تاریخ انتشار خبر: ۲ , شهریور, ۱۳۹۴ | ۰۱:۴۵:۰۵
کد مطلب : 100111
امام جمعه آبادان در گفت و گو با عصر آبادان:

فاجعه سینما رکس فتنه ساواک برای بدنامی متدینین بود/حذف این واقعه از تقویم ملی کج سلیقگی است

عصر آبادان: امام جمعه آبادان از حذف سالروز فاجعه سینما رکس از تقویم ملی انتقاد کرد.

به گزارش عصر آبادان ، حجت الاسلام و المسلمین علی ابراهیمی امام جمعه آبادان در گفت و گو با خبرنگار عصر آبادان با اشاره به سالروز حادثه سینما رکس آبادان در سال ۵۷ اظهار داشت : قراین و شواهد نشان می دهد این ماجرا از قبل طراحی شده بود و سناریوی ساواک برای ایجاد شکاف میان امت با امام(ره) و پیروانش بود.عده ای بی گناه رفته بودند یک فیلم را تماشا کنند اما مظلومانه در فتنه نظام ستمشاهی ، زنده زنده سوختند.

امام جمعه آبادان گفت: وقتی بررسی می کنیم در می یابیم که در هنگام وقوع حادثه به آتش نشانی ، شهربانی و به مردم اجازه ورود داده نمی شود تا با عمیق کردن فاجعه ، این جنایت را به گردن نیروهای انقلابی و مذهبی بیندازند و سعی کنند این طور به جامعه القاء کنند که چون مذهبیون با هنرهای جدید مانند سینما و تئاتر رابطه خوبی ندارند ، دست به چنین اقدامی زده اند تا بدین وسیله زمینه بدنامی و بی اعتمادی مردم به مذهب و دین و رهبران دینی را به وجود آورند.

وی افزود: حضرت امام(ره) در دوران انقلاب و بعد از آن ، بارها به حادثه سینما رکس اشاره و این نشان می دهد آبادان و واقعه سینما رکس ، از جایگاه ویژه ای در پیشبرد انقلاب برخوردار بوده اند.

ابراهیمی با انتقاد از حذف سالروز فاجعه سینما رکس از تقویم انقلاب خاطرنشان کرد: سال های پیش ، سالروز این واقعه مهم در تقویم ثبت شده بود اما متاسفانه اخیراً بر اثر سهل انگاری و کج سلیقگی مسئولان این فاجعه انسانی که نقش بسزایی در شتاب بخشیدن به تحرکات انقلاب در کشور داشت، از تقویم ایران اسلامی پاک شده است که به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

امام جمعه آبادان تصریح کرد: نکته دیگر کم لطفی مسئولان برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدای سینما رکس است.البته گاهی مردم بصورت خودجوش اقداماتی برای سالگرد این حادثه ترتیب داده و می دهند و حتی بنیاد شهید هم گهگاهی به خانواده های قربانیان این فاجعه سرزده و دلجویی می کرد اما واقعا کافی نبود و بصورت جدی پرداخته نشد.

وی به برگزاری مراسم یادواره شهدای سینما رکس اشاره کرد و یادآور شد: امسال البته قرارگاه فرهنگی دفتر امام جمعه با همکاری سازمان منطقه آزاد اروند ،شهرداری و فرمانداری ویژه ، سپاه ، بسیج ، نیروی انتظامی ، پالایشگاه و صدا و سیمای مرکز آبادان توانستند مجموعه ای را به وجود بیاورند تا بهتر از گذشته نسبت به سالگرد فاجعه سینما رکس آبادان ادای تکلیف کنند.

حجت الاسلام ابراهیمی در ادامه اظهار داشت: صدا وسیمای مرکز آبادان امسال به معنای واقعی سنگ تمام گذاشت و پردازش فوق العاده ای در این رابطه انجام دادند. بحمداله آقای دبیقی از مدیران خوش فکر و موفقی است که دل در گروی مردم آبادان دارند و انصافاً صدا و سیمای آبادان به وظایف خود در این خصوص ، خیلی خوب عمل کرد.

وی گفت: در همین برنامه فرزند یکی از شهدای این حادثه در حالی که اشک شوق می ریخت پیش من آمد و می گفت : خوشحالم که برای اولین بار است که یادواره شهدای سینما رکس هرچند مختصر برگزار شد. همین باعث شد در مقابل این عزیزان و دیگر مادران و پدران شهید حادثه سینما رکس احساس شرمندگی کنیم.

امام جمعه آبادان خاطرنشان کرد: این را هم بگویم که هنرمندان آبادان کم نظیرند.ظرفیت های فوق العاده ای دارند که باید استفاده کرد.برنامه های خوب ، ایده آل ، اثر گذار و سازنده ای در این دو شب برگزار کردند که جای تقدیر دارد.تاکید می کنم که مسئولان آبادان قدر این هنرمندان متعهد را بیشتر بدانند و فضا را برای توسعه هنرهای ارزشی مهیا کنند.

ابراهیمی یادآور شد: اهل قلم و رسانه هم سعی کنند خارج از حب و بغض ها به این موضوع بپردازند و فاجعه آتش سوزی سینما رکس آبادان را به عنوان سند افتخار و مظلومیت مردم آبادان مورد بررسی و تحلیل قرار دهند.