تاریخ انتشار خبر: ۱ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۰۸:۴۹:۱۱
کد مطلب : 25884

گزیده مطبوعات ۱اردیبهشت/ همه در این خانه سهمی دارند

دیدار مداحان با رهبرانقلاب، کارت زرد مجلس به فانی، حادثه بند ۳۵۰ اوین و سخنان روحانی در مراسم گرامیداشت روز زن محور مشترک امروز روزنامه های اصلاح طلب است.

به گزارش دانا، دیدار مداحان با رهبرانقلاب مبنی بر اینکه دامن زدن به اختالافات مذهبی تیز کردن شمشیر دشمن است، کارت زرد مجلس به فانی، ، حادثه بند ۳۵۰ اوین و سخنان روحانی در مراسم گرامیداشت روز زن محور مشترک امروز روزنامه های اصلاح طلب است.

نشانه درس آموز

روزنامه کیهان: کاش جناب آقای روحانی به روزنامه‌های زنجیره‌ای مدعی حمایت از دولت – مخصوصا شماره‌های چند هفته اخیر آنها – نیم‌نگاهی می‌انداخت و می‌دید تا چه اندازه با دغدغه‌های ایشان همراه و همسو هستند. طی چند هفته اخیر دغدغه اصلی دکتر روحانی، اجرای موفق طرح هدفمندی یارانه‌ها و اصرار و تاکید بر ضرورت انصراف افراد بی‌نیاز و کم‌نیاز از دریافت یارانه بود ولی روزنامه‌های زنجیره‌ای که به ظاهر در حمایت از ایشان سینه چاک می‌دهند، بیشترین صفحات خود را به حاشیه‌سازی و مسائلی اختصاص داده‌بودند که در آن کمترین نشانه‌ای از دغدغه یاد شده رئیس‌جمهور محترم به چشم نمی‌خورد. مثلا- و فقط به عنوان مثال – به جای آن که بی‌نیازان را به انصراف از یارانه دعوت کنند و باری از دوش رئیس‌جمهور بردارند، شانه‌های خود را زیر تابوت خالی ریچارد فرای، جاسوس یهودی آمریکایی حائل کرده و در فراق جسد وی که انتظار داشتند در کنار زاینده‌رود دفن شود، اشک هجران می‌ریختند و در همان حال از برخورد غیرقانونی آمریکا در ممانعت از ورود نماینده معرفی شده ایران به سازمان ‌ملل که بی‌حرمتی آشکار نسبت به ایران اسلامی و رئیس‌جمهور محترم بود، نه فقط شکایتی نداشتند و به حمایت از دکتر روحانی در پاسداشت حرمت ایشان لام تا کام زبان نمی‌چرخاندند و قلم نمی‌راندند، بلکه رئیس‌جمهور را ملامت می‌کردند که چرا با توجه به سابقه ابوطالبی در تسخیر لانه جاسوسی او را به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل معرفی کرده است! و پیشنهاد ذلت‌پذیرانه تغییر او را می‌دادند! و…

 همه در این خانه سهمی دارند 

روزنامه ابتکار: این ادعا گزاف نیست که جز اندکی از آدمیان، مابقی منافعِ شخصی و گروهی خود را بر مصالحِ عمومی و منافعِ ملّی ترجیح می‌دهند. تفاوت تنها در «چگالی» آن است. برخی آن را با لحنِ روشنفکرانه و تعارف آمیز مطرح می‌کنند، بعضی با لحنِ مبارزه جویانه و صریح! پراتیکِ سیاسی ایران مؤید این ادعاست. تقابلِ آنتاگونیستی گروههای سیاسی نیز غالباً بر مبنای سهم خواهی از قدرت صورت می‌گیرد. مابقی یا شعار است و پیچیده در زرورقِ مصالحِ عمومی؛ یا ادعاهای پوشالی است و تنیده در لای کپسولِ منافعِ ملّی. حال چه «مجید انصاری» اقلیتی از مجلسیان را با تازیانه ی سهم خواهی بنوازد، چه «غلامعباس توسلی» گروههای فشار و ذی نفوذ را سهم خواه بنامد! چه اصولگرایان از پیشنهادِ نیمی جدی و نیمی شوخی خاتمی (اتفاقاً اخلاق گرا) برای وزارتِ فرهنگِ دولتِ اعتدال به نامِ «گاف خاتمی» و «سهم خواهی استراتژیک» یاد کنند، و چه «حسین مرعشی» از لزومِ حضور اصلاح طلبان در دولت بگوید.

