تاریخ انتشار خبر: ۲۲ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۸:۵۶:۲۴
کد مطلب : 50192
یادداشت/

یک شورا ، یک کلانشهر و جای خالی شهروند/ آیا رای من در شورای شهر گم شده؟

حالا این به اصطلاح پارلمان شهری ما (البته به قول خودشان)ایامی است که جلساتش غیرعلنی است یعنی نمی دانیم آیا جلسات با حد نصاب است یا بی حدنصاب؟ لوایح با رای اکثریت حاضر است یا غائب؟ اصلا سود و زیان مصوبات چیست؟ مخالف و موافقی هم دارند یا نه؟

 

 

 

 

وقتی می خواهیم بادش کنیم و در جلسات استانی پروبالش بدهیم می گوییم نامش پارلمان شهری است ولی آن زمان که می خواهیم با دوستانمان دورهمی باشیم می گوییم شورای خالی است یعنی محلی برای شنیدن و گفتن من وآن چند نفری که مثل من هستند.

فکرش را بکنید اگر مجلس شورای اسلامی را چند هفته ای فقط غیرعلنی برگزار کنند جامعه چه واکنشی نسبت به این کار نشان می دهد؟ جز اینکه احساس می کند مجلس مردم را محرم نمی داند؟

حالا این به اصطلاح پارلمان شهری ما (البته به قول خودشان)ایامی است که جلساتش غیرعلنی است یعنی نمی دانیم آیا جلسات با حد نصاب است یا بی حدنصاب؟ لوایح با رای اکثریت حاضر است یا غائب؟ اصلا سود و زیان مصوبات چیست؟ مخالف و موافقی هم دارند یا نه؟

می گویند برای آرام کردن فضای شورا جلسات را غیرعلنی کرده ایم! آخر کسی نیست بپرسد این فضا را چه کسی آشفته کرد که برای آرام کردنش افکار عمومی را حذف می کنید، حق آگاهی من شهروند از جامعه ای که در آن زیست می کنم چه می شود؟

اصلا حرف شما درست، عده ای اینجا پرخاشگرند و عده ای اهل مسامحه،خب بگذارید مردم ببینند شاید در انتخاب بعدی خود نسبت به این افراد تجدید نظر کنند.

راستی نظارت شهروندان بر عملکرد منتخبینشان چه می شود مگر بخش زیادی از این نظارت با آگاهی از نظرات آن ها در جلسات شورا محقق نمی شود پس چرا فضای شیشه ای نظارت عمومی را دودی کرده اید؟

رئیس شورا می گوید” جلسات ما غیرعلنی نیست بلکه علنی غیر مستمع است ” این جمله را برای بسیاری از کسانی که به شورانشیان محترم رای داده اند ارسال کردم و نظرشان را در این خصوص جویا شدم در انتها پاسخی جز این دریافت نکردم-؟؟؟؟؟؟- فقط یکی از دوستان حکیمانه گفت:خب رک بگه می خواد بپیچونه ما خودمونو می پیچونیم دیگه چرا ارسطو رو به زحمت بندازیم!

نائب رئیس هم که اینطور پاسخ داده است:” این که جلسات علنی یا غیر علنی باشد در اختیار اعضای شورا است. ما برای اینکه جلسات مفیدتر باشد این تصمیم را گرفتیم/کجای قانون آمده است که جلسات شورا باید علنی و با حضور مستمع برگزار شود، قانون اشاره نکرده است و این در اختیار خود اعضای شورا است.” یعنی الان اعضای شورا شهروندان و رسانه ها را اعمال قانون کردند؟ اگر نیاز به عذرخواهی است بگویید بخاطر این یکسالی که همراهتان بودیم ابراز ندامت کنیم؟اگر با نبود ما جلسات شما مفیدتر می شود قول می دهیم راضی بمانیم ولی اگر…

خلاصه اینکه اتفاقات رخ داده درشورا هیچ ارتباطی به مردم و رسانه ها ندارد ، شرایط فعلی زاییده اقدامات خود اعضاست لذا اگر خودتان را می رانید مردم را نرانید.

وعده ما جلسه بعدی شورا با حضور مردم و رسانه ها…

 

پی نوشت:

خشت اول چون نهد معمارکج تا ثریا می رود دیوار کج

 

منبع: رهیاب