تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۰۹:۴۰:۱۸
کد مطلب : 25067

گزیده مطبوعات ۲۶ فروردین/غفلت از تنیده شدن فرهنگ با اقتصاد

روزنامه های اصلاح‌طلب طی روزهای اخیر ضمن برجسته کردن و اصرار بر دفن “فرای” در اصفهان، از دولت می خواهند تا از معرفی ابوطالبی به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل منصرف شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا، روزنامه های اصلاح‌طلب طی روزهای اخیر ضمن برجسته کردن و اصرار بر دفن “فرای” در اصفهان، از دولت می خواهند تا از معرفی ابوطالبی به عنوان سفیر ایران در سازمان ملل منصرف شود.

مشاطه های شبکه زرد

روزنامه کیهان: شبکه حزبی و رسانه‌ای زردی که در کشور ما فعال است، چالشی مهم بر سر راه منافع ملی در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاست داخلی و خارجی است. این شبکه رویکردی به غایت مبتذل و به شدت پرتناقض دارد؛ شبکه‌ای فاقد اصول ثابت که یک طیف آن، آلوده به باندبازی و حزب‌زدگی کورکننده است و طیف دیگر آن به مثابه پایگاه رسانه‌ای و سیاسی بیگانه عمل می‌کند و بنابراین، جهت‌گیری‌هایش با رسانه‌های ضد ایرانی آمریکا و انگلیس مو نمی‌زند. باندبازی توأم با بی‌توجهی به حرمت‌های قانونی و اخلاقی و دینی موجب شده تا طیف اول از همگامی با طیف دوم و هم‌پوشانی در بسیاری از رویکردها احساس عار نکند. دولت محترم با چند چالش عمده در حوزه سیاست خارجی، فرهنگ و اقتصاد مواجه است و جا دارد ضمن ارزیابی روند ۷-۸ ماه گذشته، به این واقعیت توجه کند که ساماندهی اقتصاد و فرهنگ در داخل و حفظ منافع ملی در حوزه سیاست خارجی مستلزم فاصله‌گذاری با این شبکه زرد است.

مطالبات معوق مردم

روزنامه مردم سالاری: اگر فرهنگ جامعه اصلاح شود، که اقتصاد هم به سامان خواهد شد. از دل فرهنگ نماینده مجلس، دولتمرد و قاضی برمی‌آید و اگر فرهنگ درست شود هر شخص در مصدرکار خود درست عمل می‌کند. پس فرهنگ زیرمجموعه اقتصاد نیست بلکه زیربنا و اساس همه امور است. اما متاسفانه در ادارات و نهادها بیشتر به بخش مالی و اقتصادی و آن هم به عنوان بهره‌برداری اداری و صنفی و جناحی و… توجه شده و بعضا سوءاستفاده هم صورت گرفته است. این درست که اگر برای فرد معاش نباشد، معاد نمی‌شناسد و فقر، کفر می‌آورد اما این را برای شخصی گفته‌اند، نه برای منافع گروهی! اگر ما معتقد به انقلاب معنوی و فرهنگی هستیم، اگر یادواره‌ها و همایش‌های ارزشی برگزار می‌کنیم و ادعای اخلاق و آداب را داریم. باید فرهنگ را اصل بدانیم و به آن بیشتر بپردازیم و آموز‌ش‌وپرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تقویت کنیم و به کتاب بیشتر و بیشتر بپردازیم.

آزمون دشوار اوباما

روزنامه جمهوری اسلامی: مصوبه کنگره آمریکا درباره عدم صدور روادید برای نماینده پیشنهادی ایران در سازمان ملل زمانی حالت اجرایی به خود می‌گیرد که به امضای رئیس جمهوری این کشور برسد. اوباما که از ناحیه جمهوری خواهان کنگره به شدت تحت فشار قرار دارد، اکنون با آزمون دشواری برای امضا یا عدم امضای این مصوبه مواجه است. آزمونی که یک طرف آن برملا کننده خوی استکباری و زیاده‌خواهی نهفته در نظام سرمایه‌داری حاکم بر آمریکاست و طرف دیگر می‌تواند میزان پایبندی مقامات کاخ سفید به رعایت قوانین و مقررات بین‌المللی هر چندبه شکل ظاهری را نشان دهد.  آنچه از دولتمردان و مسئولین سیاست خارجی کشورمان انتظار می‌رود اینست که بر موضع برحق خود شجاعانه بایستند و در برابر زورگوئی‌ها و زیاده‌خواهی‌های مستکبرین که از ابتدای پیروزی انقلاب عناد و کینه خود را نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی پنهان نکرده‌اند کوتاه نیایند و البته با درایت و تدبیر که شعار دولت جدید است پاسخ زیاده‌خواهی‌ها را بدهند.

