تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۰:۱۷:۱۰
کد مطلب : 57749

۴ مدال حاصل کار تکواندوی ایران در مکزیک

مرحله نهایی مسابقات گرند پری تکواندو در مکزیک به پایان رسید و تیم چهار نفره ایران توانست چهار مدال(یک طلا،یک نقره و دو برنز) کسب کند.

به گزارش  عصر آبادان،مرحله فینال رقابتهای گرندپری در سال ۲۰۱۴ برای کسب امتیاز سهمیه المپیک بود پس از ۲ روز در سالن مرکزی شهر کوئرتارو مکزیک به پایان رسید و هر ۴ نماینده ایران مدال گرفتند تا جایگاه خود را در رنکینگ المیپک بهبود بخشند و یک قدم به کسب سهمیه المپیک ریو نزدیک شوند.

در روز پایانی این رقابتها بهنام اسبقی در وزن در ادامه رقابتهای فینال گرندپریکس، بهنام اسبقی به مدال برنز وزن ۶۸- کیلوگرم دست یافت و ۲۸.۸۰ امتیاز را به سبد اندوخته های خود در رنکینگ المپیک اضافه کرد.

مبارزات تکواندوکاران در دومین و آخرین روز از مرحله فینال مسابقات گرندپریکس در سال ۲۰۱۴ (G۸)، از عصر دیروز (پنجشنبه)، با برگزاری پیکارهای اوزان ۶۸- و ۸۰+ کیلوگرم (وزن دوم و چهارم المپیک) مردان و ۵۷- و ۶۷+ کیلوگرم زنان در سالن مرکز کوئرتارو مکزیک در حال پیگیری است.

در ادامه این رقابتها، بهنام اسبقی در وزن ۶۸- کیلوگرم ابتدا “جا اوآد آچاب” از بلژیک (قهرمان اروپا و دارنده مدال نقره گرندپری) را با نتیجه ۱۳ بر ۶ شکست داد اما در دومین دیدار نتیجه را به “الکسی دنیسنکو” از روسیه (دارنده مدال برنز المپیک ۲۰۱۲ لندن، نایب قهرمان اروپا و قهرمان ۲ دوره مسابقات گرندپری) واگذار کرد و از راهیابی به فینال بازماند.

وی برای کسب مدال برنز باید به مصاف “سروت تازگل” از ترکیه می رفت که نماینده ترکیه به دلیل آسیب دیدگی از حضور در این مبارزه انصراف داد تا این رقابت به سود هوگوپوش کشورمان به پایان برسد و بهنام اسبقی مدال برنز وزن دوم را بدست آورد.

قهرمان جهان و آسیا با کسب این مدال برنز ۲۸.۸۰ امتیاز را به اندوخته های خود در رنکینگ المپیک اضافه کرد. اسبقی پیش از این نیز در سه دوره رقابتهای گرندپری منچستر ۲۰۱۳، چین و قزاستان ۲۰۱۴ به مدال برنز دست یافته بود.

سجاد مردانی در وزن ۸۰+ کیلوگرم ابتدا “ماهاما چو” از انگلیس (دارنده مدال طلا، نقره و برنز گرندپریکس) را با نتیجه ۱۳ بر ۱۱ شکست داد اما در دومین دیدار با نتیجه ۶ بر ۵، مغلوب “دونگمین چا” از کره جنوبی (دارنده مدال طلا المپیک ۲۰۰۸ پکن، نایب قهرمان جهان) شد و از راهیابی به فینال بازماند.

وی در حالیکه باید برای کسب مدال برنز به مصاف “استفان لامبدین” از امریکا می رفت اما نماینده امریکا به دلیل آسیب دیدگی از حضور در این مبارزه انصراف داد تا این رقابت به سود هوگوپوش کشورمان به پایان برسد و سجاد مردانی دومین مدال برنز ایران را در این مسابقات به نام خود ثبت کند.

نایب قهرمان جهان، با کسب این مدال ۲۸.۸۰ امتیاز را به اندوخته های خود در رنکینگ المپیک اضافه کرد. مردانی پیش از این نیز در ۲ دوره رقابتهای گرندپری چین و منچستر ۲۰۱۴ به مدال برنز دست یافته بود.

