تاریخ انتشار خبر: ۲ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۰:۵۱:۴۲
کد مطلب : 26016

گزیده مطبوعات ۲ اردیبهشت/ تفقه آیت الله صانعی و پارازیت زدایی

دیدار سفیر عربستان با هاشمی و احتمال سفر هاشمی به ریاض و ثبت نام یارانه ای ۹۱ درصدی مردم محور مشترک امروز روزنامه های اصلاح‌طلب است.

گزیده مطبوعات 2 اردیبهشت/ تفقه آیت الله صانعی و پارازیت زدایی

به گزارش   دانا، دیدار سفیر عربستان با هاشمی و احتمال سفر هاشمی به ریاض و ثبت نام یارانه ای ۹۱ درصدی مردم محور مشترک امروز روزنامه های اصلاح‌طلب است.

تدبیر و اعتماد

روزنامه کیهان: اصرار بر اعلام زمان‌بندی‌های مطالعه نشده مانند بهبود معیشت مردم در صد روز، ارائه ۲ سبد کالا در سال ۹۲،  و اکنون آغاز مرحله دوم هدفمندی در همین هفته، بیش از آنکه ناشی از تدبیر باشد، حاکی از تعجیل است!  تعجیلی که معلوم نیست چه کسی یا کسانی آن را بعنوان فرض مسلم و اصل اول برنامه‌های دولت ترویج می‌کنند! دولت در حالی داعیه تدبیر و استفاده از نخبگان را دارد که برای امری مثل ثبت‌نام، از نظر کارشناسان بهره‌ای نبرد و ترجیح داد به روش سنتی ثبت‌نام بسنده کند، در حالیکه در یک محاسبه ساده می‌توانست بخش وسیعی از قشر مستحق دریافت یارانه نقدی را شناسایی کند. چگونه!؟ آمارها از اشتغال ده میلیون نفر در مشاغل کارگری حکایت دارد. حدود هفت میلیون نفر مستمری‌بگیر کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند. بیش از ۲/۵ میلیون نفر کارمند دولتند که بخش زیادی از آنها مستحق دریافت یارانه‌اند. افزون بر اینها بدون تردید مرزنشینان بعضی مناطق جنوب و شرق و غرب کشور و کسانی که در دورترین نقاط مرزی مانند سیستان و بلوچستان با سختی روزگار می‌گذرانند نیز مستحق دریافت یارانه‌اند. زنان سرپرست خانوار هم جزء قشری هستند که ضرورتا در این فهرست باید جایی داشته باشند. همین چند قلم – که بانک  اطلاعاتی آن به سادگی و سهولت در دسترس دولت است- نیازمند‌ترین اقشار را تشکیل می‌دهند. می‌توان به این جمعیت، بخشی از روستائیان و یا گروه‌های مشابه را افزود و نهایتا به جماعتی رسید که درباره ضرورت پرداخت به آنها تردیدی وجود ندارد. در نقطه مقابل دولت می‌توانست با داشتن بانک اطلاعاتی مالیاتی کشور، بسیاری از کسانی که نام آنها در اظهارنامه‌ها و سامانه‌ها ثبت شده و از تمکن معقول و قابل قبولی برخوردار بودند را از گردونه یارانه‌بگیران حذف نماید. که البته قرار است چنین کند.پس از این امر که فقط بعنوان نمونه از برخی مصادیق آن نام برده شد، گروه‌های برخوردار از یارانه معرفی می‌شدند و البته فرصتی  داده می‌شد که هر کس به رغم همه دقت‌های دولت باز هم خود را مستحق می‌داند، مراجعه کند و با ارائه مستنداتی، ضرورت دریافت یارانه‌اش را اثبات کند. آیا این مسیر آسان‌تر نبود!؟