کودکان کار و گفتمان دولت

روزنامه شرق: در گفتمان جدید مدل‌ها و الگوهای توسعه، نابرابری ذاتی جوامع در حال توسعه، فقر و بیکاری و خشونت‌گرایی در عرصه بین‌الملل از جمله علل اصلی تاثیرگذار بر شکل‌گیری کار کودکان به شمار می‌آیند. همچنین در بیان راهکارها برای مقابله با کار کودکان بر ایجاد اشتغال، اشتراک دانش، دسترسی به آمار دقیق، اجتماعی دیدن کار کودکان و استفاده از فرهنگ‌های بومی، ملی و دینی بارها تاکید شده است.

پشت پرده تردید اروپا در تحریم روسیه

روزنامه خراسان: تعامل دیرینه کشورهای به ظاهر دسته دوم اروپایی اکنون به حاشیه امن روسیه تبدیل شده است. اکنون مانع بزرگ بر سر تحریم روسیه، شرایط لهستان، چک، مجارستان، اسلواکی، رومانی و … است. همان کشورهایی که رای شان در ساز و کارهای نابرابر رای گیری در اتحادیه اروپا ارزش کمتری دارد. واقعیت دیگر این که همیشه تروئیکای اروپایی (انگلیس،فرانسه و آلمان) کلید تعامل با اروپا نیستند. همچنان که در بحران اوکراین نتوانستند منافع کشورهای جزء را تامین کنند و اکنون نیز توان مدیریت تصمیم گیری واحد در حوزه سیاست خارجی را ندارند.

مدیران فرهنگی و غفلت از تنیده شدن فرهنگ با اقتصاد

روزنامه سیاست روز: اینکه رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود عنوان سال ۱۳۹۳ را سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام نهادند، از زوایای مختلف قابل تبیین است. اگر چه حوزه اقتصاد و فرهنگ به ظاهر دو حوزه مجزا هستند اما بی‌شک نمی‌توان به سادگی به این سوال پاسخ داد که به راستی کدام یک از این دو حوزه بر دیگری تفوق دارد و کدام یک بیشتر به دیگری نیازمند و متعهد است. از همین رو امکان بهره‌مندی از قواعد یک حوزه برای تبیین مفاهیم حوزه دیگر نیز از ارتباط تنگاتنگ این دو حوزه با یکدیگر دارد. اینجا همان نکته‌ مغفولی است که در بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی مانع از دستیابی به توفیق و هدف‌گذاری ایده آل می‌شود. یعنی همین ندانستن و عدم پیش‌بینی هزینه‌ها و عدم درک تناسب آن با فایده همواره یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مغفول مدیریت فرهنگی بسیار ضعیف دولتی در کشور است. گویی دولت‌مردان ککشان هم گزیده نمی‌شود از اینکه توان آن را ندارند که در پی طرح‌ریزی مبتنی بر هزینه و فایده و سود‌آور بودن مادی و یا معنوی یک کنش فرهنگی بر اجرا و یا عدم اجرای آن تاکید کنند و نه بر اساس باری به هر جهت بودن و معیار «برای شما آب نداشته باشد برای ما نان دارد.

