تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , اسفند, ۱۳۹۴ | ۰۱:۱۲:۲۵
کد مطلب : 111126

“لقمه” ، محصولی لذیذ از خرما و سوغاتی بی نظیر از آبادان

در این مطلب سعی خواهیم کرد شما را با سوغات معروف آبادان یعنی لقمه بیشتر آشنا کنیم.

soghat1

به گزارش عصر آبادان: سوغات یا “ره آورد” ، ارمغان یا چیزی است که هر شخصی از شهر و دیاری که به آنجا سفر می کند با خود به همراه می آورد.

در ایران این واژه ی معمول زیاد استفاده می شود و شهرهای زیادی از کشور هستند که به داشتن تحفه ای منحصر به خود ، معروف اند و توشه ی میهمانان خود را با آن پر می کنند تا برای آشنایان خود ببرند.

گز و صنایع دستی اصفهان ، زیره ی کرمان ، عرقیات شیراز ، سوهان قم ، کشمش ، گردو و سفال همدان و آجیل و باقلوای تبریز و … نمونه هایی از سوغاتی هایی است که شهرهای مختلف کشور به آنها معروف شده اند و هموطنان عزیزمان انتظار دارند هر کدام از بستگان شان به هر نقطه کشور سفر کرد ، سوغات مخصوص به آن شهر را برای شان به ارمغان بیاورد.

اما ما به عنوان یک آبادانی ، هنوز نتوانسته ایم به مردم کشور بگوییم که سوغات شاخص مان چه چیزی است. و این مایه تاسف بود آبادان که سرشار از نعمت های بی بدیل الهی است و از آب و خاکش ، هزاران هزار تحفه ی کم نظیر به ثمر می رسد، نتواند سوغات معروف خود را به مسافران میلیونی اش هدیه دهد.

هرکدام از هموطنان که به اصفهان، قم ، کرمان ، تبریز و … مسافرت می کنند می دانند سوغات مخصوص آن شهر چه هست اما آیا وقتی به آبادان سفر می کنند ، می دانند چه چیزی را از این دیار با خود به ارمغان ببرند؟

برای همین تعدادی از تولیدکنندگان بومی برای معرفی ره آورد یا سوغات آبادان دست به ابتکاری جالب زدند و با توجه به ظرفیت مهم تولید خرما در آبادان ، تصمیم گرفته اند فرآورده های خرمایی را طی مراحل مختلف ، به محصولات متنوع تبدیل کنند و به بازار عرضه کنند. ابتکاری که امروز در شهرک صنعتی آبادان به ثمر نشسته و محصولات فرآورده های خرمای آبادان در فروشگاه های سراسر شهرستان و استان با قیمتی باورنکردنی به فروش می رسند که ” لقمه” از مهمترین آنهاست.به این ترتیب می توان در سبد سوغات مسافران پرشمار نوروزی و راهیان نور امسال ، سوغات آبادان یعنی “لقمه” را دید.

soghat-abadan (3)

“لقمه” ، ترکیبی از خرمای طبخ شده ، دانه کنجد و مغز گردوی مغذی و انرژی زا است که افزودنی های مصنوعی در آن هیچ جایی ندارد.

خبرنگار عصر آبادان برای آشنا شدن بیشتر مخاطبان با سوغات آبادان یعنی “لقمه” به شرکت تولیدی ایوان واقع در شهرک صنعتی آبادان رفت تا از نزدیک مردم را در جریان چگونگی تولید این محصول ارزشمند غذایی در آبادان قرار دهد.

به همین منظور با بختیاری ،مدیر تولید این کارخانه به گفت وگو نشستیم.

وی در این باره گفت: در حال حاضر با توجه به اینکه خطوط تولید مختلفی در حال کار هستند حدود ۲ تن در روز تولید داریم.

بختیاری افزود: یکی از اهداف ما این است که این محصولات به سوغات آبادان تبدیل شود و ارمغان و ره آوردی ناب برای آبادان و استان خوزستان باشد.

مدیر تولید این کارخانه همچنین مژده داد که از این پس هموطنان عزیزمان می توانند برای همیشه قند وشکر را کنار بگذارند و به جای آن از لقمه استفاده کنند.وی در این باره گفت: این محصول یعنی “لقمه” می تواند جایگزینی به مراتب سالم تر از سایر محصولات برای صبحانه ، عصرانه و میان وعده ها باشد.

soghat-abadan (12)

وی همچنین از آمادگی این شرکت تولیدی برای ارائه محصولات خرمایی از جمله “لقمه” و عرضه آن به زائران راهیان نور و میهمانان نوروزی در ایام پیش رو خبر داد.

بختیاری این را هم اضافه کرد که کیفیت این محصولات به اندازه ای است که می توانند آنان را صادرات هم کنند. او در این باره نیز خاطرنشان کرد: تولیدات ما ظرفیت صادرات دارد و در حال حاضر نمونه های محصولات خود را برای ارزیابی اولیه آزمایشگاهی به ایتالیا و چند کشور دیگر ارسال کرده ایم تا پس از تایید زمینه صادر نمودن سوغات آبادان به سراسر جهان نیز به وجود آید.

گفتنی است راه اندازی کارخانه ها ی تولید سوغات در هر شهرستان ، موجب افزایش فرصت های شغلی در مناطق مختلف و به کارگیری نیروهای بومی شده است.

تولید “لقمه” به عنوان سوغات شاخص آبادان ، می تواند زمینه ساز حضور سرمایه گذاران بومی و راه اندازی واحدهای تولیدی سوغات آبادان به جز اینکه به نهادینه شدن و معروفیت سوغات آبادان در کشور کمک می کند ، می تواند باعث رونق کسب و کار و کاهش نرخ بیکاری در این منطه نیز بشود.

soghat-abadan (4)

جالب است بدانید که در همین واحد تولیدی در شهرکت صعنتی آبادان ، حدود۲۷ تا ۳۰ نفر نیروی ثابت به کار گیری شده اند که با توجه به سفارشات در فصل های مختلف این تعداد گاهی به ۶۰ نفر نیز می رسد.

در این واحد تولیدی ۷ نوع محصول و فرآورده خرمایی تولید می شود که شاخص ترین آن ها “لقمه” یا همان سوغات آبادان است.

  1. مریم گفت:

    سلام از این محصول استفاده کردیم بسیار عالی بود.لطف میکنید شماره ای از این شرکت به ما بدهید تا بتوانیم خرید کنیم.ساکن تهران هستم.