در روز اول این رقابتها فرزان عاشورزاده نماینده وزن دوم ایران، که جوانترین تکواندوکار حاضر در این رقابتها به شمار می رفت در هر ۳ دیدار خود حریفانش را پیش از پایان وقت قانونی مسابقات، ۱۲تایی کرد و مقتدرانه بر سکوی قهرمانی ایستاد.

همچنین مهدی خدابخشی دیگر نماینده ایران در این روز که نماینده کشورمان در وزن سوم بود، دیدار پایانی را به تکواندوکار روسیه واگذار کرد و به مدال نقره دست یافت.

بدین ترتیب تیم چهار نفره ایران یک مدال طلا،یک مدال نقره و دو مدال برنز کسب کرد.

این دوره از رقابتها با حضور ۶۴ تکواندوکار برتر رنکینگ در ۴ وزن المپیکی مردان و زنان به میزبانی “کوئرتارو” مکزیک برگزار شد که به نفر اول ۸۰ امتیاز، نفر دوم ۴۸ امتیاز، نفر سوم ۲۸.۸۰ امتیاز، نفر چهارم ۱۷.۲۸ امتیاز و نفرات پنجم ۱۲.۱۰ امتیاز در راستای کسب سهمیه المپیک ۲۰۱۶ ریو تعلق گرفت.

از تیم ایران و با دعوت فدراسیون جهانی، فرزان عاشورزاده در وزن اول المپیک با رنکینگ ۶، بهنام اسبقی در وزن دوم المپیک با رنکینگ ۳، مهدی خدابخشی در وزن سوم المپیک با رنکینگ ۴ و سجاد مردانی در وزن چهارم المپیک با رنکینگ ۷ در این رقابتها بر روی شیاپ چانگ رفتند.

در این رقابتها، در مجموع ۱۲ مدال توزیع شده در بخش مردان؛ روسیه با ۲ مدال طلا ، تیم ایران با یک طلا، یک نقره و ۲ برنز و کره جنوبی با یک طلا، یک نقره و یک برنز ، بهترین عملکرد را در بین کشورهای حاضر در این مسابقات داشتند.

بیژن مقانلو (سرمربی)، مهدی بی باک و مهرداد یوسفی (مربی) هدایت تیم ایران را در این مسابقات برعهده داشتند و غلامحسن ذوالقدری رییس سازمان تیم‌های ملی نیز به عنوان سرپرست در کنار تیم حضور داشت.

حافظ مهدوی، به عنوان داور در این دوره از رقابت‌ها به قضاوت پرداخت.

مدال آوران این رقابتها به شرح ذیل است:

وزن ۵۸- کیلوگرم:

۱- فرزان عاشورزاده از ایران
۲- تاهیمون چا از کره جنوبی
۳- تاهیون کیم از کره جنوبی

وزن ۶۸- کیلوگرم:

۱- الکسی دنیسنکو از روسیه
۲- گونزالز بونیلا از اسپانیا
۳- بهنام اسبقی از ایران

وزن ۸۰- کیلوگرم:

۱- البرت گائون از روسیه
۲- مهدی خدابخشی از ایران
۳- سباستین کریسمانیچ از آرژانتین

وزن ۸۰+ کیلوگرم:

۱- دونگمین چا از کره جنوبی
۲- جسور بایکازوف از ازبکستان
۳- سجاد مردانی از ایران

مسابقات گرندپری سال آینده نیز در ۴ مرحله پیگیری می شود هر تکواندوکاری که بتواند در جایگاه اول تا ششم رنکینگ المپیک قرار بگیرد، جواز حضور در المپیک ۲۰۱۶ ریو برزیل را بدست می‌آورد.

گفتنی است؛ مسابقات جام جهانی از فردا شنبه (۱۵ آذرماه) به میزبانی مکزیک آغاز خواهد شد که تیم ایران با ۷ تکواندوکار (عاشورزاده، مستعان، معتمد، نصرآزادانی، حجی زواره، عبدالهی و خدابخشی) در این رقابتها حضور خواهد داشت.

منبع: ایسنا
انتهای پیام