تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۲:۰۰
کد مطلب : 49326
مدیرکل آمار و اطلاعات استانداری خوزستان

۱۹درصد شاغلین در بخش کشاورزی فعالیت دارند/۵۰۰نفر طرح سرشماری کشاورزی را در خوزستان اجرایی می کنند

سید لطف الله هاشمی اظهار داشت:در این طرح حدود ۵۰۰ نفر درگیر عملیات کار اجرایی و ستادی هستند و از این ۵۰۰ نفر ۲۷۱ نفر کار آمار گیری را انجام می دهند این پنجمین سر شماری در کشور است.

 

سید لطف الله هاشمی مدیرکل آمار و اطلاعات استانداری خوزستان و قائم مقام ستاد سرشماری کشاورزی در استان خوزستان در گفتگو با رهیاب اظهار داشت: طرح سرشماری کشاورزی در استان خوزستان از ۵ مهر ماه شروع شده است و تا ۱۸ آبان ادامه دارد.

وی ادامه داد:در این طرح حدود ۵۰۰ نفر درگیر عملیات کار اجرایی و ستادی هستند و از این ۵۰۰ نفر ۲۷۱ نفر کار آمار گیری را انجام می دهند این پنجمین سر شماری در کشور است.

سید لطف الله هاشمی تصریح کرد: کارشناسان آمار گیر که دوره آموزش سر شماری را دیده اند با مراجعه به کشاورزی اطلاعات مورد نیاز را برای برنامه ریزی بخش کشاورزی در سطح ملی، استانی و شهری جمع آوری میکنند.

وی افزود:برای اولین بار در این سرشماری به جای فرم های کاغذی از تبلت استفاده می شود اطلاعاتی که جمع آوری می شود یک بخش آن مربوط به  کشاورز است که شامل  سن ، سواد ،کد ملی و کد پستی است و بخش دیگر مربوط به فعالیتهای کشاورزی است.

قائم مقام ستاد سرشماری کشاورزی در استان خوزستان  تاکید کرد:از این اطلاعات میتوان فهمید که چه فعالیت هایی انجام میشود سطح زیر کشت به تفکیک آبی و دیم چقدر است تعداد انواع دام چه قدر است وسایر فعالیت ها مشخص میشود  این اطلاعات مبنایی برای برنامه ریزی به منظور ارتقاع و بهبود شاخص های بخش کشاورزی می شود.

مدیرکل آمار و اطلاعات استانداری خوزستان گفت: این اطلاعات به برنامه ریزان کمک میکند تا مسائل و مشکلات ،قابلیت ها و ظرفیت های بخش کشاورزی را بشناسند کمک میکند تا هدف گذاری کنند و عملکرد تولید بالا رود این کار به افزایش در آمد بهره برداران بخش کشاورزی کمک میکند  میتواند اشتغال بخش کشاورزی را حفظ کند یا افزایش بدهد.

وی ادامه داد:در حال حاضر چیزی حدود ۱۹ درصد از کل شاغلین به طور مستقیم در بخش کشاورزی  فعالیت دارند به اضافه شاغلین بخش هایی که به صورت غیر مستقیم با بخش کشاورزی مثل صنایع مواد غذایی،رستوران ها،عمده فروش ها و خرده فروش های مواد غذایی ارتباط دارند.

سید لطف الله هاشمی تصریح کرد:توصیه ما به کشاورزان این است که همکاری در امر سر شماری که یک امر ملی است به سود خودشان است و باعث می شود مسائل و مشکلات این بخش شناسایی بشود به خصوص در تخصیص منابع حالا این منابع یا آب است یا نهال های کشاورزی یا تسهیلات اعتباری است که این ها به برنامه ریزی بهتر کمک میکند.

وی افزود:اطلاعات فردی هر بهره بردار محرمانه خواهد بود و بهره برداران با اطمینان خاطر با ماموران آمار گیر همکاری داشته باشند و با توجه به اینکه دادن اطلاعات صحیح کمک کردن به خود بهره برداران است که در نهایت به برنامه ریزی برای شاخصهای این بخش صورت می گیرد.

قائم مقام ستاد سرشماری کشاورزی در استان خوزستان  تاکید کرد:آمار غلط باعث می شود که آمار تولید واقعی کمتر از واقعیت باشد در این صورت دولت برای تنظیم بازار برنامه ریزی می کند که  واردات را افزایش بدهد و وقتی که عرضه زیاد بشود قیمت کالا پایین می آید و در این صورت خود بهره بردار متضرر می شود.

وی ادامه داد:اگر برعکس اطلاعات غلط منجر به این بشود که آمار تولید بیشتر از واقعیت باشد دولت برای واردات اقدامی نخواهد کرد و در نتیجه کمبودی به وجود خواهد آمد که باعث تورم خواهد شد  آمار غلط باعث می شود که شاخصهای منفی اقتصادی مثل تورم بیشتر بشود و از طرف دیگر اثر منفی روی در آمد کشاورزان بگذارد یا ممکن است اثر منفی روی تخصیص منابع ایجاد بکند.