام، هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از مسؤولان، مدیران و کارشناسان حوزه رسانه و صنعت کشور گفته که گزارش‌های میدانی مدیران و کارشناسان صنایع مختلف کشور برای مسؤولان کشور مفید است و می‌توان از این نوع گزارش‌ها که از بطن صنعت و صنعت‌گران می‌آید، برای اتخاذ تصمیمات کاربردی استفاده کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت با اشاره به برنامه امسال دولت برای ایجاد هماهنگی بین بانک‌ها و صاحبان واحدهای تولیدی دارای معوقات پولی، عنوان کرده که «تجربه‌ این کار را در استان همدان داریم همه‌ واحدهای تعطیل شده، به جز آنها که خودشان نمی‌خواستند، فعال شدند و کارگران به کار بر گشتند و آمار بیکاری در این استان کاهش یافت.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که بنا بر اعلام مدیران دولتی در بخش صنعت و کارشناسان این موضوع و حتی مدیران بخش خصوصی حوزه صنعت، این بخش در استان همدان حال و روز خوبی ندارند و نیازمند توجه و حمایت هستند.

نیکبخت طی خبری در هفتم اردیبهشت عنوان کرده بود؛ «بیش از ۱۷۰ واحد در استان همدان نیمه فعال و تعطیل است»، رئیس صنعت، معدن و تجارت استان در جلسه‎ای در تاریخ نهم تیرماه خبر از تعطیلی ۱۷۵ واحد تولیدی و صنعتی در استان داده بود که تعداد قابل توجهی نیز راکد هستند؛ رئیس بسیج مهندسین استان نیز عنوان کرده که ۶۰ درصد واحد‌های تولیدی و صنعتی استان راکد و تعطیل هستند و در تمام حوزه‌های تولیدی و صنعتی رکود واضح وجود دارد.

با این تفاسیر واحدهای تولیدی همدان اکثراً با درصد کمی از ظرفیت فعالیت دارند و باید حمایت شوند تا بتوانند با فعالیت تمام ظرفیت کارگران خود را نگه دارند.

در حال حاضر واحدهای صنعتی استان در بحث نقدینگی با مشکل مواجهند و از بانک‌ها نیز به شدت ناراضی‌اند. چند روز پیش نیز عنوان شد جمعی از صاحبان صنعت در نامه‎ای به رئیس جمهور خواستار توجه او به برخی از مشکلات حوزه صنعت استان با بانک‌ها شده‌اند که در برخی رسانه‌ها منتشر شد.

با انتشار سخنان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عنوان اینکه همه واحدهای صنعتی استان همدان فعال هستند و همدان تجربه خوبی را گذارنده است این پرسش مطرح می‌شود که با در نظر گرفتن واقعیت وضعیت صنعت در استان، آیا دولت تدبیر و امید در تمام مباحث، اتفاقات را به این صورت رصد می‌کند و به مردم گزارش می‌دهد؟ که اگر این گونه باشد باید به حال دولت افسوس خورد که مباحث را غیر واقعی ارائه می‌کند، زیرا این رویکرد موجب دلزدگی مردم از دولت می‌شود.