ضرورت نگاه واقعی تر دولت به گام دوم هدفمندی

روزنامه خراسان: آن چه محل تامل است ضرورت نگاه واقعی تر و عینی تر مسئولان اجرایی به مقوله گام دوم هدفمندی است. گامی که ناگزیر حداقلی است و نمی توان انتظارات حداکثری از آن را داشت. آن هم در شرایطی که نگرانی هایی درباره شکل گیری تورم روانی با همین گام حداقلی ایجاد شده است و فضای نه چندان مساعد افکار عمومی در موضوع انصراف از دریافت یارانه نیز مشخص شده است، لذا دولت از هم اکنون و همزمان با اجرای گام دوم هدفمندی که با همه این ملاحظات گریزی از اجرای آن نیست باید به فکر اصلاح چالش های پیش رو نیز باشد.

ثمرات همگرایی تهران- ریاض

روزنامه ایران: بهبود مناسبات دو کشور پیامدهای سازنده‌ای برای این دو بازیگر مهم منطقه دارد که برخی از این پیامدها به شرح زیر است:

– تأمین امنیت و برقراری ثبات و توسعه پایدار در منطقه
– مقابله با افراط‌گرایی و فراگیر شدن اسلام میانه‌رو و معقول
– بهره‌برداری مفید و مثبت جهان اسلام و تصحیح تصویر کنونی اسلام در غرب
– هم افزایی پتانسیل‌های موجود فی مابین در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، نظامی و تأثیر این همکاری بر دنیای عرب و اسلام
– بسترسازی برای همکاری‌های جامع و کارآمد استراتژیک در منطقه
– همکاری‌های سازنده در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که رشد و توسعه منطقه را در پی خواهد داشت
– حرکت هماهنگ و سازمان یافته با اهداف مشترک در جهت ریشه کن کردن تروریسم و افراط‌گرایی در تمامی اشکال آن
– اقدام‌های مؤثر و سازنده مبتنی بر واقعیات منطقه در جهت تحقق امنیت دسته جمعی

گفتگوی حقوق بشری و چند پیشنهاد

روزنامه رسالت: به‌دلیل تبلیغات سوء بیگانگان و اقدامات ناهماهنگ داخلی متاسفانه عملاً فضا برای تبدیل‌شدن مبحث حقوق بشر به ابزار فشار علیه جمهوری اسلامی فراهم شده است. چنانچه با تمهیدات مشترک انجام گرفته پاره ای کشورهای غربی و معارضان نظام عملاً به جز موارد بسیار محدود هر ساله قطعنامه‌ای علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل صادر می‌شود.زیرا فقدان ساماندهی مناسب در مواجهه با این پدیده در عمل عناصر ضد انقلاب یا معارض را به منابع اصلی گزارش‌های گزارشگر حقوق بشر تبدیل کرده است.  دولت جمهوری اسلامی علاوه‌بر منشور ملل متحد که بعضی مواد آن مرتبط با موضوع حقوق بشر است، بسیاری از معاهدات بین‌المللی حقوق بشر را امضاء و تصویب کرده است، از بین معاهدات پذیرفته شده، دو معاهده با شرط و مابقی بدون قیدو شرط و به‌صورت مطلق تصویب شده است، یکی از دو معاهده مشروط مربوط به کنوانسیون حقوق پناهندگان است که رژیم پیشین آن را به صورت مشروط پذیرفت و یکی هم کنوانسیون حقوق کودک است که جمهوری اسلامی در سال ۷۲ شرط کلی بر آن وارد کرده است. در هر حال پذیرش معاهدات بین‌المللی نشان از آن دارد که “نظام” مبحث حقوق بشر را به‌عنوان مورد تحمیلی نا متعارض با اصول دیدگاه‌های خود نمی‌داند هرچند که ایران نیز بسان بسیاری از کشورهای دیگر در باب تفسیر یا تعبیرهای صورت‌گرفته از اصول آن، نکات قابل تأملی را مطرح کرده و می کند.