کارگاه بی‌رونق نشانه‌شناسان

روزنامه ایران: قابل پیش‌بینی بود که مخالفان و منتقدان دولت، روی مسیر پرسنگلاخ ثبت‌نام برای دریافت یارانه، کمین خواهند گذاشت تا در یک تردستی توهم‌آلود، داده‌های آماری انصرافی‌ها یا ثبت‌نامی‌ها را به تور تحلیل‌های تنگ‌نظرانه خود بکشند. اما پیش از آن که رسماً آمار این فرایند انتشار یابد، مخالفان، اسطرلاب کیهانی خود را به کار انداختند تا از رد گمانه‌های خود، سعد و نحس دولت را رصد کنند و «نشانه‌های درس‌آموز» این رخداد را به رخ مردم بکشند. اکنون اردوی تقابل‌طلبان، رسانه‌ها و روزنامه‌ها و پایگاه‌های خبری خود را به خط کرده‌اند تا از آمار انصرافی‌ها به عنوان شکاف کوه احد استفاده کنند و لشکر منهزم خود را به پیروزی نزدیک نمایند. هر چه در حواس و حافظه دارند، به قدرت خیال، احضار می‌کنند تا مگر نشانه‌هایی درس‌آموز دست و پا کنند. در این نشانه‌شناسی، نه از جسد ریچارد فرای می‌گذرند و نه از جریمه ناعادلانه حمید ابوطالبی. در نگاه ایشان، آمار اندک انصراف‌دهندگان – که معلوم نیست از کجا به ایشان الهام شده است – یکراست و سرراست به معنای «کاهش چشمگیر اعتماد مردم به دولت و رئیس جمهوری» است. دولتی که به خلاف سیره دولت قبل، بنا را بر اعتماد به مردم گذاشت و سامان دادن به طرح شتابزده هدفمندی را در گرو مشارکت عمومی ملت قرار داد، اکنون به سادگی به عنوان دولتی جلوه داده می‌شود که در معرض مخدوش شدن مشروعیت مردمی است. دولت یازدهم می‌توانست به سنت دولت‌های نهم و دهم، از مردم استمزاج نکند؛ می‌توانست رأساً تصمیم بگیرد، می‌توانست مستقیماً عمل کند اما صلاح را در آن دید که «عزم ملی» را دستمایه کند و در فرایندی شفاف، ملت را به صحنه درآورد و به عیان، رأی و نظر مردم را اخذ کند.

دولت به این پیشنهاد پاسخ مثبت دهد

روزنامه سیاست روز: اقدامات تخریبی که علیه سپاه پاسداران در رسانه‌های خارجی و فارسی زبان انجام می‌شود، تاکنون نتوانسته جایگاه آن را در افکار عمومی مردم تضعیف کند. مردم به خوبی می‌دانند که وجود سپاه پاسداران که برگرفته از فرزندان همین مرز و بوم است، حافظ امنیت فرهنگی، سیاسی و اقتصادی آن است. سپاه پاسداران را نباید به عنوان یک رقیب در مقابل خود دانست. این نیروی مردمی و مکتبی رفیقی است که باید در همه حوزه‌ها به آن اعتماد و اطمینان کرد. پیشرفت‌هایی که در سپاه پاسداران در زمینه‌های گوناگون انجام شده است نشان دهنده ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی است که می‌تواند در چارچوب مدیریت جهادی در دیگر ارگان‌ها، نهادها و دستگاه‌های دولتی مورد استفاده قرار گیرد.تخریب و تضعیف این نیرو خواسته‌ای است که دشمنان خارجی در پی آن هستند.  اگر کمی به اقدامات و پیشرفت‌هایی که سپاه پاسداران در زمینه‌های گوناگون داشته است، توجه کنیم، درمی‌یابیم که تاثیر چنین نهادی بسیار فراتر از حد تصور است. اکنون بسیاری از کشورها و مردم در دنیا هستند که اگر بر زبان هم نیاورند، غبطه چنین نیرویی را می‌خورند.  به هاطر همین ویژگی‌هاف پیشنهاد فرمانده کل سپاه برای استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های سپاه و بسیج می‌تواند بار مشکلات دولت را کم کند. دولت به این پیشنهاد پاسخ مثبت دهد.

تفقه آیت الله صانعی و پارازیت زدایی

روزنامه رسالت: شبکه ها آلت دست دشمنان برای ضربه زدن به فرهنگ و دیانت مردم هستند. علاوه بر این، اگر حق استفاده از شبکه های ماهواره ای را یکی از امور تحت مالکیت افراد بدانیم، چرا نباید حق بهره مندی از محیطی اخلاقی در محیطهای عمومی جامعه را نیز یکی از امور تحت مالکیت افراد بدانیم؟ بر این اساس، ازاله ضرر از طالبان ماهواره (به واسطه عدم ارسال پارازیت)، موجب وارد شدن ضرر به مخالفان ماهواره (به واسطه اخلال در حق برخورداری آنها از محیط سالم اجتماعی) می شود، چرا که گسترش استفاده از ماهواره موجب رواج سبک های زندگی غربی و پوششها و رفتارهای ضد اسلامی در سطح اجتماع می شود. و طبق قاعده «الضرر لا یزال بمثله» این نوع ازاله ضرر (جلوگیری از ارسال پارازیت)، جایز نیست. به زبان ساده بگوییم، نمی‌توان ضرر را با ضرر از بین برد چرا که در این صورت نهایتا قاعده لاضرر محقق نشده است. نمی توان اجازه داد امواج شبکه های ماهواره ای به گیرنده های خانه ها برسد تا حق استفاده از ماهواره استیفا شود اما در کنار آن، به حقوق فرهنگی- اخلاقی کل جامعه ضرر وارد شود.