یک دولت و چند مخمصه‌ خودساخته

روزنامه ابتکار: دولت در یک منگنه و مخمصه ناخواسته اما خودکرده دیگری گرفتار آمده است که علی الظاهر در کوتاه مدت راه پس و پیشی برای برون رفت از آن متصور نیست. در یک سوی کارزار تندروهای آمریکایی هستند که با این انتخاب بهانه لازم برای زیر سوال بردن تلاش‌ها برای رفع برخی اختلافات از طریق میز مذاکره را به دست آورده‌اند و با تهییج عرصه داخلی خود، سعی در تحت فشار قراردادن هم تهران و هم طیف آمریکایی طرفدار دیپلماسی دارند. در سوی دیگر تندروهای داخلی کشورمان قرار دارند. عملکرد هفت،هشت ماهه این طیف از منتقدان دولت اعتدال نشان داده است که آنها همواره مترصد کوچکترین گاف و اهمال و کاستی به ویژه در حوزه سیاست خارجی هستند تا از آن برای کوبیدن دولت و تیم دیپلماسی روحانی استفاده کنند. این فرصت با بهانه جویی آمریکایی‌ها در ماجرای معرفی ابوطالبی فراهم شده و خط و نشان‌های داخلی کار پاستور و دستگاه سیاست خارجی برای بازنگری در این انتخاب و یافتن راهی میانه را سخت تر کرد. ناگفته نماند که اگر چنین ماجرایی در دولت سابق اتفاق می‌افتاد چندان تعجب برانگیز نبود اما توقع قرار گرفتن دولت تدبیر در چنین مخمصه ای برای بسیاری دور از انتظار بود. از یک سو دولت نهم و دهم ید طولایی در انتصاب‌های جنجال برانگیز و خلاف مصلحت و منطق داشت و از سوی دیگر کلیددار پاستور در هشت سال گذشته موجودیت خود را در تنش و تهاجم و بحران در عرصه سیاست خارجی می‌دید و استاد بهانه دادن به دست این و آن کشورغربی و عربی برای تقابل و بهانه جویی بود.

هجمه‌های قابل تامل به هاشمی

روزنامه آرمان: چند روز است که برخی نمایندگان مجلس موضوعاتی را در مورد یکی از اقدامات بزرگ آیت‌ا… هاشمی مطرح می‌کنند که دور از واقعیت است. آیت‌ا… هاشمی در دوره‌های مختلف همواره مورد هجمه تندروها قرار داشته و آنها هر بار، موضوع جدیدی را دستاویز هجمه به وی قرار می‌دادند. روزی فرزندان، روز دیگر ثبت‌نام در انتخابات و همواره موضوعی برای هجمه پیدا می‌کردند که صحت آن برایشان در اولویت نهایی قرار داشت. برای درک بهتر هجمه‌ها به آیت‌ا… هاشمی جدیدترین موضوع از سوی منتقدان به طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد بازمی‌گردد. ایده تشکیل دانشگاه آزاد، که از سوی آقای هاشمی رفسنجانی در سال‌های اول پیروزی انقلاب مطرح شده است، گامی بزرگ در جهت مدرن کردن نهادهای علمی در کشور بود. تا پیش از تاسیس دانشگاه آزاد، «نهاد علم» تنها در اختیار دولت بود و دانشگاه‌ها در ایران همگی به صورت دولتی اداره می‌شدند و این متفاوت با شیوه مدیریت دانشگاه‌های بزرگ دنیا همچون آکسفورد و کمبریج است که زمان تاسیس برخی از این دانشگاه‌ها به دوره رنسانس و پیش از آن بازمی‌گردد.

الگوی رفتاری امریکا در قبال ایران

روزنامه ایران:‌ اوباما در پیگیری خط مذاکره با ایران بیشتر متأثر از الگوی دموکرات‌های دوره کلینتون است. در دوره کلینتون تلاش طیف مدافع مذاکره با ایران در امریکا تلاش برای مصالحه با  ایران با نطق مادلین آلبرایت شروع شد. این خط مصالحه‌جویی به تشکیل نخستین نشست مذاکره موضوعی در باب جنگ افغانستان در سال ۲۰۰۱ (با حضور نمایندگان وزارت خارجه ایران و امریکا در اجلاس بن) منجر شد. سپس در بحران عراق جولای و آوریل ۲۰۰۷ (به صورت مذاکره سفیران ایران و امریکا در بغداد) و اکتبر ۲۰۰۹ به شکل مذاکره رئیس وقت شورای امنیت ملی (سعید جلیلی) با ویلیام برنز (فرستاده ویژه امریکا به ژنو) دنبال شد.   از همین روست که سرتیم مذاکره هسته‌ای ایران (ظریف) تأکید می‌کند که تلاش دیپلماسی ایران باید معطوف به تقویت صدای جناح هوادار مذاکره و تضعیف پایگاه تندروهای ضد ایرانی باشد زیرا نتیجه توافق تاریخی ژنو چیزی جز ناکامی بزرگ لابی صهیونیست‌ها نخواهد بود.

