تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , شهریور, ۱۳۹۴ | ۱۷:۲۴:۳۰
کد مطلب : 100887
معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان:

۱۴۰ مدرسه در حوزه دانشکده دارای استاندارد بهداشتی هستد

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: ۱۴۰ مدرسه در شهر های حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان دارای استاندارد بهداشتی هستد که از این تعداد ۸۰ مدرسه در آبادان، ۴۰ مدرسه در خرمشهر و ۲۰ مدرسه در شادگان قرار دارند.

به گزارش عصر آبادان، شهرام ترحمی در نشست خبری معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان که امروز در سالن جلسات ساختمان این معاونت برگزار شد، اظهار داشت: برای تعیین استاندارد وضعیت بهداشت مدارس ۸ مورد در نظر گرفته‌شده است.

وی افزود: مدیریت مبتنی بر سلامت یکی از این موارد است به این معنی که مدیریت مدرسه رویکرد و مسیر کار خود را در جهت توجه به‌سلامت دانش‌آموزان انجام دهد.

ترحمی گفت: محیط و فضای سبز نیز باید برای دانش‌آموزان به حد استاندارد برسد به‌طوری‌که به ازای هر دانش‌آموز یک مترمربع فضای سبز در مدارس داشته باشیم.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به تغذیه سالم در مدارس، بیان کرد: بوفه و مکان ارائه تغذیه در مدارس باید دارای امکانات بهداشتی لازم و شرایط تعریف‌شده باشد.

وی بابیان اینکه مراقبت‌های بالینی نیز جزء نیاز دانش‌آموزان است، اظهار کرد: همچنین باید به مسائل روحی و روانی که بر روی بهداشت دانش‌آموز تأثیرگذاراست نیز توجه داشت.

ترحمی نقش والدین را در سلامت دانش‌آموزان پررنگ خواند و گفت: باید زمینه برای ایجاد آموزش‌های لازم در سطح موردنظر در مدارس ایجاد شود.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان اظهار داشت: سرویس بهداشتی و آبخوری مدارس نیز باید در سطح مشخصی از استاندارد باشد و حداقل امکاناتی در آنها وجود داشته باشد.

وی گفت: رعایت بهداشت دهان و دندان نیز هشتمین مورد در نظر گرفته‌شده برای تعیین سطح استاندارد بهداشتی مدارس است.

 

۱۴۰ مدرسه دارای استاندارد

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان عنوان کرد: با توجه به موارد مذکور سطح بهداشت مدارس ارزیابی‌شده و رتبه‌بندی بر همین اساس صورت می‌گیرد.

وی گفت: ۱۹ درصد از مدارس در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان که سه شهرآبادان، خرمشهر و شادگان را شامل می‌شود دارای استاندارد بهداشتی لازم هستند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان تعداد مدارس دارای استاندارد بهداشتی را ۱۴۰ مدرسه عنوان کرد و گفت: از این تعداد ۸۰ مدرسه در آبادان، ۴۰ مدرسه در خرمشهر و ۲۰ مدرسه در شادگان قرار دارند.

ترحمی با اشاره به اینکه استاندارد بودن بهداشت مدارس همیشگی نیست، اظهار داشت: این‌گونه نیست که مدرسه‌ای که به حد استاندارد رسید همیشه در همین شرایط بماند چراکه حفظ شرایط استاندارد نیاز به توجه و رسیدگی مداوم دارد.

وی گفت: بر همین اساس سطح بهداشت مدارس رتبه‌بندی با تعداد ستاره مشخص می‌شود که ما به دنبال ۵ ستاره کردن همه مدارس در شهرهای حوزه دانشکده هستیم ولی تا ایده آل خود فاصله زیادی داریم.

 

سلامت دهان و دندان

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان اظهار کرد: در راستای اجرای طرح سلامت دهان و دندان، نوعی از دهان‌شویه به نام وارنیش کلراید در مدارس عرضه می‌شود.

ترحمی افزود: پوسیدگی دندان کودکان در کشور ما درحد کشورهای درحال‌توسعه است اما در سنین نوجوانی افراد به‌یک‌باره شاهد افزایش این آمار هستیم.

