تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , فروردین, ۱۳۹۳ | ۱۰:۲۸:۱۲
کد مطلب : 25542
تازه‌های وب و اینترنت

گوگل، تهدیدی برای آینده جهان

ماتیاس دافنر، مردی که گرداننده برخی از پرفروش‌ترین روزنامه‌های اروپاست با انتشار نامه‌ای انتقادی اتهامات تندی را به شرکت گوگل وارد کرده است.

وی در این نامه نوشته  که گوگل با جنجال فراوان در حال ایجاد یک ابردولت دیجیتال است و با این کار خود آینده اروپا را تهدید می‌کند.

دافنر که مدیر مسئول چندین روزنامه بزرگ اروپایی است گوگل را به سوءاستفاده از موقعیت انحصاری خود در بازار دیجیتال متهم کرده است. وی مدعی شده که گوگل نظامی تبعیض آمیز را اداره می کند که علیه رقبای این شرکت عمل کرده و آنها را در دسته‌بندی این موتور جستجو در رتبه‌هایی پایین نمایش می‌دهد.

به نوشته وی فلسفه نظام انحصارطلبانه گوگل این است: اگر نمی‌خواهید به کارتان پایان دهیم، بهتر است پول خرج کنید. دافنر از اینکه وی و دیگر همکاران اروپاییش به گوگل وابسته هستند و این شرکت می تواند از طریق سایت های روزنامه های آنها ترافیک زیادی را به خود اختصاص دهد اظهار نارضایتی کرده‌اند . او همچنین در مورد برنامه‌های آتی گوگل اظهار نگرانی کرده است.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: عملکرد گوگل ما را نگران زندگی حرفه‌ای و خصوصیمان می‌کند. زیرا در خانه، اتومبیل، مراکز درمانی و در دنیای رباتیک حضور دارد. گوگل ارزش های ما، انسانیت ما، جامعه ما و جهان را و به خصوص آینده اروپا را تحت تاثیر قرار می دهد.

به گفته دافنر، لاری پیج مدیر عامل گوگل در رویای وجود جهانی است که در آن هیچ قانونی در زمینه حفاظت از داده های شخصی وجود نداشته باشد و هیچ احساس مسئولیت دموکراتیکی نیز در کار نباشد. وی تصریح کرده که انتقاد از گوگل به معنای انتقاد از اینترنت نیست.

منبع: فارس