تاریخ انتشار خبر: ۱۰ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۹:۴۰:۰۹
کد مطلب : 56955
سرپرست اداره آموزش و پرورش آبادان:

۱۴۸ دانش‌آموز ابتدایی در آبادان ترک تحصیل کرده‌اند

سرپرست اداره آموزش و پرورش آبادان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۱۴۸ دانش‌آموز مقطع ابتدایی در این شهرستان ترک تحصیل کرده‌اند.

خبرگزاری فارس: 148 دانش‌آموز ابتدایی در آبادان ترک تحصیل کرده‌اند

به گزارش عصرآبادان، جواد علوانیان عصر امروز در جلسه شورای آموزش و پرورش در محل دبیرستاد شاهد پنج مهر اظهار کرد: ۳۰ درصد از دانش‌آموزان ترک تحصیل کرده دختر و ۷۰ درصد پسر هستند که ۶۸ درصد آنها مربوط به مدارس روستایی و ۳۲ درصد مربوط به مدارس شهری است.

وی اضافه کرد: باید هر چه سریع‌تر دلایل بروز این مسئله بررسی و راهکارهای رفع آن ارائه شود.

سرپرست اداره آموزش و پرورش آبادان با بیان اینکه تشکیل شورای آموزش و پرورش در سال ۷۲ توسط مجلس شورای اسلامی و با هدف نظارت مردم و مسئولان بر کارکرد آموزش و پرورش و مشارکت برای بهبود وضعیت تحصیلی و تربیتی دانش‌آموزان به تصویب رسید، تصریح کرد: به دلیل گستردگی فعالیت‌های آموزش و پرورش به طور تقریبی تمام مردم به طور مستقیم و یا غیرمستقیم با آن در ارتباط هستند.

علوانیان یادآور شد: آنچه قانونگذار در بحث مشارکت مردمی با آموزش وپرورش مطرح کرده به دلیل آن است که این اداره به تنهایی قادر به رفع مسائل و مشکلات مرتبط با امر آموزش و پرورش نیست و همگان باید همکاری و مشارکت کنند.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود از تقویت نقش آموزش و پرورش و کارآمدی شورای آموزش و پرورش به عنوان طرح‌های مهم و قابل اجرا در آتیه‌ای نزدیک و در سطح استان خوزستان نام برد.

علوانیان گفت: اجرای مناسب و درست این طرح‌ها مشارکت بیشتر اعضای شورای آموزش و پرورش همراه با دریافت ایده‌ها و طرح‌های جدید آنان را طلب می کند.

سرپرست اداره آموزش و پرورش آبادان با بیان اینکه ۲۶ طرح توسعه‌ای آموزش و پرورش استان در قالب کتابچه‌ای جهت عملیاتی شدن در سطح اداره‌های آموزش و پرورش شهرهای مختلف استان توزیع شده است، از تلاش برای توسعه سوادآموزی و انسداد مبادی بی‌سوادی در شهرستان به عنوان یکی از این طرح‌ها نام برد.

وی با اشاره به اینکه بی‌سوادی در هر کشوری یک نوع عقب‌ماندگی محسوب می‌شود، افزود: طبق آمار موجود در شهرستان آبادان یک هزار و ۸۰۰ بی‌سواد داریم که باید توسط مدیران مدارس و با همکاری دانش‌آموزان جذب، پالایش و نسبت به هدایت آنان به  کلاس‌های سوادآموزی اقدام شود.

علوانیان اظهار کرد: توسعه دوره پیش دبستانی از دیگر موارد قابل پیگیری در طرح توسعه‌ای آموزش و پرورش استان خوزستان است که باید به طور کامل نسبت به جذب تمام سنین پیش دبستانی اقدام شود.

این مسئول با قدردانی از تلاش بهزیستی و مدارس غیرانتفاعی در این زمینه تصریح کرد: طبق آمار موجود یک هزار و ۴۸۰ دانش آموز در مقطع پیش دبستانی در مدارس دولتی و غیردولتی جذب شده‌اند که با توجه به جمعیت ۲۷۰ هزار نفری آبادان این میزان جذب بسیار کم و ناچیز است.

سرپرست اداره آموزش و پرورش آبادان با اشاره به توافقنامه استان خوزستان و وزارت آموزش و پرورش در زمینه جذب حداکثری در مقطع پیش دبستانی یادآورشد: ما نیز باید با تمام توان در این زمینه مشارکت کنیم.

وی ادامه داد: همچنین موضوع توسعه و تقویت هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کار دانش به لحاظ رشته‌های مهارتی و ساختمان‌ها در دستورکار آموزش و پرورش قرار دارد.

علوانیان با اشاره به اعلام آمادگی منطقه آزاد اروند در زمینه توسعه این بخش گفت: حضور در المپیادها، جشنواره‌های علمی و تلاش برای افزایش سطح قبولی دانش‌آموزان در آزمون سراسری کنکور از دیگر موارد قابل پیگیری و اولویت‌دار به شمار می‌رود.

سرپرست اداره آموزش و پرورش آبادان افزود: منطقه آزاد اروند مبلغ ۷ میلیارد تومان بابت کمک به توسعه و تقویت فضاهای آموزشی شهرهای آبادان و خرمشهر اختصاص داده، ضمن آنکه از سوی سازمان نوسازی وزارت آموزش و پرورش نیز ۷ میلیارد تومان به این امر تخصیص داده شده است.

این مسئول اظهار کرد: سازمان نوسازی همچنین موضوع تکمیل و تحویل سه طرح آموزشی در شهرستان آبادان را نیز تقبل کرده است.

به گفته وی، ارتقای جایگاه شهرستان در عرصه‌های علمی و آموزشی همکاری و همراهی تمام دستگاه‌های اجرایی شهرستان و مردم را طلب می‌کند.

علوانیان تصریح کرد: امسال از یک هزار و ۴۰۰ دانش‌آموز مقطع پیش‌دانشگاهی، ۵۵۰ نفر آنها موفق به ورود به دانشگاه شدند که باید کوشش شود تا میزان قبولی دانش‌آموزان در کنکور به حدود ۷۰ درصد بالغ شود.

سرپرست اداره آموزش و پرورش آبادان در پایان از توسعه ورزش آموزشگاه‌ها، توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و تلاش آموزش و پرورش در تقویت عواید مالی به عنوان دیگر طرح‌های قابل پرداخت در حوزه آموزش و پرورش عنوان کرد و گفت: فعال‌سازی و به‌روزرسانی کتابخانه‌های مدارس مدنظر است.

منبع: فارس