تاریخ انتشار خبر: ۹ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۰۱:۱۶:۳۱
کد مطلب : 112602
شهردار این شهر نشان لیاقت گرفت(1)

گشت و گذار حیوانات اهلی در خیابان ها تا حرکت گله ای سگ های ولگرد در آبادان/ ضعف مشهود شهرداری آبادان در جمع آوری حیوانات مزاحم

شهردار آبادان به تازه گی تصویری از دریافت نشان لیاقت را در ابعاد بزرگ در انظار عمومی به نمایش گذاشت.در سلسله گزارش هایی سعی داریم ، نمونه هایی از دلایل اعطای این نشان به وی را گزارش دهیم.

سگهای-ولگرد-۱

به گزارش عصر آبادان ، یکی از معضلات زندگی شهری ، حیوانات موذی هستند؛ حیواناتی که توانسته‌اند به راحتی جایی در کنار انسان‌ها دست و پا کنند و با پراکندگی قابل توجهی در شهرها به حیات خود ادامه دهند.  زمانی موش‌ها بیشتر در مرکز شهر و هم‌جوار با رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌ها برای خود کلونی‌های بزرگ ایجاد می کردند  ، بخش بزرگی از عنوان حیوانات موذی را به خود اختصاص می‌دهند. اما مدت ها است که تعداد زیاد گربه ها و سگ ها و افزایش تعداد این موجودات ، باعث غلبه پیدا کردن معضل آنها بر وجود موش ها شده است .
این حیوانات عموما با خنک شدن هوا به محله ها می‌آیند و در تاریکی هوا موجب وحشت اهالی می‌شوند. از سوی دیگر بسیاری از ساکنان این محله ها نگران بیمار بودن سگ‌ها هستند. ضمن اینکه افزایش تعداد آن‌ها به ویژه در شب باعث سلب آسایش اهالی شده است و ورود جدی شهرداری برای رسیدگی به این موضوع ضروری است. گربه ها نیز که محل اصلی زندگی آنان با مردم یکی شده است اذیت و آزار های خاص خود را دارند .
همزیستی انسان ها و حیوان ها بعضی وقت ها آنقدر بالا می گیرد که کوچه و خیابان های شهر به جولانگاه حیوانات بدل می شود اما این اتفاق می تواند تبعات بهداشتی و اجتماعی ناخوشایندی به همراه داشته باشد.
با توجه به در پیش بودن فصل گرما و افزایش احتمال انتقال بیماری ها از سگ‌ به انسان لزوم اقدام عملی و فوری در این زمینه به منظور جلوگیری از بروز هرگونه مشکل بهداشتی و یا حادثه ای تلخ برای شهروندان بیش از پیش احساس می شود.
بیماری کیست هیداتید، هاری و بیماری های مشترک بین انسان و حیوان تنها چند نمونه از بیماری ناشی از وجود این سگ ها در شهر است که امکان دارد از زمان آلوده شدن تا بروز نشانی ها حتی ده ها سال فاصله دیده شود، لذا این امکان وجود دارد که آلودگی در سنین کودکی و نشانی ها در سنین میان سالی و بالاتر روی دهد.
سر و صدای سگ‌ها در ساعت پایانی شب و شیوع بیماری‌های قابل انتقال بین این حیوان و انسان و سیر صعودی افزایش جمعیت سگ‌های ولگرد موجب ایجاد نگرانی‌هایی برای مردم شده است.
بر اساس بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری، جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و… و جمع آوری حیوانات بدون صاحب و دفع حیوانات مریض، مزاحم و ولگرد از وظایف شهرداری هاست.

به نظر می رسد شهرداری آبادان برای این مهم برنامه خاصی ندارد و آنچه این روزها با آن مواجهیم ، افزایش روز افزون و زاد و ولد غیر طبیعی این حیوانات مزاحم در سطح شهر به ویژه در مناطق حاشیه ای است.

در آینده گزارش های تصویری و متنی بیشتری از این معضل زیست محیطی تهیه و منتشر خواهیم کرد. از گشت و گذار حیوانات اهلی در فضاهای سبز شهری گرفته تا حرکت گله ای سگ های ولگرد در ساعاتی از شبانه روز در آبادان ، نمونه هایی از ضعف شهرداری آبادان در برخورد با این پدیده نامیمون است که در باره آنها بیشتر خواهیم نوشت.

 1. یونس می‌گه:

  وقتی زباله ها و نظافت انجام نمیشه معلومه که این حیوانات از سروکولمون بالا میرن دلت خوشه این شهرداری وظایف اولیه و عادیش رو انجام نمیده شما میگید حیوانات مزاحم رو جمع کنن خداییش ادامه بدین شاید این شهردار و شورا صدای مردم بیچاره رو بشنون…

 2. کعبی می‌گه:

  وقتی رییس شورا وامدار شهردار است چه انتظاری دارید

 3. محمد می‌گه:

  سلام
  وقتی غیر بومیها را با سلام و صلوات به آبادان می آورند و نشان لیاقت به بی لیاقتی آنها میدهند همین میشود که هیچ وقت آبادان آباد نخواهد شد
  شورای شهر به خود بیاید و یک شهردار غیر سیاسی آبادانی انتخاب کند و الا خود محکوم به حذف در دوره بعد است