خصوصی‌سازی سرخابی

روزنامه شرق: حضور مدیران متخصص و دانش‌محور در راس و ساختار اداری باشگاه‌ها باعث تدوین طرح‌های راهبردی و عملیاتی درآمدزا می‌شود که اولین گام در جهت تجاری‌سازی فوتبال خواهد بود. دولت برای حل بحران‌‌های موجود در اداره باشگاه‌ها و کاهش تزریق پول به آنها می‌‌بایست گام‌‌های موثری در راه تجاری‌سازی و خصوصی‌‌سازی باشگاه‌ها بردارد.  برنامه‌‌ریزی واقع‌‌گرایانه بر اساس وضعیت موجود و دور از هرگونه شعارگرایی و فعالیت‌‌های مبتنی بر نظرهای شخصی و سلیقه‌‌ای، دورنگه‌داشتن افرادی که بدون داشتن شناخت و ارزیابی دقیق تنها برای کسب شهرت به‌دنبال حضور در راس باشگاه‌ها هستند و استفاده از توان مدیریتی افرادی که قادرند ضمن به‌کارگیری قابلیت و توانایی فوتبال در ایجاد مشارکت اجتماعی و با بهره‌‌گیری از پتانسیل بالای حمایتی هواداران باشگاه‌ها و توجه رسانه‌‌ها به این ورزش گام‌‌های موثری برای بازاریابی و تجاری‌‌سازی بردارند و موجب افزایش کیفیت فوتبال و رضایتمندی علاقه‌مندان به این ورزش شوند، جملگی می‌توانند مهم‌‌ترین اقدامات وزارت ورزش و جوانان در جلوگیری از اتلاف منابع مالی دولت، اعتلای فوتبال کشور و ایجاد احساس خوشایند در جامعه شود و شرایط لازم را برای خصوصی‌شدن باشگاه‌‌ها ایجاد کند.

دخالت نظامیان در سیاست

روزنامه مردم سالاری: وجیهات نظامیانِ طالب قدرت هرگز به اسم ایجاد دیکتاتوری یا سرکوب آزادیخواهان در هیچ کجای دنیا معرفی نشده. ایجاد امنیت، مخالفت با عوامل بیگانه، حراست از فرهنگ خودی، دفاع از دین و مذهب، حمایت از مردم و … دستاویزهایی بوده به ظاهر موجّه که در پس خود جز دوران سیاه استبداد نظامی به ارمغان نیاورده است. قوای مسلح با توجیه این که صلاح مردم را بیش از خود مردم تشخیص می‌دهند وارد منازعات قدرت می‌شوند تا به زعم خود جامعه را از انتخاب اشتباه و در عین حال دموکراتیک خویش باز دارند! فعالیت سیاسی و قانونی گروههای غیر همسو در جهت کسب جایگاه قدرت از نظر ایشان جز توطئه‌ای که کشور را به بیگانه پرستان هدیه دهد به حساب نمی‌آید. نظامیان هیچگاه پاسخگو نخواهند بود که چرا فعالیت دموکراتیک احزاب و جریان‌های سیاسی را توطئه می‌دانند اما دخالت خود در این عرصه را دفاع مشروع قلمداد می‌کنند. در کشورمان بارها شاهد این امر بوده و هستیم که افرادی از جایگاه قدرت برای گروههای سیاسی خط و نشان می‌کشند و فعالیت آنها را که مغایر تمایلات خویش می‌دانند، تهدید به عقیم نمودن می‌کنند.  نکته مغفول مانده در پیچه توجیهات عوام پسندانه این گروه آن جاست که چگونه یک ملت از درک مصالح خویش عاجز است ولی یک گروه معدود چنین توانی از درک و صلاحیت را دارد که با تکیه بر رعب و وحشت حاصل از اسلحه خویش کشور را به مسیر درست هدایت کند. فرض بر این که مردم در تشخیص منافع خویش راه به اشتباه روند آیا یک اقدام غیر قانونی و غیر دموکراتیک در سایه سرکوب می‌تواند ضامن خوشبختی جامعه شود؟ مطمئناً در صورت هرگونه دخالت در تغییر سرنوشت سیاسی یک جامعه آن چه پیش از هر چیز قربانی خواهد شد «آزادی» است؛ مقوله مقدسی که جوانان این مرز و بوم بیش از هر چیز دیگری از برای آن به شهادت رسیده‌اند.

