تاریخ انتشار خبر: ۱۴ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۰:۳۴:۴۲
کد مطلب : 64562

۱۷هزارمسموم بارندگی های امسال تکذیب نشدند/ابتکار فقط آمد و رفت،همین!

عصر آبادان :معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که برای اجلاس سراسری نماز به اهواز سفر کرده بود در خصوص یکی از بزرگترین سوالات حوزه مسئولیتش مطالبی مطرح کرد.

به گزارش رهیاب،معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که برای اجلاس سراسری نماز به اهواز سفر کرده بود در خصوص یکی از بزرگترین سوالات حوزه مسولیتش مطالبی مطرح کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گویی درباره آخرین بررسی ها در مورد منشاء آلودگی هوای اهواز و ناراحتی تنفسی ناشی از آن اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت خانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نفت علاوه بر تشکیل کارگروه هایی در استان خوزستان در سطح سازمان هم نشستی با هدف بررسی این موضوع تشکیل و تصمیم هایی در آن اتخاذ شد.
وی افزود: مهمترین این تصمیم ها توقف فرآوری ۳۰هزار بشکه نفت سنگین در داخل شهر اهواز بود که به دنبال این کار گزارش های حاد و شرایط خیلی ناگوار را نداشتیم و (مشکل ناراحتی تنفسی پارسال) تکرار نشده است.

ابتکار گفت: امید است با همکاری خوبی که وزارت نفت در این زمینه با ما انجام می دهد منشاء تمام آلایندگی هوای اهواز شناسایی و برطرف شود.

اما آیا واقعا امسال مشکل ناراحتی تنفسی در اهواز رخ نداد؟ امسالی که مدیران اهوازی با تجربه سال قبل بهتر یاد گرفتند چگونه نفس تنگی را بپوشانند تا آمار مراجعه کنندگان به بیمارستان ها رسانه ای نشود .

طبق آماری که نماینده مردم اهواز در همان روزهای اولیه بارندگی  اهواز اعلام می کند ۲ هزار نفر است آماری که بی شک در روزهای بعد بیشتر می شود اما مسئولین دم نمی زنند.

پس از مدتها رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان در جلسه شورای اداری استان در حضور معاون اول رئیس جمهور برای اولین بار آمار مسمویت های بارندگی های اهواز در سال ۹۳ را اعلام کرد دارایی گفت:در سال قبل در بارندگی های اهواز ۲۲ هزار نفر مسموم شدند و در امسال قریب ۱۷ هزار نفر مسموم شدند که خودتان در مورد وضعیت بهداشت و درمان استان قضاوت کنید.

همچنین مدتی پیش سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در حاشیه نشست امضای تفاهمنامه مشترک بین وزارت بهداشت و سازمان اوقاف و امور خیریه، با بیان اینکه آلودگی هوای اهواز موضوع پیچیده ای است،گفته بود: تاکنون هزار نفر به دلیل این آلودگی راهی بیمارستان شده اند، بنابراین برای حل این معضل باید محیط زیست وارد عمل شود.

گویا آلودگی هوای اهواز مثل توپی است که استان به مرکز شوت می شود وزیر بهداشت به محیط زیست و آنها هم به وزرات نفت و به این وزارتخانه که می رسد همه چیز گویا به خوبی و خوشی پایان می گیرد.

چه عاملی نفس مردم اهواز را تنگ می کند؟

اما اینکه چه عامل یا عاملانی آلودگی هر ساله این شهر را رقم می زند هنوز مسئولان محیط زیست به قطعیتی نرسیده اند.

احمدرضا لاهیجان زاده رئیس سازمان محیط زیست خوزستان هم مانند مسئولان دیگر علت آلودگی ها را نامعلوم می داند، اما معتقد است: سال گذشته بنزین پتروشیمی تولید می شده که کیفیت مطلوبی نداشت،به هر حال یک بخش از آلودگی مربوط به این قضیه بوده، آلودگی هایی نیز صنعت فولاد و همچنین کارخانجات سیمان دارند. با این حال به صورت قطعی مشخص نشده زیرا ممکن است اثر ترکیبی باشد.

خوزستانی ها تا امروز بیش از هرچیز از محیط زیست تشکیل کارگروه دیده اند و پاییز بعد و بارندگی ها همه چیز را دوباره روشن خواهد کرد، وقتی پدر پیرم  روی تخت بیمارستان دراز کشیده تا سرمش تمام شود و بتواند شاید دوباره نفس بکشد!