این مسئول عنوان کرد: این موضوع نشان می‌دهد که باید به پوسیدگی دندان در دانش‌آموزان سنین پایین‌تر توجه شود تا در آینده دچار مشکل نشوند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان بیان کرد: به همین منظور علاوه بر ارائه آموزش‌های لازم، بین ۶۷ هزار و ۷۰۷ دانش‌آموز دهان‌شویه به‌منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان توزیع می‌شود.

 

ترویج تحرک فیزیکی

ترحمی بابیان اینکه در شهرستان آبادان ۹ ماه از سال شرایط هوا طوری است که مردم تمایل زیادی به تحرک در فضای بازندارند، عنوان کرد: در ماه‌های دیگر نیز فصل امتحانات است و خودبه‌خود تحرک‌ها کمتر می‌شود.

وی گفت: به همین دلیل و به‌منظور افزایش تحرک در جامعه به فکر آموزش این کار در دانش‌آموزان افتادیم تا این موضوع بیشتر جاافتاده و در سنین بالاتر نیز ادامه پیدا کند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان اعلام کرد: در همین راستا امسال طرح ترویج تحرک فیزیکی را در مدارس اجرا می‌کنیم که بر اساس این طرح دانش‌آموزان در زمان‌های مشخص به مدت ۱۰ دقیقه بر اساس پوسترهای نصب‌شده و با کمک معلم تحرک انجام می‌دهند.

ترحمی افزود: در فاز اول این کار را برای ۱۰ درصد از دانش‌آموزان پایه هفتم شروع کردیم و به‌مرور این تعداد را افزایش می‌دهیم.

 

ارزیابی مقدماتی دانش‌آموزان

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: قرار است طرح ارزیابی مقدماتی و معاینات دانش‌آموزان مقطع متوسطه با مشارکت سازمان منطقه آزاد اروند اجرا شود که از طرف ما آمادگی کامل وجود دارد ولی تاکنون بودجه لازم برای این طرح به ما نرسیده است.

وی با تشریح جزئیات این طرح بیان کرد: در طرح ارزیابی مقدماتی و معاینات دانش‌آموزان مقطع متوسطه، دانش‌آموزان به‌صورت رایگان ویزیت شده و زیر نظر پزشک متخصص قرار می‌گیرند.

ترحمی اظهار داشت: آزمایش‌ها لازم نیز از دانش‌آموزان انجام گرفته و چنانچه بنا بر تشخیص پزشک متخصص فرد احتیاج به لوازم کمکی مانند عصا، سمعک یا عینک داشته باشد در اختیار دانش‌آموز قرار داده می‌شود.

این مسئول بابیان اینکه پس از دریافت بودجه بلافاصله طرح آغاز می‌شود، اعلام کرد: تمامی مراحل طرح ارزیابی مقدماتی و معاینات دانش‌آموزان مقطع متوسطه به‌صورت رایگان انجام می‌شود و دانش‌آموزان بابت آزمایش یا وسایل دریافتی هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: چنانچه افراد در سنین نوجوانی با مشکلاتی در حوزه سلامت مواجه شوند و درمانی صورت نگیرد در سنین بالاتر این مشکلات عمق بیشتری پیداکرده و درمان آن سخت‌تر می‌شود به همین دلیل باید در سنین نوجوانی موردتوجه قرار گیرند.

 

ارتقاء سلامت باروری در نوجوانان

ترحمی سن بلوغ در نوجوانان را سنی حساس توصیف کرد و گفت: ممکن است افراد در این سن سؤالاتی داشته باشند و یا با اختلالات روانی مواجه شوند.

وی اظهار کرد: در سن بلوغ نوجوان احتیاج به توجه خاص داشته و باید به نحوی مناسب به سؤالاتش پاسخ داد که این موضوع در طرح ارتقاء سلامت باروری در نوجوانان در نظر گرفته‌شده است.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان بابیان اینکه اغلب این مسائل با مشاوره حل می‌شود، بیان کرد: به همین منظور تعدادی مشاور برای حضور در مدارس در نظر گرفتیم.

ترحمی در خاتمه اظهار داشت: با توجه به کمبود ویتامین دی در افراد بنا داریم تا با ارائه آموزش‌های لازم و در نظر گرفتن مکمل‌های دارای این ویتامین به حل این مسئله در دانش آموزان کمک کنیم.