بنزین به مثابه یک شاخص کاذب و فریب‌کار

روزنامه ابتکار: هیچ نقش دومینویی و تبعی آنچنانی نیز بر افزایش سایر قیمت‌ها در کشور ندارد و به همین خاطر نمی‌تواند بر بالا و پایین شدن نرخ تورم چندان مؤثر باشد. با این همه امّا فضای عمومی جامعه چیز دیگری می‌گوید و در این مورد خاص چرایی این جو روانی راز آلود می‌نماید. می‌توان چنین برداشت کرد که سالهاست چند قشر و گروه خاص از جامعه، در موعد اجرای هر تصمیم و سیاست جدید دولت درباره قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی و یا در ابتدای هر سال منافع خود را به این شاخص کاذب و فریبنده گره می‌زنند و آن را به مثابه غولی برای اقتصاد کشور و دولت تصویر می‌کنند تا منافع قشری و گروهی خود را تأمین نمایند. افکار عمومی جامعه هم بعضی به خاطر قشری‌نگری و دیگرانی به دلیل نزدیک‌بینی ناشی از تفاوت دو سه هزارتومانی قیمت یک باک بنزین در شب تغییر قیمت‌ها و یا به دلیل بدبینی‌ به اقتصاد و حتّی سیاست در کشور، پیاده نظام شایعه و جو روانی ایجاد شده می‌شوند و با موج ساخته شده همراهی می‌کنند تا دیگران بر خر مراد سوار شوند و از این نمط کلاه خود را ببافند و از آب گل آلود حدفاصل شایعه تا واقعیت ماهی خود را بگیرند و دیگر هیچ…

نقش نهاد خانواده در اقتصاد مقاومتی

روزنامه خراسان: گرچه نقش مسئولان، سیاستگذاران و دولتمردان در به ثمر رسیدن اقتصاد مقاومتی در کشور غیر قابل کتمان است ولیکن نباید فراموش کنیم که به هر تقدیر «اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد مردمی است». این جمله بیانگر این حقیقت است که بدون حضور و حمایت آحاد اقشار جامعه، تحقق اقتصاد مقاومتی دور از دسترس خواهد بود. در این بین، آنچه که رفتار اقتصادی بدنه جامعه را در مسیر نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی قرار می دهد، مقوله اصلاح فرهنگ اقتصادی است که در شعار سال ۱۳۹۳ به وضوح مورد تاکید قرار گرفته است. جای هیچ تردیدی نیست که نهاد خانواده، مهمترین و اثرگذارترین نهاد در شکل دهی رفتار اقتصادی افراد جامعه است و وظیفه رسانه ها، نهادها و متولیان فرهنگی است که خانواده ها را با رفتار بهینه و صحیح اقتصادی آشناتر سازند. امروزه گرچه تعداد برنامه ها و میزگردهای رسانه ملی و مقالات و یادداشت های جراید در مقوله تبیین و تحلیل مباحث اقتصاد کلان به طرز چشمگیری زیاد است، اما فقدان برنامه ها و محتواهای فرهنگی جذاب و گیرا برای آموزش و فرهنگ سازی رفتار خرد اقتصادی افراد جامعه چه در باب اصلاح الگوی خرید و چه در باب اصلاح الگوی مصرف به شدت احساس می شود.

 فراکسیونی برای شنیدن صدای ملت

روزنامه آرمان:  در حال حاضر رایزنی‌ها با افراد تاثیرگذار در مجلس انجام شده تا فراکسیون بتواند جوابگوی نیاز مجلس و کشور باشد. اساس کار این فراکسیون احترام شدید به شأن بهارستان، فراکسیون‌های دیگر و هیات رئیسه محترم مجلس است. بدیهی است اگر روزی احساس کنیم این حرکت به منافع ملی مردم و مجلس و زیرساخت‌های سیاسی آن ضربه بزند در تشکیل آن تجدید نظر می‌کنیم. چرا که هدف، تشکیل یک فراکسیون نیست؛ هدف، توجه به منافع ملی و منطق است و این فراکسیون مولود نشست‌های عمیق است. متاسفانه آنقدر به واژه‌ها برچسب زده‌اند که با هر کلمه افراد را متهم کنند اما جدا از این تهمت‌ها به دنبال فضایی شاد و بهاری در سیاست ایرانیم و امیدواریم این فراکسیون در وزش نسیم اعتدال موفق باشد.