خصوصی‌سازی، راه علاج

روزنامه شرق: دو باشگاه ورزشی استقلال و پرسپولیس از سرمایه اجتماعی و فرهنگی ایران هستند و هرگونه صحبت و برخورد با آنها باید با فکر صورت گیرد. در گام اول باید طبق قانون تجارت علاوه بر پاسخگوبودن مدیرعامل، هیات‌مدیره باشگاه هم در مورد تصمیمات گرفته‌شده پاسخگو باشد و وزارت ورزش به‌عنوان مالک این دو باشگاه و فدراسیون فوتبال به‌عنوان فرمانده فوتبال با قاطعیت با اشتباهات برخورد کند. ما در هیات‌رییسه فدراسیون فوتبال با مصوبات خود سعی کردیم، در حال حاضر که این دو باشگاه به‌صورت دولتی اداره می‌شوند، در چارچوب قانون حرکت کنند و مانند گذشته بعضی از مسایل فراقانونی پیگیری نشود. میش پلاتینی بارها در مورد شفاف‌سازی مالی یا به قول خودشان (فیرپلی مالی) صحبت کرده است. باید به سمتی برویم که هر فردی نتواند پولی بدون دلیل و با حجم زیاد به بدنه فوتبال وارد کند که باعث آسیب‌دیدن آن شود، همه باید به‌دنبال شفاف‌سازی باشند که با توجه به خصوصی‌شدن باشگاه‌ها این امر دور از انتظار نیست.

توجه به اعتماد عمومی

روزنامه مردم سالاری: ولتمردان برای اجرای موفقیت آمیز مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، در کنار تکیه بر سرمایه اجتماعی آسیب دیده بهتر است به انجام وظایف حاکمیت خود اهتمام بیشتری ورزند زیرا در قانون اجرایی هدفمندی یارانه‌ها هم شناسایی نیازمندان و هم شناسایی افرادی که نیازمند نیستند به عهده دولت گذاشته شده است. دولت در این راستا باید هم از ابزار تشویقی استفاده کند و هم از انجام وظایف حاکمیتی خود عدول نکند. دولتمردان نیز باید مواضع هماهنگی اتخاذ کنند تا پیامی که به جامعه می‌رسد موجب ایجاد اعتماد مردم و اعمال حاکمیت با پیامی واحد باشد . اگر این دو لبه قیچی یعنی تکیه بر اعتماد عمومی آسیب دیده و اعمال حاکمیت به معنی اجرای قانون با هم همراه شود نتیجه بسیار بهتری می‌گیریم. اکنون بخش قابل توجهی از مردم اعلام کردند که در پایین سطح گروه درآمدی هستند یا مستاجر هستند پس سیاست‌های دولت برای انصراف مردم از دریافت یارانه با ناکامی جدی مواجه می‌شود. در این بین نهادهای مدنی و اجتماعی همراهی خوبی با دولت داشته‌اند.باید به این نکته توجه کنیم که اجرای این قانون نیازمند همراهی همه ارکان حاکمیت است. انتظار این است که همانند سال ۸۹ و اجرای مرحله اول هدفمندی، همه ارکان نظام به یاری دولت بشتابند زیرا تاکنون شاهد این همراهی نبوده‌ایم و اگر این همراهی وجود نداشته باشد دولت به اهداف خود نمی‌رسد.

مقاومت جوانه زد

روزنامه جمهوری اسلامی: آنچه جبهه ضد مقاومت، متشکل از صهیونیستها، غرب و ارتجاع منطقه به آن بی‌توجه هستند، مواضع به حق و مبتنی بر اصول جبهه مقاومت و جنبش حزب‌الله لبنان است. این جبهه با هدف دفاع از حق و مبارزه با اشغالگری و ظلم به صحنه آمده و مبارزان آن نیز به دلیل اتکاء بر همین اصول عمل می‌کنند و قطعاً پیروزی نیز با آنهاست. دقیقاً به همین دلیل است که تمامی توان استکبار، متحدان صهیونیست و مزدوران منطقه‌ای آنها علیه مقاومت به کار گرفته می‌شود ولی نه تنها نتوانسته به مقاومت خدشه وارد کند بلکه مقاومت از این میدان‌های نبرد برای کسب تجربه و افزایش توانمندی خود بهره گرفته است. تشکیل “حزب‌الله سوریه” به عنوان جوانه مقاومت، نه تنها می‌تواند در روند بحران سوریه تأثیر بگذارد بلکه بازوی توانمندی برای مقاومت خواهد بود که صهیونیستها را دچار کابوس خواهد کرد. رژیم صهیونیستی که تا پیش از این از تهدیدها در ناحیه مرز لبنان نگران بود اکنون باید خود را برای شرایط تازه آماده سازد. آنگونه که روند حوادث نشان می‌دهد جبهه مقاومت روز به روز منسجم‌تر و اوضاع برای صهیونیستها و حامیان آنها نامساعدتر می‌شود. قطعاً این رویداد در آینده تحولات منطقه تأثیرگذار خواهد بود و چشم انداز روشنی پیش روی ملت‌های مسلمان منطقه خواهد گشود.

انتهای پیام