تاریخ انتشار خبر: ۷ , مهر, ۱۳۹۴ | ۰۳:۴۸:۵۱
کد مطلب : 101492
مدیرکل آبفا آبادان:

۶ هزار انشعاب غیرمجاز آب در آبادان وجود دارد /۷۰ درصد آب شرب هدر می رود

مدیرکل آبفا آبادان گفت: با احتساب ۹۲ هزار لیتر آبی که در حال حاضر در آبادان مصرف می‌شود و محاسبه سرانه مصرف، روزانه حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آب خارج از محاسبات و یا پرداخت هزینه‌ها به مصرف می‌رسد و درواقع تلف می‌شود.

۸۱۴۷۶۵۴۰-۶۲۲۴۵۳۳

به گزارش عصر آبادان، ابراهیم شریفی فرد در جلسه علنی شورای اسلامی شهرآبادان که امروز با حضور مدیر اداره آبفا آبادان در سالن جلسات ساختمان این شورا برگزار شد، اظهار داشت: در آبادان ۸۰۰ کیلومتر شبکه آب با جنس‌های مختلف لوله داریم که مقدار کمی نبوده و کنترل آن به‌راحتی میسر نیست.

شریفی فرد یکی از دلایل زمان‌بر بودن لوله‌های شکسته آب را شبکه گسترده آب در آبادان توصیف کرد و گفت: باوجود شبکه گسترده آب و آب تلف‌شده زیاد، میزانEC ( املاح همراه آب) نسبت به ۱۰ سال گذشته در آبادان پیشرفت چشمگیری داشته است.

وی بیان کرد: پیشرفت میزان EC در آزمایش‌های ما ثابت‌شده است و می‌توان به‌راحتی آن را نشان داد. مقدار EC در آب آبادان هم‌اکنون مقدار ۲۰۰۰ mho است.

۷۰ درصد آب شرب تلف می‌شود

مدیرکل آبفا آبادان گفت: طی آخرین بازدیدی که وزیر محترم نیرو از آبادان داشت قول افزایش سهم آبادان از آب غدیر و رسیدن مقدار ۱۰۰ هزار مترمکعب را به ما داد.

وی بابیان اینکه در حال حاضر این میزان برای آبادان ۹۲ هزار مترمکعب است، عنوان کرد: سرانه مصرف آب در دنیا برای هر نفر ۱۳۰ لیتر در شبانه‌روز است.

مدیرکل آبفا آبادان افزود: سرانه مصرف برای کشور ما چیزی بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ لیتر برای هر نفر در شبانه‌روز است که با توجه به جمعیت آبادان در این شهر روزانه ۶۰ هزار مترمکعب آب نیاز است.

شریفی فرد بیان کرد: با احتساب ۹۲ هزار لیتر آبی که در حال حاضر در آبادان مصرف می‌شود روزانه حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آب خارج از محاسبات و یا پرداخت هزینه‌ها به مصرف می‌رسد.

وی این مقدار آب را آب تلف‌شده خواند و اظهار کرد: باید ببینیم این مقدار کجا می‌رود و آن را کنترل کرد تا در محاسبات اداره آبفای آبادان لحاظ شود.

اکیپ‌های عملیاتی آماده ارائه خدمات

مدیرکل آبفا آبادان با اشاره به اکیپ‌های عملیاتی این اداره، عنوان کرد: اکیپ‌های عملیاتی در هر سه منطقه آبادان مستقر هستند و این‌گونه نیست که منطقه‌ای بدون اکیپ عملیاتی باشد.

وی افزود: همچنین در هر سه منطقه آبادان ماشین لجن کش وجود دارد به این صورت که در منطقه یک آبادان دو لجن کش، در منطقه ۲ آبادان یک لجن کش و در منطقه ۳ نیز یک لجن کش وجود دارد.

شریفی فرد با اشاره به سامانه تماس ۱۲۲ آبفا، اظهار داشت: بر اساس تماس‌هایی که با سامانه ۱۲۲ برقرار می‌شود مشکلات مردم بررسی‌شده و نسبت به حل آن‌ها اقدام می‌شود.

وی گفت: همچنین با تحلیل تراکم و پراکندگی شکایات، مشکلات را بررسی می‌کنیم و به‌تناسب آن عملیات لازم انجام می‌گیرد به‌طوری‌که اگر در مکانی میزان شکایات بیشتر باشد مسئله را ریشه‌ای‌تر بررسی می‌کنیم.

فقط بهره‌بردار هستیم

مدیرکل آبفا آبادان بابیان اینکه آبفا در شهرستان آبادان یک اداره خدماتی است، بیان کرد: این اداره به لحاظ حقوقی از بودجه‌های دولتی استفاده نکرده و به‌عنوان بهره‌بردار ارائه خدمات می‌کند.

شریفی فرد تصریح کرد: آبفا آبادان ایجادکننده طرح نیست و با استفاده از بودجه‌های جاری که برای اداره این اداره در نظر گرفته می‌شود از طرح‌ها بهره‌برداری می‌کند.