فرصت مناسب

روزنامه اعتماد: از آنجا که منطقه با بحران‌های فرامرزی و فراکشوری نیز مواجه است سفر ظریف به امارات فرصت مناسبی برای رایزنی دو کشور در خصوص مسائل مهم دوجانبه، منطقه‌یی و بین‌المللی خواهد بود. رشد قارچ‌گونه جریان‌های افراطی و خشونت‌طلب موضوعی است که می‌تواند مورد اهتمام طرفین قرار گرفته و در جهت تامین امنیت داخلی و منطقه‌یی و استقرار آرامش منطقه گام‌های موثری برداشته و به حل بحران‌ها از طرق سیاسی و مسالمت‌آمیز کمک کند؛ همکاری‌هایی که در خصوص بحران‌های منطقه‌یی از جمله سوریه، یمن، مصر و بحرین می‌تواند چشم‌انداز روشنی از اراده مثبت مدیران و رهبران دو کشور برای حل و فصل آنها به منصه ظهور برساند.ایران همواره به دیده احترام و علاقه به صلح و آرامش در منطقه نگریسته و ترجمان این سیاست کلی می‌تواند برای بقیه کشورها نمونه و الگویی مناسب باشد.

فاز دوم را چگونه اجرا می کنید؟

روزنامه رسالت: اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در ایران بدون شک یک رویداد مهم اقتصادی محسوب می‌شود که دولت دهم این قانون را با همه حسن و قبح آن اجرا کرد. دولت‌های پیشین با آنکه ملزم به تدوین، تصویب و اجرای آن در برنامه‌های پنج‌ساله بودند، به دلیل تبعات غیرقابل پیش‌بینی آن زیر بار اجرا نمی‌رفتند. دولت دهم با شجاعت پای در تصویب و اجرا نهاد که طبیعی است در این آزمون ممکن است خطاهایی را نیز داشته باشد. دولت جدید برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها باید دقت کند خطاهایی را که در فاز اول وجود داشته، مرتکب نشود. برای این مهم باید معلوم شود در اجرای قانون چه خطایی صورت گرفته است.

سفر به سیستان و بلوچستان حرکتی هوشمندانه است

روزنامه قانون: سفر رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان از دو وجه حائز اهمیت است؛ رئیس جمهور نماد صلابت ، عظمت، اقتدار و امنیت کشور است و انتخاب استان سیستان و بلوچستان در موقعیت فعلی، نشان‌دهنده امنیت و آرامشی است که فرای برخی نا آرامی‌ها در کشور حاکم است. در واقع سطح امنیت به اندازه‌ای است که رئیس جمهور به راحتی می تواند به این استان سفر کند؛ از طرف دیگر  نشاندهنده و نماد نگاه واقع بینانه رئیس‌جمهور به موضوع اقوام ساکن ایران است که این نگاه نیز از دین مبین اسلام و قانون اساسی نشأت گرفته است که باید به اقوام دیگر بها دهیم و پاسدار حقوق آن‌ها هم باشیم. این سفر نشان می‌دهد رئیس‌جمهور به شعارهای انتخاباتی خود پایبند است و محترم شمردن حقوق آحاد ملت ایران از جمله مردم سیستان و بلوچستان در دستور کار آقای روحانی است و هدف رئیس جمهور اجرای شعارهای انتخاباتی خود است. سفر استانی به سیستان و بلوچستان حرکتی بجا، درست و هوشمندانه است و امیدواریم مردم سیستان و بلوچستان همان طور که در انتخابات رای بالایی به آقای روحانی دادند در نشست‌ها و برنامه‌های رئیس‌جمهور نیز شرکتی فعال داشته باشند و به بدخواهان ایران ثابت کنند آذری و کرد و بلوچ و ترکمن ، سنی و شیعه در قبال منافع ملی منسجم و متحد هستند و از تمامیت ارضی ایران به نحو شایسته ای دفاع می کنند.

انتهای پیام