از نظام اسلامی رفع اتهام کنید

روزنامه جمهوری اسلامی: همه می‌دانیم که کشور طی سال‌های گذشته از تندروی‌ها به شدت آسیب دیده و بزرگترین آسیب نیز آسیبی است که به اعتماد عمومی وارد شده است. آنچه در ماجرای بند ۳۵۰ اوین رخ داد نمونه‌ای از این تندروی‌هاست که می‌توانست وجود نداشته باشد تا به ابزاری برای اتهام زنی علیه نظام تبدیل نشود. بعد از انتخابات ۸۸ و ماجراهای تلخی که در پی داشت و تجربه‌ای که حاصل شد، گمان می‌رفت آن تجربه‌ها به کار گرفته شود و بهانه به دست دشمنان داده نشود تا در آشفته بازار مشکلات کشور، جلوی پدید آمدن مشکلات دیگر گرفته شود. به نظر می‌رسد عده‌ای بدون ملاحظه از آثار رفتارهای خود، بدشان نمی‌آید فضای تقریباً به آرامش رسیده سیاسی را مجدداً متشنج نمایند و از این آوردگاه ماهی مقصود خود را صید کنند. طبعاً به همان اندازه که رسانه‌های معاند تلاش کردند موضوع زندان اوین را بزرگ نمایی کنند، بوجود آورندگان ماجرا نیز مقصر هستند. نباید از نظر دور داشت که همه افراد جامعه حتی آنانی که به هر دلیل در زندان هستند، دارای حقوقی می‌باشند که رعایت این حقوق چه از جنبه شرعی و قانونی و چه از نظر انسانی واجب است. این، تصور غلطی است که اگر فردی به جرم اقداماتی که ناشی از زاویه داشتن دیدگاههایش با دیدگاه ما مرتکب شده به زندان افتاد، ما می‌توانیم حقوق اولیه و شناخته شده او را نادیده بگیریم.

گام دوم هدفمندی یا تعدیل اقتصادی؟!

روزنامه وطن امروز: حالا در دولت یازدهم نیز همین سیاست در حال اجراست؛ نرخ‌ها افزایش پیدا می‌کند، یارانه‌های نقدی افزایش پیدا نمی‌کند و دولت انتظار انصراف و حذف متقاضیان یارانه را هم دارد! این در حالی است که طبق قانون سهم مردم از درآمد هدفمندی یارانه‌ها ۵۰ درصد است و دولت باید سهم ملت را بدهد. طبق قانون بودجه ۹۳ نیز درآمد دولت از هدفمندی یارانه‌ها افزایش می‌یابد اما دولت قصد ندارد مبلغ یارانه نقدی را افزایش دهد. به عبارت بهتر دولت نرخ‌ها را افزایش می‌دهد و درآمد بیشتری از اجرای هدفمندی کسب می‌کند اما مبلغ یارانه نقدی که قانون حق مردم دانسته را بیشتر نمی‌کند. این دقیقا همان سیاست تعدیل اقتصادی هاشمی است که شکست خورد و نمی‌دانیم چرا مسؤولان فعلی که در همان دولت ۲۰ سال پیش نیز حضور داشتند بازهم چنین اشتباهی را تکرار می‌کنند. دولت اگر در ابتدا معیشت و اقتصاد خانوارها را تقویت می‌کرد و عدالت اجتماعی که یکی از اهداف مهم هدفمندی یارانه‌ها بود را به درستی اجرا می‌کرد، می‌توانست مراحل بعدی هدفمندی را اجرایی کند. اما گویا مسؤولان به این نکته کمترین توجهی نکرده‌اند. کاش آقای روحانی مانند اشتباهات توزیع سبد کالا و محاسبه غلط قبوض برق، اشتباهات اجرای سیاست‌های جدید اقتصادی را هم احساس می‌کردند.
آقای روحانی! آیا می‌دانید نتیجه اجرای سیاست تعدیل اقتصادی چه شد؟

انتهای پیام