وی اظهار کرد: در بحث تعویض شبکه فرسوده و حل مشکلات فاضلاب صرفاً از بودجه جاری استفاده می‌کنیم. بهره‌بردار بودن ما الزامی است که بودجه برای ما ایجاد می‌کند.

این مسئول بیان کرد: بااین‌حال در شهرستان آبادان میزان شکایات مردمی در  ۳ ماهه دوم امسال نسبت به ۳ ماهه اول کاهش داشته است که این کاهش درباره شکایات ناشی از شکستگی لوله‌ها، مشکلات فاضلاب و مواردی از این قبیل بوده است.

۶ هزار انشعاب غیرمجاز

مدیرکل آبفا آبادان اظهار داشت: انشعاب‌های غیرمجاز کمر آبفا آبادان ر ا شکسته است و با توجه به عدم دریافت پول بابت مصرف آب از انشعاب کنندگان غیرمجاز ضربه بزرگی به ما واردشده است.

شریفی فرد بابیان اینکه ۶ هزار انشعاب غیرمجاز در آبادان وجود دارد، اعلام کرد: ۴ هزار انشعاب از این تعداد به‌طور مستقیم به شبکه آب وصل شده است و همچنین ۵ هزار کنتور معیوب وجود دارد.

وی بیان کرد: باید برای این وضع چاره‌ای اندیشیده شود تا این انشعاب‌ها قانونی شده و آبفا آبادان توانایی لازم برای ارائه خدمات مناسب را کسب کند.

شریفی فرد اظهار کرد: همچنین برای پرداخت قبض افرادی که بدهی دارند موارد تشویقی با کمک سازمان منطقه آزاد اروند در نظر گرفته‌شده است و مورد استقبال نیز قرارگرفته.

ساخت‌وسازها متوازن باشد

مدیرکل آبفا آبادان با اشاره به ساخت‌وسازهای زیاد، اظهار داشت: اگر به فاصله یک کیلومتر از شبکه فاضلاب ما ساخت‌وساز ایجاد شود برای تجهیز آن منطقه به فاضلاب با فرض کوچک بودن چیزی در حدود ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

شریفی فرد عنوان کرد: پس از ساخت مجموعه مسکونی جدید بیشترین هزینه و سخت‌ترین کار خدماتی بر عهده اداره آبفا است چراکه باید یک شبکه جدید فاضلاب ایجاد کند.

وی گفت: اگر ساخت‌وسازها در برنامه پیش‌بینی‌شده شهر قرار نگرفته باشد مسائل فنی نیز برای فاضلاب آن منطقه برای اتصال به فاضلاب شهری نیز به وجود نمی‌آید و نیاز به تجهیزات و شبکه خاص خود پیدا می‌کند که هزینه بالایی نیز به همراه دارد.

مدیرکل آبفا آبادان افزود: به همین دلیل ساکنان چنین مناطقی با مشکل درزمینهٔ آب و فاضلاب مواجه می‌شوند که بار این مشکل نیز بر دوش اداره آبفا آبادان قرار می‌گیرد.

شریفی بیان کرد: اگر ساخت‌وسازها در مسیر متوازن و مشخص انجام شود و فقط در همین مسیر مجاز اعلام شوند به‌تبع آن با مشکل فاضلاب نیز روبه‌رو نمی‌شوند.

پکیجی با ۱۲ پیشنهاد

مدیرکل آبفا آبادان بابیان اینکه از مشکلات آب و فاضلاب آبادان آگاه هستیم، اعلام کرد: به همین منظور پکیجی با ۱۲ پیشنهاد آماده کردیم و به سازمان منطقه آزاد اروند و هرجایی که بتوانیم از طریق آن بودجه‌ای به دست آوریم ارائه دادیم.

وی تعویض پمپ‌های فرسوده، افزایش مخازن کلرزنی از ۱۲ به ۱۵ مخزن، لایروبی کل شبکه و تعویض سیستم کلرزنی از گازی به الکتریکی را ازجمله این پیشنهادها خواند.

این مسئول گفت: همچنین تقویت فشار آب منطقه زولفقاری، افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب آبادان، تقویت فشار منطقه جمشیدآباد و بخشش جرائم کنتور نیز در پکیج پیشنهادهای ما قرار دارند.

شریفی فرد بابیان اینکه در پکیج پیشنهادی تمام نیازها و کمبودها دیده‌شده است، عنوان کرد: تمام دغدغه‌های مطرح‌شده توسط اعضای شورا در این جلسه نیز در پیشنهادهای ما وجود دارد.

وی اظهار کرد: در بحث لایروبی نیز دو پیمانکار لایروب مستقر کردیم تا کار لایروبی را انجام دهند و در بارندگی‌های امسال شاهد مشکلات دراین‌باره نباشیم.

  1. شیرازی می‌گه:

    با سلام
    ساکن میدان طیب خیابان ۱۷ میباشم . دراین محل با فشار کم آب مواجه هستیم بطوریکه بدون پمپ یک قطره آب از سیستم لوله کشی خانه خارج نمیشه ضمنا همیشه دراین خیابان شاهد جریان آب یا فاضلاب هستیم